"Pani, do kostola by ste v krátkej sukni chodiť nemali!"

Autor: Katarína Lorenčíková | 16.10.2011 o 21:53 | (upravené 17.10.2011 o 1:13) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  749x

Čas víkendu, modlitba, meditácia.. Každý máme tie svoje rituály. Modlitbu som vždy brala ako meditáciu. Odjakživa som bola vychovávaná v kresťanstve, ale východným filozofiám som dokázala viac porozumieť. Už v čase mojich štúdií som sa tak nezaraďovala medzi väčšinu ľudských bytostí.. V tom čase - predsa len - nebolo to až tak bežné. Keď prišla prvá tréma na javisku a ja som po prvý krát myslela, že koncert neodohrám, lebo sa mi nedarilo a videla som výsmešné pohľady mojich spolužiačiek - prišiel aj záujem o východné filozofie.. Pamätám sa na knihu Sri Chinmoya - Krídla radosti. Hltala som ju. Potom prišli veci rôznorodé.. Predovšetkým som sa začala zaoberať dýchaním, sústredením, psýchológiou. V tomto čase som potrebovala pátrať - ako asi všetky bytosti, ktoré - hľadajú tie svoje odpovede na otázky. V týchto knihách - či už to bol hinduizmus, tao, budhizmus, zen - som našla všetko potrebné. Neskôr - keď mi cvičenie tai chi - zachránilo moju obličku a keď prišiel pri fyzickom útoku kontakt so smrťou - som už pátrať nepotrebovala. Najdôležitejšie je, ako človečiny konajú, čo vysielajú.. Pokora, láska - to sú snáď tie najdôležitejšie veci v živote! Mali by sme sa viac chápať..

A to aj - čo sa týka v otázkach viery. Ako žijeme? Jeden na druhého ukazujeme prstom! Človečiny si na to akosi - zvykli! Pozorujem to aj medzi deťmi. Keď niekto nezapadá do masového davu - nie je kresťanom - akosi to zrazu nie je v poriadku pre človečiny, ktoré kresťanmi sú... A kde sa podela láska a pokora? Kde sa to všetko stratilo? Pamätám si na stretnutie Jána Pavla II. s dalajlámom, či príslušníkmi iných cirkví.. Odvtedy sa snáď neudialo nijaké podobné stretnutie...

A toto je moja.. dnešná smutná skúsenosť:

Kráčala som ulicou a rozhodla som sa, že si pôjdem na chvíľku sadnúť do kostola. Mám rada ticho kostola, kde všetko dýcha históriou, kde je iný vzduch, iná energia... Každý z času na čas potrebuje ticho, zamyslieť sa nad životom, spomaliť svoje tempo..

V najlepšej fáze - mojej meditácie - prišla do kostola jedna staršia pani pravdepodobne aj s jej mamou, ktoré... ma neustále rušili... Hlavne - asi po troch minútach - som zacítila prenikavý pohľad na moju krátku sukňu a vysoké čižmy. "No jasné, je to tu!", hovorila som si a moja intuícia ma opäť nesklamala!

"Pani, do kostola by ste takto chodiť nemali! Je to ťažký hriech! Ostanete v zatratení!", povedala pani a zrontgenovala ma ostrým prenikavým štipľavým pohľadom, až sa mi zatočila hlava!

"Nemala? A ako by som mala? A nie je to jedno? Dôležité sú iné veci,.. nie?", odpovedala som ráznym, nechápavým a nahnevaným tónom. A to ešte zábava iba začala!!!

Začal tvrdý boj! Obvykle sa vzdám a rezignujem. Nemám rada konflikty! Preto radšej v istých situáciách cúvam.. Nuž ale, životné bytie a Prozreteľnosť ma naučila, že niekedy sa musí zabojovať, pretože - inak by nás niektoré človečiny svojou aroganciou a zlobou udupali...

Predsa len.. chcela som mať trošku kľudu pre seba, tešila som sa na atmosféru kostola, jeho ticho. A teraz ma tu niekto, kto si hovorí, že je "kresťanom" vyhadzuje? Kde sa podela "človečenskosť",..?

"Mali by ste sa lepšie obliecť a potom si tu prísť sadnúť pred oltár...", zarezonovali ostré slová človečiny, ktorá vysielala okolo seba - nenávisť. "Pred Bohom sme si všetci rovní... či sme oblečení... alebo nahí... či máme drahé auto, alebo iba - pár drobných.. Nikto ma nemá právo vyhodiť! Mali by ste pouvažovať nad svojou nenávisťou...", zazneli priestorom moje slová, ktoré pani dostatočne nahnevali a tak si... presadla na opačnú stranu.:-)

Aká irónia! Kostol... miesto modlitby, ticha, pokory, lásky, meditácie, bilancie života... A takéto človečiny chodia na omše a vystatujú sa - "Ja som ten správny kresťan, pozrite sa na mňa!!" ...

Musím priznať, že dotyčná pani ma dostatočne rozčúlila, ale aj zosmutnila..  V kostole, kde som chcela nájsť kúsok pokoja - som nakoniec našla - nenávisť a poníženie.......

Viem, že nemožno všetky človečiny hádzať do jedného vreca. Ale vo svojom okolí pozorujem, že práve ľudia, ktorí sa hrdo pýšia, že navštevujú sväté omše - sú často plní hnevu, nenávisti, ale hlavne - pýchy..

Pod závojom viery sa často niektoré  človečiny smejú ostatným bytostiam - rovno do ksichtu!!!

Sme na prahu zmien... doba falošných prorokov je - práve tu!

A tak tí, ktorí vodu kážu - víno pijú.. a tí, ktorí sú považovaní za "nekresťanské" človečiny, majú v sebe viac lásky a pokory, len... to nepotrebujú vykrikovať do sveta!

Ako sa píše - "poslední budú prvými,...prví budú poslednými"....

A tak si iba.. vstúpme do svedomia!

Čo máme v srdci..? Čo vyžarujeme a ponúkame do vesmírneho sveta, do sŕdc -  iným bytostiam?

-------------   Lásku..---------------------------------------------------------------

Alebo...

------------- nenávisť,..?  -----------------------

Alebo...

---------------- hnev? ---------------------

Či...

--------------zatrpknutosť? --------

Ako konáme?

A ako žijeme............ ???

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?