D.Hvorostovskij - éterická bytosť - a "sibírske" počasie v Eurovei

Autor: Katarína Lorenčíková | 31.7.2011 o 16:03 | (upravené 2.8.2011 o 10:05) Karma článku: 2,83 | Prečítané:  727x

V rámci koncertov festivalu Viva Musica - sme mali možnosť 30. júla navštíviť koncert ruského barytonistu  Dmitrija Hvorostovského. Festival Viva Musica tak ním zavŕšil 7. ročník tejto sezóny. Koncert sa uskutočnil na námestí  Eurovei a pritiahol tak slušný počet ľudí - či už turistov alebo  Slovákov. Tentokrát si dali organizátori festivalu Viva Musica dobrý pozor, aby koncert nenarušil zvuk klimatizácie, ktorý bol fiaskom pri jednom z koncertov mexického tenoristu Ramona Vargasa. Napriek zlému počasiu, ktoré sa približujúcim koncertom schyľovalo k búrke a dažďu- koncert D. Hvorostovského sa stretol na námestí Eurovei s pomerne veľkou návštevnosťou. Moderátorka Alena Heribanová zaujala vysoko profesionálny vstup, kde svoje privítanie hostí absolvovala v ruštine a angličtine  - naozaj so všetkou profesionalitou, istotou a šarmom. Klobúk dole! Matej Drlička skrátil svoju úvodnú ďakovnú reč pre netrpezlivo čakajúcich poslucháčov koncertu, ktorí  v pršiplášťoch čakali na výstup hviezdy ruského operného neba  - Dmitrija Hvorostovského - a koncert sa mohol začať. V úvode programu sme počuli  predohru  M.I.Glinku - Ruslan a Ľudmila. Nasledoval samotný vstup D. Hvorostovského,.....

A bolo sa na čo pozerať. Jeho zvláštne príjemný zjav zaradil Magazín People do rebríčka 50 najkrajších ľudí sveta. Vlajúce vlasy a jeho mäkkosť hlasu fascinoval fanúšikov, ktorí hltali každú jeho áriu. Zazneli árie G. Verdiho, A. Rubinsteina, W. A. Mozarta. Príjemné prostredie na námestí Eurovei dodávalo koncertu na atmosfére. Zvukári však určite mali čo robiť, aby odhadli hlasitosť zvuku, jeho vyladenie, nájsť tie jemné nuansy zvukových  možností,  vyladiť zvuk tak, aby sa dosiahla požadovaná mäkkosť zvuku orchestrálnej zložky a zboru. Ako sa však vyjadril riaditeľ festivalu: "Zvukové open - air sa nemôže vyrovnať akustike koncertnej sály." Ponúka sa nám iba jedna otázka - kde sa stratila A. Kučerová, ktorá mala Dmitrija Hvorostovského sprevádzať na koncerte a zaspievať s ním spevácke duo? Táto informácia bola predsa verejne uverejnená - okrem iného  - aj na jednej z internetových stránok. Informácia , že A. Kučerová na koncerte nevystúpi - uverejnená následne ale nikde nebola. Kde sa stala chyba?

Snáď iba počasie sa mohlo stať nepriateľom koncertu. Nadšení poslucháči si ale ani počasím nedali pokaziť príjemný zážitok. Druhá polovica patrila ruským áriám.

Nejednému poslucháčovi sa počas koncertu vtisli slzy do očí pri ruských dramaticko - romantických áriách a ruskej balalajky. Vystúpil aj zbor, ktorý  podporil dramatickosť aj lyriku árii.

A čuduj sa svete - pri jednej z ruských árii - sa nám v našej Bratislave nachvíľu aj rozsnežilo. Zvláštne spojenie dažďa a snehu zahalilo námestie Eurovei -  až som chvíľku nadobudla pocit, že ide o "kulisu":-)

Všetko dokonale zapadalo do atmosféry koncertu. Do atmosféry drámy, či lyriky, alebo melanchólie ruských árií - dokonca - ešte aj samotné počasie. Za zvuku jednej zo známych Chačaturjanových melódií sa roztancovali dažďovo - snehové vločky - a nachvíľku sme sa aj počasím ocitli akoby v Rusku.

"Sibírska zima,.. Pozri", povedala s úsmevom pani, ktorá sedela pri mne a pohladila svojho manžela - ukazujúc na roztancované snehovo - dažďové vločky, ktoré sa ukázali v nasvietených svetlách eurovey.

A skutočne. Éterický zjav Dmitrija Hvorostovského nesklamal. Ruské árie vedel dokonalo precítiť, vdýchnuť do nich - kúsok svojho sveta.

Nakoniec nepršalo. Vraj  - "Na jeho otvorených koncertoch väčšinou prší."

Napriek zlému a chladivému počasiu nás premkol v srdiečkach hrejivý pocit z prežitej hudby a na tvárach ľudí sa zračil - úsmev a radosť.

Ďakujeme:-)

Dmitrij Hvorostovskij.

Éterická bytosť, ktorá vdýchla Bratislave svojím mäkkým príjemne znejúcim hlasom aspoň na chvíľku-  kúsok zo svojho srdca, kúsok zo sveta ruskej melanchólie, drámy, lyriky, ale hlavne  - radosti a lásky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?