Pád Facebooku v záujme dobra?

Autor: Katarína Lorenčíková | 13.8.2011 o 21:41 | (upravené 14.8.2011 o 11:55) Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1030x

Facebook. Miesto častého "stretávania sa" niektorých ľudských bytostí. Milióny vyplnených statusov, ktorými ľudia vyjadrujú svoje emócie, rozpoloženia, často tak píšu do príslušných koloniek - kto sa ako cíti, čo číta, na akú ide dovolenku, čo má nové v súkromnom živote, čo počúva. A tak po príslušnom "kliknutí" na úplne neznámeho človeka, viete o ňom takmer všetko. Že to nie je zásah do súkromia? Nedávno som sedela v autobuse a počúvala rozhovor mladých ľudí, ktorí pátrali po zaujímavej osobe z druhej ulice. Čo myslíte? Facebook ju našiel. Dotyčný tak vedel, čo číta, kde študuje, čo má rada, akú farbu rada nosí, čo počúva, ako sa cíti a dokonca aj - že je zadaná a vo voľnom vzťahu. Zdá sa nám to málo? Mala som tak možnosť- počuť celý rozhovor o dotyčnej, ktorá už nemala v sebe ani kúsok tajomstva. A bolo po "záhade". Potrebujeme tieto pochybné statusy? Potrebujeme to uverejňovať? Samozrejme, všetko má svoje výhody. Môžme tak nájsť ľudí, ktorých sme roky nevideli, príp. mať tip na dobrý koncert, či dobrú knihu. Najnovšia informácia, ktorá ako sa zdá vôbec nie je výmyslom, či výplodom fantázie znie - pád facebooku 5.novembra. Táto informácia obletela letom svetom. Pád siete??

Spoločnosť hackerov označujúcich sa za hnutie Anonymous zverejnilo na stránkach  youtube.com video s varovaním a hrozbou. Hackeri odkazujú celému svetu, že sociálna sieť Facebook padne v novembri, dôjde tak k úniku informácií, dát a následne vymazaní niekoľko miliónov kontaktov.

Dátum 5. november 2011 nie je tiež náhodný. Toho istého dňa roku 1605 sa skupina kolo Guya Fawkesa pokúsila o atentát na britskú vládu tým, že pod budovu parlamentu umiestnila pušný prach, ktorý mal explodovať. Guy Fawkes tak vstúpil do histórie, stal sa symbolom boja proti vláde, korupcii, vládnym spoločnostiam, jeho konanie bolo inšpiráciou pre film V ako Vendeta. Maska hlavného hrdinu sa stala symbolom, maskotom hackerov. (Zdroj internet -slovenské webové stránky.)

Nuž,.. každopádne  - video je na svete, aj keď - posledné správy hovoria, že nemá čo do činenia so skupinou Anonymous. Skupina hackerov Anonymous má svoj špeciálny web, na tomto webe sa však  nenachádza ani jedna zmienka, že by sa hackeri priznávali práve k tomuto počinu. Taktiež  - neexistuje žiadna správa na sociálnej sieti Twitter, či Anonops. Okrem iného - vraj určitý členovia skupiny Anonymous nie sú tak celkom ztotožnení s medializáciou a konaním Anonymous, vzniká tak možnosť, že sa vytvorí ešte aj iná hackerská skupina.

 Odkaz pre všetkých ľudí z nahrávky videa hovorí toto:

"Pozor obyvatelia sveta, sme Anonymous... tvoje komunikačné médium, ktoré tak zbožňuješ, bude zničené. Keď si človek, ktorý bráni úniku informácií - prihlás sa do správy o zabití Facebooku, v mene svojej ochrany súkromia. Facebook potrebuje predať informácie, aby došlo k manipulácii ľudí celého sveta. Niektoré z takzvaných "whitehat infosec" - firm - firmy, ktoré sa zaoberajú bezpečnosťou informácii, pracujú pre Egypt a Síriu. Všetko, čo robíš na Facebooku ostane na Facebooku  a nezapadá do práv o ochrane údajov. Aj zrušenie tvojho konta je nemožné, všetky tvoje osobné informácie ostanú na Facebooku a dajú sa po určitom čase použiť. Facebook vie o Tebe viac ako tvoja rodina. Nemožno sa ukryť pred virtuálnou realitou, v ktorej vy ľudia žijete. Facebook je nepriateľom Antisec. Nie je bezpečný ani pre Teba , ani pre iných. Toho dňa si uvedomíš, že to čo sme urobili - bolo prospešné. Premysli to, a my sa v tom čase pripravíme. Prejdeme do histórie 5. novembra 2011..

