O utekaní času,...

Autor: Katarína Lorenčíková | 26.7.2011 o 23:45 | (upravené 30.7.2011 o 13:28) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  128x

Kde bolo tam bolo,..za siedmimi horami a dolami,.. kde slnečník- Pán slnka - hladil svojimi lúčmi každé ráno každú živú bytosť - a kde ľudia rešpektovali prírodné zákonitosti a nebránili sa toku života - žil veľký Pán Časovník,..poznáte ho? Predsa pán času. Má veľký plášť, a na nich sú veľké čierno - oranžové hodiny. V zámku pána Časovníka sú samé hodiny. Od malých hodiniek časeniek - po veľké hodinky Časomierky. V zámku pána Časovníka sú každé hodiny presné. Minúty sú minútami,.. hodiny sú skutočne hodinami. A v zámku pána Časovníka - je aj tajný trezor - tam sa skrývajú jeho veľké hodiny, ktoré môže zastavovať iba on. Pán Časovník ich aj zastavuje - ale pozor- iba z času na čas. Niekedy sú ľudia s týmto zastavovaním spokojný,.... ale inokedy - sa im zastavovanie hodín nepáči. Ľudia - vyberavé tvory , ktorých mozog pracuje na plné obrátky - vedia pána Časovníka občas dobre nahnevať. Merajú čas - aj keď merateľný nie je. Snažia sa preniknúť do problematiky pána Časovníka aj vtedy - keď by mali vnímať iba daný okamih, daný moment. Vychutnávanie prítomnosti - nepatrí medzi popredné priečky ľudí. Nájde sa iba pár šťastlivcov - ktorí pochopili zámery a zákonitosti mocného vládcu

času,...Ale tí - už absolvovali pár lekcií na zámku, kde sa život podrobuje rytmu života. Takí - si vedia ceniť život, prežité chvíľkové okamihy. Pán Časovník z času na čas chodieva aj medzi ľudí. Prizerá sa im do tváre a do života - a niekedy nechápe - ako žijú.

Jožko Čontoroška - bol jedným z nich. Mal tri zamestnania a hľadal prácu na doma. Keďže sa Čontoroškovi zadarilo aj tretie dieťa- musel sa v obchodoch obracať. Za pár týždňov prestal vnímať tok života, zaspával čoraz rýchlejšie - a nepomohli mu ani hodinky, ktoré denne nosil na rukách. Práca, práca, práca, doma zapol počítač - zase práca. "Čontoroška, Čontoroška,..  si ty ale zúfalec...zle je s Tebou.." pomyslel si veľký pán Časovník, keď videl ako Jožko žije. Veď ty už ani nevieš koľko je hodín. A tak sa stalo, čo sa nemalo. Pán Časovník Čontoroškovi poprekrúcal všetky hodiny a budíky doma - až sa všetci čudovali, čo sa s Čontoroškom deje. Ale najviac sa čudoval samotný Čontoroška - veď mu zvonil stále telefón,.. jeho obchody začali čoraz viac upadať.

"Ach, Čontoroška,.. veď ty to nevidíš? Čassssssssssss.... čas, uteká Ti,... " Jedného dňa sa dokonca Jožko Čontoroška obliekol do práce aj v sobotu. Zistil, že kancelária je zatvorená. Čo bude robiť? "Čontoroška,... dokedy Ťa budem trápiť,..?" pomyslel si veľký vládca času. No ale,.. ako to už s takýmito "nepočasovanými" ľuďmi býva,..... každý raz dostane lekciu od mocného vládca času. Čontoroška chodil z práce čoraz viac unavený a vôbec nevnímal, ako plynie čas.

Až raz,.. budíky prestali zvoniť,.. a Čontoroška zaspával. A tak zaspával,.. zaspával,.. zaspával,.. a budíky nešli,.. nešli,.. nešli,......... až bol Čontoroška z toho tak zúfalý a unavený, ... že sa pustil do plaču. Išiel za svojou manželkou a synom, .. ale zistil - že v byte Čontoroškovcov je akosi prázdno,... plakal, plakal, plakal,... "Čo som to urobil,..? veď som ani nezistil, že moji malí Čontoroškovci tu už nie sú,.. chcem to naspäääääääääääääääť,... áááách,.. ja nešťastníííík,.." V tom sa nad ním pán Časovník zľutoval,.. pustil zase svoj veľký budík z trezoru - a čas zase plynul normálne. Hneď ako sa ozval tikot hodín - manželka Jožka Čontorošku sa vrátila aj s jeho tromi synmi. Pán Časovník iba zastavil nachvíľu čas.

Nebojte sa. Všetci doteraz šťastne žijú a občas pošlú pánovi Časovníkovi aj nejaké koláče. Vedia totiž prečo. Čas si treba dôkladne strážiť.

Nenechajte plynúť minúty... ale,.. nenechajte si ani hodinami pokaziť vzácne chvíle, ktoré sa už nikdy nezopakujú,.... dávajte si dobrý pozor:-)

Prežitý čas sa nám už nevráti,...

Do "sčasovania":-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?