Josef Jonáš - kniha, ktorá mi zmenila ľudské bytie

Autor: Katarína Lorenčíková | 10.8.2011 o 11:34 | (upravené 10.8.2011 o 14:29) Karma článku: 6,27 | Prečítané:  1970x

Knihy.. Hľadím na poličku v Panta Rei. Ktorá je tá správna? Koľko kníh, koľko právd, koľko príbehov ľudského bytia. Východné náboženstvá, ezoterika, knihy indického guru Osha, Luis Hayová a jej sto návodov na život, Pros a dostaneš, Nič nie je náhoda - veď to už všetko poznám.. Prorok a Chalil Džibrán  - aj to mám, neustále túto knihu otváram a vždy v nej niečo nájdem. Dahlke? Nemoc ako symbol? Aj to sa nachádza v mojej knižnici. Dostojevskij - Anna Karenina či Idiot? Dlhé čítanie, ale už aj to mám. Odchádzam. "Hm. Keby človek vedel, čo je to preňho to správne?", hovorím si - hľadiac na pána na rebríku, ktorý ukladá knihy. Aha! Jedna mu spadla. Podávam knihu predavačovi. "Tá sa mi tu už nezmestí, položte ju prosím na poličku", povie pán, ktorý sa denne stretáva s knihami, ktoré sa stali - jeho prácou. "Kupuje si ich aj on? Alebo ich má plné zuby? Ktovie,..", zamýšľam sa nad situáciou. Držím knihu v ruke a hľadám jej miesto. J. Jonáš-Krížovka života? To môže byť zaujímavé. Otváram knihu. Sadám si do kresla. Orientálna a čínska diagnostika s históriou Egypta a Grécka s kombináciou nášho - západného myslenia. Nikdy neotváram knihu od začiatku. Otvorím "náhodne" kapitolu pečene.

Podľa ázijského myslenia  existujú viacero typov bolesti hlavy. Bolesť hlavy Aziati určovali podľa príslušného meridiánu. Hlavnou príčinou bol vzdialený orgán. Bolesť prejavujúca sa na stranách hlavy, zostupujúca po krku až k trapézovému svalu, ktorá je povrchového charakteru - to je bolesť žlčníková. Pri tejto bolesti máme často pocit, že nás bolia vlasy. Bolesť hlboká - vnútorná, pri ktorej nás bolia oči, to je bolesť pečeňová. Bolesť v čele , ktorá smeruje cez vrchol hlavy až ku krčnej chrbtici, to je bolesť ľadvinová. Maximum bolesti v spánkovej krajine - býva sprevádzaná pocitom zvracania- to je bolesť žalúdočná. Podľa tejto diagnostiky máme možnosť k nahliadnutiu spôsobu liečenia príslušného orgánu.

Okrem toho - to ako žijeme sa prejavuje aj v očiach. Pečeň ovplyvňuje orgán očí. Keď nám hneď zrána slzia oči - žalujú sa nám ľadviny. Keď sú svetloplaché - máme problémy s pečeňou. Trpíte zápalom spojiviek? Môže to súvisieť so žlčníkovými kameňmi. Existujú prípady, kde človek trpel zápalom spojiviek a nemohol nájsť riešenie. Po čase iba zistil, že trpí žlčníkovými kameňmi a jeho problémy s očami sa stratili. 

Sme často presvedčení o svojich teóriách nášho zdravotného stavu, najlepšie riešenie je odstrániť príslušný orgán. To je častým riešením zdravotníctva, našej medicíny. Je to ale vždy správne?  Liečime si často okruh žalúdka, naše problémy však môžu mať úplne iný charakter. A verte mi , to - aké riešenie je správne - Vám často lekári nie sú schopní povedať. Dávame prednosť sonografiám, ultrazvukom, operáciám, ale...

,..je to správne riešenie pre nás?

Lekár môže poznať naše telo iba zo snímky. Z vonkajších príznakov, ktoré sú často - nepostačujúcim činiteľom pre diagnostiku. Tak často je to  príliš málo. Nikto nám však nepodá správne riešenie, keď ho nezačneme hľadať my. Ak si totiž nepomôžeme sami - problémy sa budú vraciať ako bumerang. Chcú nám niečo povedať a to aj v rovine psychickej. Ak to nezaberá - treba niečo zmeniť, hľadať aj vo fyzickej rovine, ale aj vo svojom konaní, prehodnotení činov, či uvedenia činov do života. Máte dobré výsledky a testy? Bolesti neustupujú? Hľadajte dalej. Nikto to za Vás neurobí. Žalúdok? Pečeň? Žlčník? Ľadviny?

Čo hovorí žlčníkový okruh? Úzko súvisí s pečeňou. Meridián pečene sa tiahne pozdĺž pravej strany, prelína sa  so žlčníkovým okruhom.

Okruh pečeň/žlčník spadá podľa teórie štyroch živlov do kategórie dreva. Trpíte chladom? Okruh pečeň/ žlčník = jangová prázdnota. Trpíte pocitom tepla? Jinová prázdnota. Podľa toho, ktorá sila u nás prevláda - či jin - alebo jang - podľa toho, ktorej sily máme nedostatok, či prebytok - môžme určiť, čo robíme zle, čo si sami spôsobojeme - svojim spôsobom života. Možno tak aj doladiť stravu.

Ženy - máte sklony k bolestivej menštruácii? Tento okruh je zodpovedný aj za filtrovanie nahromadenej krvi. Už Aziati vedeli, že pečeň má čo do činenia so zrážaním krvi. Prebytok? Zrážanlivosť? Či nedostatok? Malokrvnosť? Nerozhodnosť a depresia spôsobená prázdnosťou meridiánov má zvláštny charakter. V citovej oblasti je pečeň garantom zlosti a agresivity. Babylončania - vo Waltariho Egypťanovi Sinue vyzývajú k napitiu sa piva  slovami: "Obveseľ svoju pečeň". Otvorenie a uvoľnenie pečene pivom z naklíčeného obilia bolo synonymom pre dobrú náladu.