Sme Anonymous. Sme legenda. Neodpúšťame. Nezabúdame. Čakajte nás.... " (Zdroj - poľské webstránky.)

Takto nás vyzýva skupina hackerov - hovoriaci si - Anonymous. Spoločnosť Facebook sa  preto obáva najhoršieho. Na zabránenie katastrofy a následnej kontroly webu už bolo preto použitých niekoľko stá tisíciek dolárov. V bezpečí nemusí byť ani server Google. Po tom, ako spoločnosť zrušila členom Anonymous ich Gmail a účty Google+ sa hackeri vyhrážajú napadnutím servera, tiež sa objavili myšlienky o vytvorení ich vlastnej sociálnej siete AnonPlus. (Zdroj poľské a slovenské webové stránky.) 

Experti na sociálne siete tvrdia, že je takmer nemožné odrovnať komplikovanú sociálnu sieť Facebook, no hackeri majú na svojom konte už nejednú krádež prísne strážených dát Fbi, materiály Severoatlantickej aliancie Nato, či tajný jadrový program americkej vlády, tiež materiály okolo plánovania modernizácie, ktoré sa týkajú použitia čipov pre obyvateľstvo. Došlo tak k úniku prísne strážených informácií, ktoré sú hudbou budúcnosti.

Čo nám odkazuje skupina pod názvom Anonymous? Informácie a dáta, s ktorými ľudia pracujú - sa vraj predávajú na čiernom virtuálnom trhu tajným organizáciám, rôznym spoločnostiam, agentom, inštitúciám, či vládnym sektorom. Anonymous tak upozorňuje na zneužitie údajov, s ktorými pracujeme vo virtuálnom svete a narušení ľudských práv či ochrany súkromia.

Pád Facebooku? Prečo by to robili? Sociálna sieť je rozšírená po celom svete. Ľudia si však neuvedomujú, že to, čo zaznamenajú do Facebooku sa natrvalo vpisuje do stránok servera, nie je možná úplná deaktivácia konta, nie je možné nijakým spôsobom vymazanie údajov z tejto stránky.  Údaje sa podľa hackerov dajú obnovovať, neskôr ich je možné opätovne vrátiť, použiť. Upozorňujú na možné zneužitie kontaktov a príslušných informácií ponúkaných a uverejňovaných na týchto stránkach. 

Pád siete? Nemožné?

Zmizne Facebook 5. novembra? Alebo je to iba zastrašovanie hackerov?

Tak sa teda poďme pozrieť do histórie...

Rok 2010: kauza Wikileads. Hackeri zaútočili na weby spoločnosti Paypall, Mastercard a Visa, ktoré serveru blokovali platby. Neskôr skupina prenikla aj do siete spoločnosti HBGary. Najväčšiu pozornosť však strhla na seba s útokom na spoločnosť Sony. Spolok hackerov napadla aj webové stránky španielskej banky Banco Bilbao Vizcaya Argentaria a energetickej spoločnosti Enel. Hackeri však popreli informáciu, že by stáli za únikom dát zo siete Playstation Network a Sony Online Entertainment.

4. 7. 2011: spoločnosť hackerov Anymous zaútočila na sieť Apple. Podľa nepotvrdených informácií sa hackerom podarilo nabúrať servery amerického Applu, ukradnúť uživateľské mená a heslá. Dokazovať to má 27 užívateľských mien a zašifrovaných hesiel, ktoré hackeri uverejnili na webovú stránku Pastebin pod názvom: "Zatiaľ to nie je tak vážne"... Túto informáciu zverejnila spoločnosť Anonymous na stránkach sociálnej siete Twitter. Zverejnené dáta sú podľa všetkého užívateľské mená a zašifrované heslá z databázy Sql z webovej stránky Apple Businnes Intelligence. Tá však momentálne nie je v prevádzke. (Zdroj - české webové stránky.)

