Sociálne siete a koniec súkromia ľudských bytostí

Autor: Katarína Lorenčíková | 7.8.2011 o 20:38 | (upravené 10.8.2011 o 10:50) Karma článku: 2,72 | Prečítané:  537x

Píše sa rok 2011. Ľudské bytosti sa začali topiť vo virtuálnom svete technického pokroku. Pokroku, ktorý im prieniesol do života pohodlie, spríjemnil im ľudské bytie.  E maily, postupný prechod na elektronický systém bankových inštitúcií, prevody finančných transakcií cez internet banking, využitie web kamery a skype komunikácie. Pohodlný život však priniesol ľudským bytostiam aj postupné stieranie hodnôt celého vesmírneho bytia. Z ich života sa čoraz viac vytrácali bohovia, ktorí bdeli nad zachovaním ich rovnováhy, začali porušovať zákony "hybris", (hybris - z gréčtiny pýcha), vytratil sa záujem  o to najcennejšie čo ľudské tvory mali - veľkú čarodejku Prírodu a veľkú Matku Zem. Ľudské bytosti stratili záujem o krásy veľkej mocnej čarodejky, lebo im stačilo vysedávať doma na facebooku, twitteri, či googli. Na tieto sociálne siete uverejňovali svoje osobné fotky, videá, zážitky - neuvedomujúc si - že všetko sa dá rôzne zneužiť.. Takto by asi začínalo rozprávanie o nás ľudských bytostiach  využívajúcich služby internetu - neuvedomujúc si zneužitie údajov virtuálneho sveta. Facebook, Twitter, Google. Koľko ich ešte bude? Sociálne siete, na ktorých zbohatli iné ľudské bytosti..

Náhodne sa mi dostal do rúk príbeh  americkej modelky, ktorá uverejňovala svoje fotky na známom "facebooku". Zoznámila sa tak s mužom, ktorý ju takmer pripravil o život. Keď s ním chcela ukončiť vzťah - nezvládol to - a následne ju začal prenasledovať, oblial ju kyselinou. Modelka uverejnila svoj príbeh a ponúkla čitateľom, ľudským bytostiam, fanúšikom facebooku svoj príbeh a fotky svojej zohavenej tváre. Táto udalosť natrvalo zmenila jej život, jej myslenie. Po tomto zážitku už nechcela žiť ďalej, nie takto. Po čase však začala byť vďačná za to, že - prežila. Nuž, aj takto sa to môže skončiť. Mladá modelka prišla o prácu, začala byť ovládaná strachom. Táto lekcia bola pre ňu pritvrdým orieškom - keďže - živila sa svojou tvárou a telom.

A čo pre nás predstavujú sociálne siete? Možnosť nájsť svojich priateľov, ktorých sme roky nevideli - áno, to je tá pozitívna časť. Uverejňujeme svoje statusy, dávame ale k nahliadnutiu aj svoje fotky milovaných - neuvedomujúc si zneužitie údajov, ktoré sú navždy zaznamenané vo virtuálnom svete.

Nedávno som mala možnosť vyplnenia dotazníka, ktorý mi poslala e mailom moja známa. Po vyplnení dotazníka mi bola ponúknutá zľava na určité - reklamované výrobky. Bolo treba kliknúť na link príslušnej stránky a zadať kód, ktorý mi bol poskytnutý v e maili. Po zadaní kódu sa mi ale dotazník nezobrazil. Skúšala som tak pokus opakovať niekoľkokrát za sebou. Po piatom pokuse mi prišla odpoveď - "Vážená pani, bohužiaľ - práve hľadáme ľudí s inou charakteristikou, s iným charakterom, hľadáme iný tip na vyplnenie nášho dotazníka." Mám iba jednu otázku - ako mohli vedieť, kto som ja  - podľa mojej e mailovej adresy? Ako to môžu vedieť? Kto som? Ako žijem? Ako? ....

Všimli ste si? Náš google chce už po nás  pri prihlasovaní e mailu aj naše telefónne číslo. Aké máme súkromie? Náš facebook si pamätá aj na aké stránky chodíme radi - to znamená , že už ani to nie je našim chráneným súkromím, vymyká sa nám to z rúk. Denne sa stretávam v práci s otázkou u detí - "Ste na facebooku?"...

Rodičia, ľudské bytosti, obyvatelia planéty Zem - iba dávajme pozor, čo naše detské bytosti uverejňujú na internete - na facebooku, či twitteri. Začína to hrou - je to pre nich všetko zaujímavé, nové, rýchlo sa dostanú do pazúrov zradného virtuálneho sveta.

Dávajme pozor na aké  stránky sa naše detské bytosti pripájajú , taktiež si uvedomme, že všetko sa zaznamenáva do virtuálneho sveta, v ktorom žijeme.

Iba majme na pamäti zodpovednosť  - s prihliadnutím na krehké hranice medzi pozitívnym prínosom a negatívnym  dopadom - zneužitím údajov, manipulácie  a narušením nášho súkromia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?