Hľadanie bytia

Autor: Katarína Lorenčíková | 25.7.2011 o 23:13 | (upravené 30.7.2011 o 13:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

Vzťahy,.. Koľko prívlastkov sa dá nájsť na slovo "vzťah"? ,..humorné, ..tragicko - komické,  ..zložité,  ..kľukaté,  ..dobrodružné, ..vášnivé,  ..zmyselné,  ..tajuplné,  ..éterické, ..bizarné,  ..povrchné, ..hlboké, ..lákavé,  ..nezmyselné,  ..obohacujúce,  ..spaľujúce,  ,..povznášajúce,  ..temné,  ..nadprirodzené,.. ..koľko prívlastkov sa dá nájsť pre slovo vzťah? A čo máme rozumieť pod pojmom "vzťah"?  ..intimny kontakt,  ..láska,  ..starostlivosť, ..ochrana,  ..dôvera,  ..nádej,  ..svetlo,  ..opora,... Také prosté a tak zložité.  V čase môjho detstva bolo všetko jednoduché . Myslela som si, že stačí ak sú dvaja ľudia na seba dobrí - tak to predsa musí  fungovať. Ale ,... čo je to to "dobré",...? Čo je to tolerancia,..? Pre každého z nás maju tieto slová rôzny význam. Slová vedia byť často zradné... Čo teda robiť,..? Každý vzťah je vhľad do duše iného človeka, avšak - aj vhľad do nás samotných zároveň. Vzájomne sa dotýkame slovami,... vzájomne sa citime,... vzájomne sa potrebujeme,...vzájomne sa obohacujeme,..vzájomne si dávame iný pohľad

do nášho sveta duše,... vnárame sa do seba vplyvom zážitkov a okolností, ktoré nás v spojení s druhou bytosťou formujú,.. vplyvom situácií, ktorými sa vzájomne učíme..

A môžme prečítať sto psychologických a ezoterických kníh, navštíviť tisíc terapeutov a nemusíme pochopiť podstatu problému vo vzťahu. A  niekedy , .. niekedy zase -  s obľubou analyzujeme a vytvárame rôzne teórie,..... urobíme hrubú čiaru,.. bodku,.. záver,.. sme totiž presvedčení o svojich pravdách, výrokoch - ktoré si podložíme príslušnou literatúrou. Ale niekedy - možno po dlhom čase, po niekoľkých rokoch - nás "Prozreteľnosť" presvedčí o tom, že sme sa jednoducho vo svojich trvalých a zakorenených pravdách zmýlili,.. rozsvieti sa naša kontrolka a vplyvom niekoľkých udalostí zrazu pochopíme, že tieto pravdy nie su iba čierno - biele,... nie sú trvalé,..vzťahy nie sú cierno biele,...život nie je čierno - biely,..

A čo je vzťah?

,..vzťah je umelecké dielo, .. kniha, ktorá sa postupne - každým rokom života otvára,.. stránka po stránke,..  každým zážitkom,...záleží len na nás  - ako sa stránky knihy zaplnia,.... plátno, ktoré maľujeme rôznymi farbami,... kniha, ktorú píšeme - ako inak  - MY..

,..tak smelo,..Do toho:-)
Odhoďme predsudky,.. zložme masky,.. veď táto hra, tento tanec - sa za malú chvíľku skončí,..
veď kniha sa rýchlo zaplní .. Na prvých stránkach sa musíme všetko naučiť,.. pochopiť,.. nahmatať,..ovoniať..
A potom,..? Nadobudneme pocit, že všetky vône života poznáme, lebo,.. oni zovšednejú,.. myslíme si, že všetko tak nejako beží - so všetkou samozrejmosťou.. máme určité predstavy, očakávania,..

,..a stránky bežia rýchlejšie.. "Haló, pán Časovník, spomaľte čas jazdy,.. my ideme prirýchlo...", hovoria žijúce bytosti, ktoré sa iba prizerajú na rýchlu jazdu pána času,...

,..hľadáme, ..

,..rekapitulujeme,..

,..máme množstvo otázok,..

,..máme naše "Ale" ,...  to svoje "Prečo"?
,...  neskôr  však iba pochopiíme, ..že život treba prežiť a nie  - "hľadať - ako prežiť",.........

se la vie,.....

Neprežívajme,.......

Žime,....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?