11.7. 2011: skupine pod názvom AntiSec (Operation AntiSec-spojenie Anonymous a LulzSec) sa podaril husársky kúsok. Došlo k vykradnutiu vládnych dát  Usa, Nasa, Fbi. Hlavne však - "hackli" externú firmu Irc Federal, ktorá zaisťuje týmto orgánom bezpečnosť dát. Ako znie oficiálne vyjadrenie ľudí, ktorí sa skrývajú za skratkou AntiSec?

"Nechali sme im v počítačoch a serveroch nukleárny odpad, prehľadali a potom zhodili niekoľko ich databáz a emailových účtov, a potom  zohavili ich profesionálne vyzerajúci web. V emailoch sme našli nespočetné množstvo kontraktov, vývojových schém a interných dokumentov širokej škály vladnych inštitúcií. Našli sme napríklad analýzu k projektu Sim (Special Identities Modernization), ktorý má za cieľ zredukovať teroristické a kriminálne aktivity na najdôležitejľšie osoby štátu. Títo ľudia, ktorí pre Usa a ich spojencov očividne znamenajú najviac, tu boli priamo vymenovaní. Top secret dokumentov sme našli naozaj veľa, niektoré sa týkali napr. aj jadrového programu Usa (National Nuclear Security Administration Nuclear Weapons Complex), vývoja biometrie, armády a štatnych strategických kontraktov budúcnosti."

Anonymous a LulzSec sa skrývajú pod názov AntiSec a majú to naozaj premyslené. Už neodkrývajú celému svetu naše heslá Battlefield Heroes, ale škodia tam, kde je to podľa nich potrebné. Že je to naozaj tak, hovoria aj iné informácie, ktoré vyšli napovrch z kradnutých dát. Nepáčia sa im plány na 24/7 - sledovanie pohybu obyvateľov vďaka plánovaným povinným GPS čipom, ktoré sa majú implantovať pod kožu každého novorodenca a podobne. Nepochybne - dostali sa tak k zaujímavým dokumentom.

Podľa teórie servera Computerworld.com bolo počiatočným základom pre preniknutie do prísne strážených dát vraj využitie techniky Sql injection (technika napádania databázovej vrstvy programu - vsunutím kódov cez neošetrený vstup a vykonanie vlastného - samozrejme pozmeneného, Sql dotazu), následne použitím iných techník prenikli k tajným údajom a materiálom Fbi. (Zdroj  - internet - gamestar.sk.) Hackeri sú spoločenstvom viacerých hackerských skupín a snažia sa bojovať proti korupcii, nekalým praktikám veľkých podnikov, ale aj proti autoritatívnym režimom.

21.7. 2011: prienik do dát a materiálov prísne stráženej Severoatlantickej aliancie Nato. Na sociálnej sieti Twitter zanechali hackeri odkaz: "Čau Nato, máme ďaľšie tvoje rozkošné údaje..." Skupina hackerov prenikla do dát materiálov Severoatlantickej aliancie Nato, došlo k úniku 1 Gb informácií. Podľa vyjadrení hackerov by však bolo úplné zverejnenie informácií nezodpovedným činom. Naznačili však ale, že niektoré dokumenty zverejnia behom niekoľko dní. Dokumenty nahrali na internet v Pdf formáte, dokumenty boli stiahnuté zo servera Nato, jeden z nich bol chvíľku zverejnený na internete, následne však bol aj stiahnutý a obsahoval 36 strán, druhý bol v čase písania článkov dostupný na určitý čas. Hackeri medzitým uverejnili na stránkach sociálnej siete Twitter odkaz - že zverejnenie všetkých dát z ukradnutých informácií zo servera denníka The Sun by mohlo byť zneužité, pretože by mohlo ovplyvniť prebiehajúceho konania v kauze proti praktikám anglického bulvárneho listu News of The World. Odkazujú však bez ďaľšieho komentára na dokumenty získané zo servera Nato. Haceri Anonymous sa spojili v tomto období s ďaľšou hackerskou skupinou LulzSec, ktorá má na konte ukradnutie dát amerického spravodajstva Cia a ďalej webov Pbs.org alebo Fox.com. Spoločnosť  na servere Pastebin.com odkazuje všetkým, že nemá strach zo žiadných akcií, ktoré bude uskutočňovať Fbi a súdy, a že bude bojovať proti úradom a korporáciám, ktoré podľa nich terorizujú obyvateľov. (Zdroj poľské a české webové stránky.) 

