Stres - smrť alebo život?

Autor: Katarína Lorenčíková | 17.12.2011 o 22:24 | (upravené 18.12.2011 o 0:17) Karma článku: 2,28 | Prečítané:  479x

Keď Hans Selye napísal - "Stres - to je smrť, " - bolo mu všetko jasné a zrozumiteľné. Neprešiel dlhý čas a napísaná veta sa stala ďalekou minulosťou. Hans Selye - totiž pri svojej dôkladnej analýze o strese zistil, že je to hlboký omyl. Vznikla iná veta - "Stres - to je život." Ako sa hovorí - vždy ide o uhol pohľadu. Nejde o samotný mechanizmus stresu, ide iba o správny postoj k tomu, čo nazývame pod slovom - "stres". Z jednotlivých výskumov sa dá urobiť viacero záverov a postojov k mechanizmu stresu. Stres je pre človeka jeden z dôležitých mechanizmov, hrá veľkú úlohu pri rozvoji a adaptácii človeka v okolitom svete. Existujú tri druhy stresu. 1. Stres - ako nepríjemná situácia v prítomnosti,.. 2. Stres ako neprijatie minulosti, resp. ľútosť nad ňou.. 3. Stres ako strach z budúcnosti.. Príklad č. 1 - Experiment zo stredoveku: vedec Ibn Síná priviazal zdravú ovcu. Umiestnil ju asi päť metrov od vlka. Ovca za pár hodín bola mŕtva. Príklad č. 2:  Narodí sa mŕtve jahniatko. Ovcu, ktorá ho porodila už nič nemôže zachrániť, v jej tele je otrava. Ovci je dané potom iné jahniatko. Ovca sa začne poberať k životu, začne jesť, vyvinie všetku energiu, aby pre svoje jahňa - prežila..

Príklad č. 3: Opice sú vystrašené zvukom sirény. Jedna opica je priviazaná a nemôže sa hýbať. Skôr než dôjde k nebezpečenstvu - dostane infarkt.

----------------------------------------------------------

K príkladu 1 - organizmus je privedený do zrýchleného režimu, dochádza k uvoľňovaniu obranných síl.  Ak však táto situácia trvá pridlho - dôjde k nervovému a energetickému vyčerpaniu organizmu. Poučenie - treba včas vedieť  vypnúť a odpojiť sa zo stresového stavu. Ak tak neurobíme - situácia prinesie odliv energie, chorobu, zhoršenie zdravotného stavu. Ovca reagovala skôr - ako sa situácia stala. Nereagujeme takto my človečiny? Čo je tým naším "vlkom"? Zhoršenie postavenia v práci? Kariéra? Nespokojnosť v materiálnej oblasti,..? Koľko krát vidíme skôr vlka, než sa priblíži,..? Človečiny - ktoré sa zaoberajú športom, turistikou - vedia o strese svoje. Stres - zahrnú do svojho života. Potrebujú sa s ním pasovať. Prijmú ho do človečenského života, stres ovládajú tým, že si z neho spravia vlastne - liek. A z jedu sa stáva  zrazu -  potrebná dávka pre život. Ak by sme vlka umiestnili tak, aby sa nemohol pohybovať a ovcu priviazali priamo k nemu - situácia by sa zmenila. Mechanizmus stresu sa u ovce aktivizuje oveľa skôr, možno dôjde nachvíľku k útlmu, k strate vedomia - ale ovca nakoniec prežije. Prečo je tomu tak? Zmení sa vzťah k zdroju stresu - k vlkovi, ktorý pre ovcu znamená smrť. Záver - ak zmeníme k stresu svoj postoj - znegujeme jeho význam. Ak máme v hlave ale myšlienky, ako sa stresu zbaviť a ujsť pred ním - máme problém. Pôsobenie mechanizmov stresu - dostane svoj priestor. Každý sa z času na čas dostávame do neriešiteľných situácií. Nátlaky v práci, rýchle výsledky za krátky čas - to všetko prináša mnoho konfliktov. A ľudské človečiny majú rôzne stratégie, masky. Nie všetci - dokážeme byť k sebe vždy úprimní. Čím viac ľudí - tým viac predpokladov  na konflikt a vznikajúce napätie ústí do stresu. Predstavme  si človečinu, ktorá nás trápi svojim konaním každodenne na pracovisku a vyvíja svoj nátlak a agresiu. Z práce nemôžeme len tak ľahko ujsť - sme tam predsa dlhé roky! Nemôžeme zároveň ale znášať ani prítomnosť kolegu, či kolegyne - ktorá vysiela program nenávisti. Hľadajme, kde sa stala chyba, čo sa nám nepáči na tomto človeku,..? Potom v mysli k nemu prichádzame, začíname s ním hovoriť. Vidíme ho - ako malé dieťa. Čo mu nemohli poskytnúť jeho rodičia v detstve? Čo mu chýbalo? Čo vieme o jeho rodine? Stres - po tejto analýze začne odchádzať. Najdôležitejší je pocit dobromyseľnosti, každý človek má dobré aj zlé vlastnosti - ale nájsť v každom aj to kladné - nám umožňuje zmeniť postoj k stresu a zmenšiť jeho moc a pôsobenie. Na druhý deň sa však opäť zopakuje hádka, naviac - z jeho strany prekliatie. Kupodivu - nás to už nerozhádže! Tak v pokoji okolo tohto človeka dokážeme prejsť. Vnútorné nároky sa previedli na vonkajšiu úroveň. Negatívne hodnotenie môže viesť k poškodeniu zdravotného stavu človeka , k ťažkým chorobám, k ohrozeniu tvorčieho potenciálu človeka. Pozor na neustále hodnotenie ľudských bytostí a okolia, táto fixácia na negatívne veci - môže viesť k ťažkým zdravotným stavom a k zníženiu naplnenia duchovných možností.