Ľadvinová úzkosť sa kombinuje s poruchou pečeňového meridiánu. Agresivita a úzkostnosť môže dať dohromady poruchu, ktorú nazývame žiarlivosť. Býva k videniu u alkoholikov, ich systematické ničenie oboch orgánov- ľadvín aj pečene dobre poznáme. Iná kombinácia vzniká poruchou pečeňového meridiánu s meridiánom srdca, ktorý na energetickej ružici nasleduje hneď po pečeni. A srdce? Zaraďujeme ho do kategórie živlu ohňa, kde sa prejavuje jeho činorodosť, pohyb. Keď k nej pristúpi srdečný oheň, býva podporená i činmi. (Zdroj - Krížovka života - Jozef Jonáš).

Pečeňová agresia nemusí byť vždy ale negatívnym prejavom emócií. Agresivita - sa odohráva na úrovni slovnej a tiež na úrovni dobrej nálady. Niekedy iba - musíme so svojou agresivitou popracovať, určiť jej hranice, možnosti, potlačená agresia môže viesť taktiež k negatívnemu rozpoloženiu žlčníka, či pečene.

Myslíme si, že sa vyliečime liekmi, liečime tak jeden orgán, ktorý je podľa lekárov zodpovedný za našu "bolesť", ale príčina tkvie oveľa hlbšie ako si myslíme. Orgány sú navzájom prepojené, všetko so všetkým súvisí. Z vlastných skúseností môžem povedať, že naše zdravotníctvo a naša súčasná medicína sa venuje iba potláčaniu príznakov analgetikami. Moja lekárnička sa tak behom niekoľkých dní začala zväčšovať. Mám doma snáď všetky lieky zamerané  na problémy žalúdka a trávenia. Stačilo sa zamyslieť nad konaním, uviesť do života mnohé mechanizmy a procesy, problémy ustali. Lenže - ono to nie je také jednoduché - dozvedieť sa pravdu o našom ľudskom tele. Máte podobné problémy? A nikto Vám nevie poradiť - ako ďalej? Každá choroba nás chce iba upozorniť na náš spôsob života, ale aj naše konanie - v psychickej rovine. Žalúdok? Nestrávené emócie, neschopnosť stráviť životné deje a podnety. Ľadviny - vzťahová rovina - zdroj energie človeka - proces očisťovania, vylučovania - veci týkajúce sa minulosti by sme mali spracovať a ísť ďalej, uviesť do pohybu správne vylučovanie a to aj v psychickej sfére. Bolesť ľadvinová znamená ale tiež aj problémy strachu a nahromadených negatívnych emócií. Preto - pri bolesti ľadvín bojujeme aj s močovým ústrojenstvom. Je ďaľším orgánom hneď po obličkách podľa  tabuľky čínskej medicíny, ktorá je stará už tisíc rokov.

Napriek týmto informáciám - nie je jednoduché - preniknúť do tajov chorôb a ich energetických blokád. Chce to okrem fyzického nazerania aj  - intuitívne nazeranie psychickej roviny- ako naše telo reaguje na jednotlivé podnety, v čom deno - denne robíme tú istú chybu - a to aj na psychickej úrovni. Podľa inej teórie - kde choroba súvisí s duchovnou príčinou  - je okruh pečeň/žlčník zodpovedný za plánovanie bytia...

Drevo = zem - zemské bytie.  S týmito orgánmi tak súvisí - plánovanie a napĺňanie úloh v zemskej rovine. Máme často plno plánov, na ktoré nemáme čas - je to otázka na nás, na naše konanie, bytie -  zamyslieť sa nad tým, čo chce požadovaná bolesť povedať, čo by sme mohli svojim konaním ovplyvniť a uviesť tak do chodu deja v zemskom bytí . Svoje plány si nosíme v hlave, denne tak uvažujeme, čo by sme mohli zrealizovať, čo by sme iba chceli zrealizovať - napokon nám však plán dňa požadované veci zrealizovať nedovolí.

Navštevujeme množstvo prehliadok lekárov, nechávame sa scanovať elektronickými aparátmi - všetko v nádeji - že sa dozvieme pravdu o ľudskom organizme, našom tele. Ľudský organizmus sa skladá ale aj z duchovnej roviny, ktorá sa odráža na úrovni fyzického sveta - v podobe chorôb, ktoré sú dočasnou blokádou negatívnych energií. Nie vždy však ide o niečo negatívne. Blokáda v tele nás iba upozorňuje na zlý tok energie, či nesprávne smerovanie ľudského bytia. Sme schopní si to uvedomiť a prijať do svojho života, do svojich početných teórií aj tento fakt? Sme schopní zahrnúť dočasnú bolesť do nášho bytia a nepotlačovať jej príznaky? Sme schopní nevzdorovať a neplávať "proti prúdu života" a zamyslieť sa nad požadovanou otázkou príslušnej choroby, blokády, nerovnováhy?

Technickému pokroku sme dali zelenú. Zahrnuli sme tieto systémy do svojho života. Postačuje nám to ale k informáciám nášho bytia? K informáciám o našom zdravotnom stave tela? Začnime hľadať oveľa ďalej ako je schopná poňať dnešná medicína, inak sa totiž iba - staneme obeťou schátralého zdravotného systému, ktorý v mnohých prípadoch nie je schopný preniknúť do podstaty ľudského organizmu - ako komplexnej vesmírnej bytosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?