Ruža pre Nórsko

Autor: Katarína Lorenčíková | 31.7.2011 o 23:30 | (upravené 1.8.2011 o 12:10) Karma článku: 2,34 | Prečítané:  479x

Naše hlavné námestie Bratislavy sa 31.8 zaplavilo davmi ľudí, ktorí sa aj napriek chladnému počasiu prišli pozrieť na koncert s názvom "Ruža pre Nórsko". Tento koncert bol venovaný Nórsku - obetiam škandalóznej katastrofy, ktorá sa tak natrvalo zapísala do srdca Nórska. Umelci, ktorí svoje vstupy ponúkli bez nároku na honorár, tak vyjadrili ružou podporu a svoje "nie" extrémizmu a násiliu. Účasť ľudí bola nadpriemerne vysoká a musí sa nechať - koncert mal svoju atmosféru, priviedol ľudí k zamysleniu tejto aktuálnej tématiky. Rôznorodé obsadenie umelcov - Zdenka Predná, Marcel Palonder, Marián Čekovský, ku koncu Cigánski diabli - ktorí rozozvučali tóny huslí za svetiel večernej Bratislavy, Dorota Nvotová, ...k záveru vystúpil Miroslav Dvorský, ktorý celý koncert svojou áriou Pieta - ukončil. Celej akcie sa zúčastnila aj Nórska veľvyslankyňa, ktorá v závere poďakovala prítomným Slovákom na námestí a prijala ruže - ktoré boli symbolom celého tohoto projektu. Ako darček dostala srdce, ktoré malo byť spomienkou na vyjadrený súcit Slovákov. Srdce bolo vyrobené z jednej z našich najstarších drotárskych dielní, vznikalo dlhý čas, kým nadobudlo skutočnú podobu a bolo dokončené.......

Ako hosť nechýbal Milan Ftáčnik - primátor mesta, k aktuálnej situácii Nórska sa vyjadril aj Mário Radačovský, ktorý navštívil Nórsko niekoľkokrát.

Koncert moderovali moderátori všetkých troch televízii - TV Markíza, TV Joj, STV 1- za prenosu televízie TA3.

Zúčastnili sa aj príslušníci oboch cirkiev - katolíckej i evanjelickej. Obaja zaujali postoj k fundamentalistickému kresťanstvu, k extrémizmu -  ako problému dnešnej doby a  otázkam násilia, zastrašovania a strachu.

Večer už Bratislava ožila plamienkami sviečok, ktoré boli spomienkou na obete katastrofy v Nórsku. Za príjemnej hudby si nejeden človek na námestí položil otázku, kam smeruje táto spoločnosť, nejedna ľudská bytosť zrazu zauvažovala o ľudskom bytí, hodnotách - čo je skutočne dôležité,.. a o ľudskom živote - ako najvyššej hodnote človeka.

Pri árii  Miroslava Dvorského sa nám ponúkol pohľad na rozhorené  sviečky, tisíce žiarivých plamienkov osvetlili námestie Bratislavy, ľudské bytosti zrazu ostali v nemom úžase zo záplavy krásy z povznášajúcej hudby a kozmickej energie,  iba s otvorenými ústami a hlbokým zamyslením sledovali rozsvietené námestie Bratislavy. A zrazu - sme mali k sebe trošku bližšie.

Kde sa to v nás ľudských bytostiach berie,..?

Kde sa vytvára základ pre niečo tak strašné a potupné - zničiť životy ľudských bytostí?.. - a nielen to - zničiť životy ľudských bytostí pozostalých tejto katastrofy, ktorí cítia bolesť - dodať im do života strach...?

Lebo strach - je choroba spoločnosti. A opakom lásky nie je nenávisť - ale strach.

Máme tendencie sa uzatvárať, kategorizovať sa do rôznych spolkov, spoločností, klubov, náboženstiev, ktoré možno - s náboženstvom ako takým - nemajú nič spoločné.. Vznikajú tak nové hnutia, kluby, spolky, sekty, spoločenstvá, ktoré sa tvária, že sú tou správnou cestou a tým správnym návodom, tou správnou voľbou pre  život - veď ako inak - všetko v "mene viery". Práve takéto hnutia a spoločenstvá - sú tou najrýchlejšou cestou k agresii a vytvárania extrémizmu a násilia.

Máme tendencie žiť život vo "virtualite" facebookov a iných sociálnych sieťach. Komunikácia sa preniesla z ulíc do "virtuálneho falošného bytia" písmenok, rýchlych smsiek, e mailov.

Máme tendencie  sa vzájomne porovnávať, chorobne posudzovať,...

Máme tendencie žiť v tom svojom uzatvorenom kruhu predsudkov, radikálnych právd, ktoré sú semienkami  pre neskorší vznikajúci extrémizmus a fundamentalizmus.

Máme tendencie hodnotiť ľudí podľa tých svojich merítok.

Nepozeráme sa do otvoreného okna spoločnosti a sveta  iných ľudských bytostí - vidíme iba to svoje malé tesné okienko, ktoré nám vyhovuje - lebo sa v ňom cítime dobre...

,..lebo - nie sme schopní niekedy iba s pokorou priznať, že sme urobili chybu a otvoriť aj iné okno,..

,..lebo - nie sme schopní pozrieť sa inými očami a nadýchať sa tak nového "čerstvého" vzduchu,..

Nehodnoťme,.. neposudzujme,.. nevytvárajme agresiu svojim správaním medzi ľudskými bytosťami,..

Nedávajme priestor strachu, ktorý nás môže ovládať,..

A začnime hneď - od seba,...........

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.


Už ste čítali?