Detské bytosti - malí "budhovia"

Autor: Katarína Lorenčíková | 5.8.2011 o 11:20 | (upravené 5.8.2011 o 15:13) Karma článku: 3,18 | Prečítané:  447x

"Mami,  prečo náš autobus ide tým smerom a iné autá sa otáčajú na inú križovatku?", opýtalo sa svojej matky  neposedné dievčatko v autobuse, ktoré sedelo naproti mne. "Lebo.. my chceme ísť inde ako tie autá. Oni idú iným smerom", odpovedala trpezlivo mamička dievčatka. "Mami? A prečo naša teta zomrela v aute? Kam teraz ona pôjde?", pokračovalo v otázkach zvedavé dievčatko. "Ona sa premení na nejaké zvieratko, aby videla - ako žijeme a čo s nami bude, že?", vyzvedalo dievčatko ďalej. "Karolína, prosím Ťa už prestaň s tými hlúposťami a neotravuj ma teraz, potrebujem ešte tete Františke poslať správu", odpovedala s ráznym podtónom mamička dievčatka. "A mami? Pôjdeme ju potom pozrieť do Zoo? Veď ona tam na nás určite už čaká.. Ktovie ale - načo ju premenili. Mami? Ako to spoznáme s ockom - načo ju premenili? Ona nás bude poznať a nejako nám to prezradí, nie? Jasné, dá nám znamenie", pokračovalo ďalej vo svojom konštatovaní a zamyslení dievčatko vo veku asi päť rokov. "A mami? Prečo sa niektorí ľudia usmievajú a iní sú strašne smutní?.. Prečo je tomu tak? Aj im asi zomrela teta...", dodala malá detská bytosť prezerajúc si okolie a ľudí v autobuse, hľadiac na "vážnych" dospelých..

"Karolína, už ani slovo. Kto Ťa má stále počúvať? Tie tvoje absurdné a nereálne výmysly - tu už vonkoncom nikoho nezaujímajú", odpovedala mamička dievčatka - neuvedomujúc si - necitlivosť svojich slov. Oči malej detskej bytosti  zrazu zosmutneli. Iskrivé oči sa naplnili smútkom.

"Kedy ju uvidíme, kedy?", takmer so slzami a tisíckami otázok v očiach nesmelo dodalo dievčatko. "Koho? Už nepovedz ani slovo, prosím Ťa", karhala svoju dcéru dospelá bytosť - mamička dievčatka. "No predsa - moju tetu. Určite sa premenila a niekde na nás čaká..", dodala už so slzami v očiach. "Mami? Mala rada korytnačky. Nebude ona korytnačka?", so zanietením dodalo dievčatko.

"Kúpime si korytnačku zo Zoo a ona - tak bude stále s nami", s nadšením a radosťou vyjadrilo svoj názor malé 5 - ročné dievčatko. "Nie, na to zabudni, nič Ti nekúpim. Už nemáme peniaze. Ocko nám neposlal. Ide sa domov a už ani slovo", odpovedala karhavým hlasom mamička dievčatka.

Detské bytosti..

Detský svet..

Svet plný fantázie a tajomného veľkého sveta, ktorý nie sme schopný naplno prežiť - keď  vyrastieme do dospelého veku.. ktorý - nie sme schopný potom naplno vnímať..

Tajuplný svet, do ktorého sa nevieme ponoriť v návale každodenných starostí, každodenných otázok v boji o prežitie - zariaďujúc a prihliadajúc na materiálne zabezpečenie, ktoré sa stáva prvoradou otázkou našich hodnôt - neuvedomujúc si, čo je to skutočne "podstatné",.. neuvedomujúc si, čo je to "dôležité" a čomu by sme mali venovať pozornosť.

Unikajú nám tak detaily z detského sveta, ktorý nám ponúka naplno prežiť maličkosti a pestrosti  zemského bytia...

Detské bytosti - krajina rozšírených vnemov, krajina neobmedzených možností a fantázie...

Detské bytosti - malí "budhovia", ktorí nás niekedy upozorňujú na dôležité okamihy nášho "vesmírneho bytia",...

,...vyvolávajú pocit každodenného zamyslenia - ako žijeme - a dávajú nám pocit "svetla"...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?