Náš batoh je už "priťažký!",...

Autor: Katarína Lorenčíková | 29.7.2011 o 13:09 | (upravené 29.7.2011 o 15:36) Karma článku: 4,87 | Prečítané:  426x

Slováci.. V minulosti roky utláčaný národ, ktorý sa vždy nejako snažil postaviť na nohy. A čo sme dosiahli za pár rokov,..? Pribudla Eurozóna, ocitli sme sa v Európskej únii, máme novú menu - naše slávne - Euro.  Na jednej strane sme sa otvorili svetu,.. áno - máme tie veľké neobmedzené možnosti, na ktoré sme ešte pre pár rokmi čakali. Nemali ich spisovatelia, umelci, básnici, speváci - v dobe - keď bol každý text cenzurovaný. Ale títo ľudia aj tak hľadali cesty, ako sa vyjadriť. Pamätám si, ako som sa ako malé dievčatko mojich rodičov pýtala - "Mami,.. prečo štrngajú títo ľudia kľúčami na námestí,..? Prečo to robia,..?",... Mnoo - vtedy bolo asi ťažké vysvetliť, o čo ide. Potom som ale všetko pochopila. Mám  v pamäti koncerty Paľa Hamella, Mira Žbirku, Nagyho, Team, rýchly vzostup skupiny Elán. Áno, bolo to vtedy také ako bolo,... napriek tomu - celá táto generácia sa snažila nájsť riešenie,.. aj keď - iba oni vedia - čo všetko im to vtedy prinieslo a čo to pre nich znamenalo. Na jednej strane sa otvorili možnosti, stúpla sloboda slova. "Vy mladí ľudia,... veď vy môžte ísť, kam sa Vám zachce,.. veď to niekedy nebolo, .. cez internet kúpite letenku - a idete do sveta",..

započula som rozhovor  staršieho pána v kníhkupectve.  No áno,.. veď má pravdu,.. zo svojho hľadiska - svojím spôsobom,.. Ale máme z našich platov aj na letenky,..? Máme na to, aby sme videli aspoň kúsok sveta?,.... inú kultúru?,... iné zvyky? ,.. iné obyčaje?,.. iný svet - iných vôní, chutí, farieb,..? S ťažkosťami našetríme na jednu dovolenku. Spýtajte sa ľudí, ktorí pracujú pomaly 24 hodín, kde boli na poslednej dovolenke s deťmi, s rodinou, čo videli za posledné roky,... Videli niečo iné ako prácu,..?

"Nie ste spokojný s prácou,..? V rade  nezamestnaných čaká na Vašu pozíciu 100 iných ľudí, ktorí by Vás mohli nahradiť,.." - tak túto vetu používajú radi zamestnávatelia. V rebríčku populárnych viet sa drží ešte stále stará známa, ale už otrepaná veta - "Je kríza,..  nemáme na odmeny,.. veď nakoniec - môžte byť rád/a, že vôbec máte nejakú prácu,.. a kde bývať,..".. Táto veta sa už drží dosť dlho na svojich popredných priečkach.

Predčasom - som sedela s mojimi dávnymi známymi na káve. Obaja sú z Čiech.  Po rozhliadnutí centra mesta boli očarení a unesení - čo všetko v Bratislave pribudlo, ako to u nás vyzerá....

Áno,.. veď Bratislava má v lete svoje čaro. To sa musí nechať. Nuž ale - keď sme boli nakupovať v najbližšom supermarkete - kde je to akože pre nás  to "lacné", očarenie ich prirýchlo prešlo. "Cože,..? Syr za tolik korun,..? Maso za tolik,..?", nechápavo hľadeli na naše "zázračné" ceny potravín preberajúc nákupný košík,...  "Je to možný, takový rozdíl,..?", nechápavo si ešte raz prezerali ceny syrov a všetkého tovaru,... No áno,.. asi je,.. Je to možné. U nás je totiž možné všetko...

Ako druhé "očarenie" prišlo - keď sme si sadli do jedných z podnikov,... "Ty jo, ty euráče vyskakujú z peneženky nejako rychle. Já nestíham sledovat. Nemám padesátku. Co sme koupili vlastně,..?", s humorno - ironickým podtónom dodal môj známy z Čiech a nakukol do svojho batoha, v ktorom nenašiel nič zvláštne- okrem základných vecí na prežitie.

Áno. Ceny potravín sa začali alarmujúco zväčšovať, každým rokom nová prirážka, každým rokom pribúda na Slovákov ťažoba z drsných pomerov, z drsného - boja o prežitie. Nosíme si svoju ťažobu boja o materiálne  prežitie  ako svoj každodenný batoh, svoju kabelku.

Páni politici - "Nezdá sa Vám, že náš batoh je už akýsi "priťažký",..?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?