Zbierky na onkológiu. Vydieranie?

Autor: Katarína Lorenčíková | 12.8.2011 o 22:11 | (upravené 13.8.2011 o 1:36) Karma článku: 7,67 | Prečítané:  843x

Kráčam mestom a užívam si lúče a záblesky Slnečníka. V tom sa vynorí z rohu ulice ľudská bytosť, ktorá hneď využije moje váhavé a pomalé kroky. "Prispejte na onkologické oddelenie, dostanete aj pohľadnicu..", povedala mladá dievčina a pritom mi už podsúvala veľkú krabicu s nazbieranými peniazmi. "No dobre, to minimum prispejem, dám tam niečo, keď už ma zastavila", pomyslela som si a vytiahla som z mojej peňaženky 20 centov. Minca zaštrngala a ja som čakala na sľúbenú pohľadnicu. "Ďakujeme", odvetila dievčina s krabicou. Jej pohyb prezrádzal iba jedno - žiadnu poľadnicu už nedostanem. "Počkajte, kde je sľúbená pohľadnica?", váhavo som sa opýtala. "Nooo, prispeli ste málo, pohľadnice stoja 2,50. Viac nemáte? Pár drobných. Ľudia sú dnes všelijakí, veď to ide na onkológiu. Viete v akom stave je onkológia? Dvadsať centov je kvapka v mori", zaznela odpoveď mladej dievčiny, ktorá sa ma snažila presvedčiť (?) o zmysle zbierky. "Kvapka v mori? Veď dnes človek obracia každý cent. Ale aspoň som niečo prispela - radšej malá "kvapka" - ako žiadna, nie? Nemyslíte? Ja mám tiež v peňaženke ledva na prežitie," argumentovala som. "Aj vy môžete mať rakovinu, a veľmi rýchlo - slečna..", dodala.

"No počkať. To mi akože želáte teraz chorobu? Zato, že som neprispela vyšším obnosom peňazí do Vašej zbierky?" zhrozene a s miernou nervozitou som vyjadrila rozhorčenie nad vzniknutou situáciou. "Nie, neželám. Iba - konštatujem, že môžte aj vy ochorieť a že ste primálo prispeli na to, aby ste si robili nárok ešte aj na pohľadnicu", rázne odpovedala a na tvári sa jej prejavil ironický úsmev.

"Počkať, počkať. Komu tieto peniaze poputujú? Viem aká je liečba onkologických pacientov. Veď mojej babke neprispelo zdravotníctvo ani len na základné potreby. Komu sa táto zbierka dostane? Povedzte nemocnicu", s istotou v hlase som zadala otázku. "Noo - to poputuje všeobecne - na onkologické oddelenia. Nie je určená nemocnica..", zaznela váhavá odpoveď.

"Keď nedáte viac, potrebujete na mňa útočiť? Môžete ochorieť na rakovinu do mesiaca", dodala.

"Ahaa, to máte v náplni práce vydierať ľudí, aby dali viac do zbierky? Veď ani neviete presne, komu tieto peniaze poputujú, a naviac - ste ma oklamali - žiadnu pohľadnicu som nedostala. Kde máte preukaz, alebo nejaký doklad, že robíte zbierku?", s rozhorčením som spýtavo hľadela na "zberačku".  "Typické, na nič nedajú peniaze, ešte sa aj sťažujú, nemám doklad, robím to na dohodu - brigádnicky", odpovedala s aroganciou a istotou akú som už dávno nevidela. Otočila sa s pokladnicou a už jej nebolo.

Naše cesty sa rozdelili bez pozdravu a rozlúčenia a mňa sa zmocnil smútok, rozhorčenie, hnev. Nezvyknem sa s ľuďmi hádať, ale táto bytosť ma naozaj vytočila. Hneď za uličkou sa na mňa valila podobná "krabicová bytosť", ktorá sa domáhala ďaľšej zbierky  - vraj na detské domovy.

Nie, už nikomu prispievať nebudem. Toto mi stačilo. Vytiahla som z mojej tenkej peňaženky pár takmer posledných drobných a stálo ma to rozčúlenie a pokazené popoludnie. Pekná zbierka, len čo je pravda..

Človek, ktorý v záujme "dobra" psychicky manipuluje ľudí, aby prispeli do pokladnice, ktorá nakoniec  - ktovie kde skončí.

Vieme, kde sa peniaze dostanú? Máme takéto informácie? Veď táto dotyčná nevedela poskytnúť žiadne informácie, kam zbierka pôjde.

Tak len - opatrne s veľkými pokladnicami a s ľuďmi, ktorí sa domáhajú vyššieho obnosu peňazí..

Nebuďme naivní a nenechajme sa citovo vydierať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?