Detské "človiečinky" sa nezamýšľajú...

Autor: Katarína Lorenčíková | 26.9.2011 o 22:33 | (upravené 26.9.2011 o 23:38) Karma článku: 1,55 | Prečítané:  218x

či danú vec urobiť.. Či vykročiť.. alebo mlčať. Majú svoj svet, svoje presvedčenie a tak je to správne. "Pani učiteľka, priniesla som Vám svoju pesničku", ozvala sa malá Ema a hneď spustila. Jej iskričkové oči by pozdvihli aj ťažké mračná z oblohy. Pesnička! Znamenala pre ňu veľa. Prizerala som sa na spontánnu radosť a pôžitok z hry, prizerala som sa na jej radostné žiarivé oči, aké som už dáávno nevidela! Malý človiečik bol úplne nasiaknutý a ponorený do tvorivosti. Žiadne ale.. žiadne prečo.. žiadne možno.. A tak som ostala iba v úžase, čo detské bytosti niekedy dokážu! A tiež sa zamyslela nad tým.. že oni to jednoducho neriešia tak - ako dospelé človečiny. Majú chuť spievať - tak spievajú. Majú chuť urobiť pesničku - tak ju urobia a sú - šťastní. To iba my dospelé človečiny máme niekedy priveľa otázok, ktoré sa nám množia v našich hlavách, ktoré si nosíme ako občasný klobúk. Áno! Veď musíme tak často nosiť masky, hrať role, úlohy, hry, používať stratégie - aj to patrí do života ľudskej človečiny. V niektorých situáciách si jednoducho nepomôžeme. Inokedy ale - máme možnosť svojho prejavu - len si kladieme priveľa otázok. "Je to správne? Čo mi to prinesie? Nebude to hlúpe?"

Nuž.. takto to s nami dospelými človečinami chodí. Neuvedomujeme si to. Pri pohľade na detské bytosti si často uvedomujem, čo nám dospelým chýba. A keďže - vyučujem aj dospelých - pozorujem, ako sa s učením vysporiadavajú deti a naopak -  ako je to u dospelých.

Dospelácke človečiny by chceli všetko "hneď a zaraz". Ich častá otázka je - "Nemôžeme niečo preskočiť..?".. Detské bytosti sú opačné. Pozerajú na to, čo vedia, každým novým poznatkom pribúda dobrodružstvo - čo bude ďalej. Nechajú sa iba viesť stránkami. Samozrejme, každá bytosť je individualita,  takže - zistiť - čo je potrebné, akou cestou  a kedy - to je asi tá najdôležitejšia otázka pri výuke.. To ma na tejto práci baví najviac. Psychologické momenty! Učíme sa tak často od seba - navzájom.

Celkovo zhrnuté - dospelácke bytosti často pozerajú na to, čo "nevedia", kým detské bytosti - sa tešia z toho - koľko "vedia".. Zachytenie a vnímanie prítomnosti - patrí k ich silným stránkam. Deti si nekladú zbytočné otázky, ktoré sú niekedy iba "hmlou" na ceste k poznaniu. Sú schopné pracovať, zvládať záťaž.. Proces učenia je pre nich prirodzenou súčasťou života. Dospelácke človečiny sa niekedy  brzdia vo svojom vývoji - zbytočnými otázkami, zbytočným pohľadom do minulosti, zbytočným pohľadom - koľko toho nevedia a akí sú neschopní,.. My dospelácke človečiny máme jednoducho sklon stavať si neustále hradby a prekážky..

Pamätám si na čas, kedy som sa ako dieťa - príliš pri učení nezamýšľala.. Všetko išlo hladko. No áno, ale  potom prichádza svet tvrdej konfrontácie, komparácie - neustálych porovnávaní - čo mám ja - čo majú ostatní - čo by som chcel/a  mať - kam by som chcel/a kráčať.. Pamätám si ten čas zlomu.

A tak pri pohľade na malú Emu a jej pesničku - vidím časy minulé a rozmýšľam - ako si my dospelé človečiny niekedy komplikujeme svojimi hradbami, otázkami  a bariérami - životy..

Radostný pohľad Emky priniesol závan energie ďaľšiemu "učiacemu tvorovi" - dospeláckej človečine.

"Aké sú tie deti zlaté, oni sa vôbec nezamýšľajú a hrajú. Ako to robia?", zaznela otázka ďaľšieho žiaka - dospeláka..

Nuž.. všetkého priveľa škodí. Aj rozmýšľania! Preto - aj ja dopisujem posledné dnešné riadky...

"Dobre vidíme iba srdcom, to hlavné je očiam neviditeľné.." (A. S. de Exupéry)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Súd rozhodol proti Mayovej. Brexit musí schváliť parlament

Odchod Británie z Európskej únie musí odsúhlasiť parlament.

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením by mal Gašpar podľa Kisku vysvetliť.

DOMOV

Lietadlá stáli milióny, no ministri lietajú linkami

Kaliňák hovorí, že každý má slobodný výber, ako bude cestovať.


Už ste čítali?