Detské bytosti - malí "budhovia"

Autor: Katarína Lorenčíková | 5.8.2011 o 11:20 | (upravené 5.8.2011 o 15:13) Karma článku: 3,18 | Prečítané:  458x

"Mami,  prečo náš autobus ide tým smerom a iné autá sa otáčajú na inú križovatku?", opýtalo sa svojej matky  neposedné dievčatko v autobuse, ktoré sedelo naproti mne. "Lebo.. my chceme ísť inde ako tie autá. Oni idú iným smerom", odpovedala trpezlivo mamička dievčatka. "Mami? A prečo naša teta zomrela v aute? Kam teraz ona pôjde?", pokračovalo v otázkach zvedavé dievčatko. "Ona sa premení na nejaké zvieratko, aby videla - ako žijeme a čo s nami bude, že?", vyzvedalo dievčatko ďalej. "Karolína, prosím Ťa už prestaň s tými hlúposťami a neotravuj ma teraz, potrebujem ešte tete Františke poslať správu", odpovedala s ráznym podtónom mamička dievčatka. "A mami? Pôjdeme ju potom pozrieť do Zoo? Veď ona tam na nás určite už čaká.. Ktovie ale - načo ju premenili. Mami? Ako to spoznáme s ockom - načo ju premenili? Ona nás bude poznať a nejako nám to prezradí, nie? Jasné, dá nám znamenie", pokračovalo ďalej vo svojom konštatovaní a zamyslení dievčatko vo veku asi päť rokov. "A mami? Prečo sa niektorí ľudia usmievajú a iní sú strašne smutní?.. Prečo je tomu tak? Aj im asi zomrela teta...", dodala malá detská bytosť prezerajúc si okolie a ľudí v autobuse, hľadiac na "vážnych" dospelých..

"Karolína, už ani slovo. Kto Ťa má stále počúvať? Tie tvoje absurdné a nereálne výmysly - tu už vonkoncom nikoho nezaujímajú", odpovedala mamička dievčatka - neuvedomujúc si - necitlivosť svojich slov. Oči malej detskej bytosti  zrazu zosmutneli. Iskrivé oči sa naplnili smútkom.

"Kedy ju uvidíme, kedy?", takmer so slzami a tisíckami otázok v očiach nesmelo dodalo dievčatko. "Koho? Už nepovedz ani slovo, prosím Ťa", karhala svoju dcéru dospelá bytosť - mamička dievčatka. "No predsa - moju tetu. Určite sa premenila a niekde na nás čaká..", dodala už so slzami v očiach. "Mami? Mala rada korytnačky. Nebude ona korytnačka?", so zanietením dodalo dievčatko.

"Kúpime si korytnačku zo Zoo a ona - tak bude stále s nami", s nadšením a radosťou vyjadrilo svoj názor malé 5 - ročné dievčatko. "Nie, na to zabudni, nič Ti nekúpim. Už nemáme peniaze. Ocko nám neposlal. Ide sa domov a už ani slovo", odpovedala karhavým hlasom mamička dievčatka.

Detské bytosti..

Detský svet..

Svet plný fantázie a tajomného veľkého sveta, ktorý nie sme schopný naplno prežiť - keď  vyrastieme do dospelého veku.. ktorý - nie sme schopný potom naplno vnímať..

Tajuplný svet, do ktorého sa nevieme ponoriť v návale každodenných starostí, každodenných otázok v boji o prežitie - zariaďujúc a prihliadajúc na materiálne zabezpečenie, ktoré sa stáva prvoradou otázkou našich hodnôt - neuvedomujúc si, čo je to skutočne "podstatné",.. neuvedomujúc si, čo je to "dôležité" a čomu by sme mali venovať pozornosť.

Unikajú nám tak detaily z detského sveta, ktorý nám ponúka naplno prežiť maličkosti a pestrosti  zemského bytia...

Detské bytosti - krajina rozšírených vnemov, krajina neobmedzených možností a fantázie...

Detské bytosti - malí "budhovia", ktorí nás niekedy upozorňujú na dôležité okamihy nášho "vesmírneho bytia",...

,...vyvolávajú pocit každodenného zamyslenia - ako žijeme - a dávajú nám pocit "svetla"...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?