K príkladu 2 -  ovca porodí mŕtve jahňa. Je jej dané iné jahniatko od inej ovce. V dôsledku rozvinutia lásky a dobromyseľnosti - je schopná prežiť. Jahniatku dá všetko. Zároveň - jahniatko jej poskytne - schopnosť prežiť. A presne tak - to funguje aj u človečín. Ľudia, ktorí sú zatrpknutí a plní hnevu, či nespokojnosti - znižujú svoje možnosti k adaptácii, tiež k poznaniu okolitého sveta. Zachovanie vnútorných zásob lásky, dobromyseľnosť - je jedným z hlavných princípov. V priebehu mnohých rokov - sa uskutočnili výskumy amerických vedcov. Výskum sa týkal detí, ktoré trpia v prvých rokoch života neustálymi bolesťami brucha. Na výskume sa podieľalo niekoľko tisícok ľudí. Výsledok - deti, ktoré trpeli bolesťami brucha - niesli následky svojich rodičov - ešte pred ich počatím a v dobe tehotenstva. Rodičia, ktorí sa nervovali, mali v tehotenstve a pred tehotenstvom nezvládnuteľný stres - preniesli svoje negatívne emócie na svoje deti. Choroba a zhoršenie zdravotného stavu - je pomocníkom pri strese. Dochádza k destabilizáciu organizmu. Prítomnosť choroby - pomáha prekonať akýkoľvek stres, stres je tak prijímaný oveľa kľudnejšie. Zvýšenie vnútornej dobromyseľnosti, pripravenosť správať sa vrelo k druhým ľuďom - slovom, správaním, starostlivosťou o nich - mení náš charakter, tým nám pomáha zbaviť sa mnohých chorôb.

K príkladu 3 - zvuk sirény predstavuje psychickú destabilizáciu, tá sa premieňa na fyzickú destabilizáciu organizmu. Opica, ktorá utekať nemôže, cíti strach, agresiu - dostane infarkt. Príčinou smrti boli negatívne agresívne emócie. Dôležitý moment - ak by bola opica na stres pripravená - situáciu by zvládla! To isté sa deje v živote človečín. Nakoľko sa dokážeme brániť agresii iných človečín? Agresívna urážlivá emócia je našou sebaobranou. Je to naša túžba - zničiť objekt, ktorý vyvoláva stres. A tak - keď sa naučíme vnútorne brániť, bude v našom vnútri menej urážok a následkov nezvládateľného stresu. Schopnosť zachádzať s našou agresiou, prijať ju do života a neobracať ju proti sebe - je však veľké umenie.

A ešte jeden dôležitý poznatok - vedci skúmaním zistili fakt, že zo všetkých emócií zanikajú ako posledné emócie agresie. Takže - bol vyvodený záver, že  - hlavný inštinkt človeka a akejkoľvek živej bytosti je inštinkt agresie. V určitom zmysle je agresivita forma adaptácie v krátkodobých procesoch. Jednoducho povedané - ľudia so zvýšenou agresivitou - nedokážu byť dlho života schopní.

Ak agresívne emócie trvajú pridlho, postupne vytesňujú a zatvárajú cestu k citu lásky, ktorý je hlavným informačným zdrojom akejkoľvek bytosti vo Vesmíre. Dochádza k prerušeniu kontaktu s informačnými procesmi vo Vesmíre - následkom čoho sú ťažké choroby a smrť. Pokiaľ cit dobrosrdečnosti a lásky dosahuje maximálnu zotrvačnosť - tak pocit podráždenia, agresivity, krutosti - by mohol mať minimálnu zotrvačnosť. Kritické hodnotenie ľudských bytostí predstavuje iba malé nebezpečie. Energetika človeka sa môže výrazne zmeniť - ak záporným emóciám dáme plný priestor, ak kriticky hodnotíme celú skupinu ľudských bytostí, štát, zriadenie, spoločnosť. Agresia voči citu lásky sa znásobí niekoľkokrát. Ak nezmeníme vzťah k uplynulým udalostiam, môže toto všetko výrazne vplývať na našu adaptáciu v prítomnosti.

Cit lásky - je  základným  informačným zdrojom  akejkoľvek bytosti vo Vesmíre....

(Zdroj - S. N. Lazarev - Diagnostika karmy.....)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?