Ruža pre Nórsko

Autor: Katarína Lorenčíková | 31.7.2011 o 23:30 | (upravené 1.8.2011 o 12:10) Karma článku: 2,34 | Prečítané:  488x

Naše hlavné námestie Bratislavy sa 31.8 zaplavilo davmi ľudí, ktorí sa aj napriek chladnému počasiu prišli pozrieť na koncert s názvom "Ruža pre Nórsko". Tento koncert bol venovaný Nórsku - obetiam škandalóznej katastrofy, ktorá sa tak natrvalo zapísala do srdca Nórska. Umelci, ktorí svoje vstupy ponúkli bez nároku na honorár, tak vyjadrili ružou podporu a svoje "nie" extrémizmu a násiliu. Účasť ľudí bola nadpriemerne vysoká a musí sa nechať - koncert mal svoju atmosféru, priviedol ľudí k zamysleniu tejto aktuálnej tématiky. Rôznorodé obsadenie umelcov - Zdenka Predná, Marcel Palonder, Marián Čekovský, ku koncu Cigánski diabli - ktorí rozozvučali tóny huslí za svetiel večernej Bratislavy, Dorota Nvotová, ...k záveru vystúpil Miroslav Dvorský, ktorý celý koncert svojou áriou Pieta - ukončil. Celej akcie sa zúčastnila aj Nórska veľvyslankyňa, ktorá v závere poďakovala prítomným Slovákom na námestí a prijala ruže - ktoré boli symbolom celého tohoto projektu. Ako darček dostala srdce, ktoré malo byť spomienkou na vyjadrený súcit Slovákov. Srdce bolo vyrobené z jednej z našich najstarších drotárskych dielní, vznikalo dlhý čas, kým nadobudlo skutočnú podobu a bolo dokončené.......

Ako hosť nechýbal Milan Ftáčnik - primátor mesta, k aktuálnej situácii Nórska sa vyjadril aj Mário Radačovský, ktorý navštívil Nórsko niekoľkokrát.

Koncert moderovali moderátori všetkých troch televízii - TV Markíza, TV Joj, STV 1- za prenosu televízie TA3.

Zúčastnili sa aj príslušníci oboch cirkiev - katolíckej i evanjelickej. Obaja zaujali postoj k fundamentalistickému kresťanstvu, k extrémizmu -  ako problému dnešnej doby a  otázkam násilia, zastrašovania a strachu.

Večer už Bratislava ožila plamienkami sviečok, ktoré boli spomienkou na obete katastrofy v Nórsku. Za príjemnej hudby si nejeden človek na námestí položil otázku, kam smeruje táto spoločnosť, nejedna ľudská bytosť zrazu zauvažovala o ľudskom bytí, hodnotách - čo je skutočne dôležité,.. a o ľudskom živote - ako najvyššej hodnote človeka.

Pri árii  Miroslava Dvorského sa nám ponúkol pohľad na rozhorené  sviečky, tisíce žiarivých plamienkov osvetlili námestie Bratislavy, ľudské bytosti zrazu ostali v nemom úžase zo záplavy krásy z povznášajúcej hudby a kozmickej energie,  iba s otvorenými ústami a hlbokým zamyslením sledovali rozsvietené námestie Bratislavy. A zrazu - sme mali k sebe trošku bližšie.

Kde sa to v nás ľudských bytostiach berie,..?

Kde sa vytvára základ pre niečo tak strašné a potupné - zničiť životy ľudských bytostí?.. - a nielen to - zničiť životy ľudských bytostí pozostalých tejto katastrofy, ktorí cítia bolesť - dodať im do života strach...?

Lebo strach - je choroba spoločnosti. A opakom lásky nie je nenávisť - ale strach.

Máme tendencie sa uzatvárať, kategorizovať sa do rôznych spolkov, spoločností, klubov, náboženstiev, ktoré možno - s náboženstvom ako takým - nemajú nič spoločné.. Vznikajú tak nové hnutia, kluby, spolky, sekty, spoločenstvá, ktoré sa tvária, že sú tou správnou cestou a tým správnym návodom, tou správnou voľbou pre  život - veď ako inak - všetko v "mene viery". Práve takéto hnutia a spoločenstvá - sú tou najrýchlejšou cestou k agresii a vytvárania extrémizmu a násilia.

Máme tendencie žiť život vo "virtualite" facebookov a iných sociálnych sieťach. Komunikácia sa preniesla z ulíc do "virtuálneho falošného bytia" písmenok, rýchlych smsiek, e mailov.

Máme tendencie  sa vzájomne porovnávať, chorobne posudzovať,...

Máme tendencie žiť v tom svojom uzatvorenom kruhu predsudkov, radikálnych právd, ktoré sú semienkami  pre neskorší vznikajúci extrémizmus a fundamentalizmus.

Máme tendencie hodnotiť ľudí podľa tých svojich merítok.

Nepozeráme sa do otvoreného okna spoločnosti a sveta  iných ľudských bytostí - vidíme iba to svoje malé tesné okienko, ktoré nám vyhovuje - lebo sa v ňom cítime dobre...

,..lebo - nie sme schopní niekedy iba s pokorou priznať, že sme urobili chybu a otvoriť aj iné okno,..

,..lebo - nie sme schopní pozrieť sa inými očami a nadýchať sa tak nového "čerstvého" vzduchu,..

Nehodnoťme,.. neposudzujme,.. nevytvárajme agresiu svojim správaním medzi ľudskými bytosťami,..

Nedávajme priestor strachu, ktorý nás môže ovládať,..

A začnime hneď - od seba,...........

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?