25.7. 2011: únik informácií zo serveru talianského protikriminálneho centra pre ochranu kritickej infraštruktúry v Taliansku. Centrum patrí medzi špecializované európske centrá starajúcich sa o ochranu dôležitých systémov pred počítačovou kriminalitou. Z napadnutého systému organizácie Centro Nazionale Anticrimine Informatico per la Profesione delle Infrastruturre Critiche (Cnaipic) boli ukradnuté príslušné dokumenty. Podľa serveru sa týkajú komunikácie medzi centrom a podobnými organizáciami po celom svete. Hackeri na stránke Pastebin.com uverejnili odkaz: "Je to ukážka zo série dokumentov, ktorá bude najväčším odhalením v histórii európskych kybernetických operácií." Súčasťou uniknutých informácií je náhľad dokumentov, vrátane fotografií, ktoré by mohli pochádzať práve z Cnaipic-u. Hackeri majú k dispozícii aj fotografie zamestnancov úradu, či managerskú štruktúru a iné citlivé a dôležité údaje o riadení a zámerov Cnaipic-u. (Zdroj poľské a české webové stránky.)

7.8. 2011: hackerská spoločnosť AntiSec v spojení s Anonymous zverejnila balík 10 Gb interných dát niekoľko desiatok lokálnych policajných útvarov z Usa. Hackeri získali dáta zo serverov, ktoré pre Národnú Asociáciu šerifov prevádzkovala spoločnosť Brooks - Jeffrey Marketing. Uniknuté dáta obsahujú mimo iného aj identitu policajných informátorov a osobné údaje členov policajného zboru. Tento útok mal byť uskutočnený ako odveta kôli  zatknutiu niekoľkých členov skupiny Anonymous. Cieľom odcudzených informácií bolo zdiskreditovať, zosmiešniť, ale aj skompromitovať policajných úradnikov naprieč celej Usa. Okrem spomenutých údajov však spoločnosť hackerov spochybnila aj existenciu spoločnosti Google. Spoločnosť vraj poskytuje úradom Spojených štátov prístup k dátam požadovaných údajov, ktoré sú uložené v európskych dátových centrách. Okrem iného na dotaz nemeckého magazínu Witschaftswoche - hovorca Googlu sám priznal, že spoločnosť poslala dáta svojich európskych užívateľov americkým tajným službám a stalo sa tak už niekoľkokrát... (Zdroj české webové stránky.)

Anonymous štartuje operáciu "Onslaught", v rámci ktorej vyzýva priaznivcov po celom svete, aby vyšli do ulíc, organizovali sa a šírili správu a informácie o hnutí Anonymous. Má ísť o začiatočnú akciu ročného protestu, ktorý sa má skladať z troch častí. Informácie ponúka spoločnosť Anonymous prostredníctvom videí na stránke Youtube.com.

Spoločnosť hackerov zvaná Anonymous sa bráni  a odkazuje všetkým: "Nie sme piráti, nie sme hackeri z obchodu Vašej matky. Sme Vaši kolegovia z práce, susedia, priatelia, sme Anonymous. Očakávajte nás"... znie odkaz ponúknutý z uverejneného videa na internete. (Zdroj - české webové stránky.)

Pri slove "hacker" nám napadne negatívna asociácia spojená s negatívnym činom. Musí to byť vždy tak? Aké sú skutočné zámery spoločnosti Anonymous?

Obľúbená sociálna sieť Facebook je ohrozená a hackeri upozorňujú na stratu údajov neoprávneným osobám. Áno, hovoríme si - veď tam iba píšem -  akú čítam knihu, potom ešte - čo rada nosím, v akom som vzťahu a na akú dovolenku pôjdem. V prehliadači je ale možné aj zistiť, na aké stránky si tak denne "kliknete".  Pocit, že niekto si dá do súvislosti, na aké stránky chodím, o čo sa zaujímam - už až tak bezpečný nie je. Paranoja? Nie. Reálny odkaz ľudským bytostiam. Sme príliš pohltený do virtuálneho sveta. Zotrela sa komunikácia ľudských bytostí, ktoré sú žijúcim komplexom vesmírneho bytia, vesmíru, univerza.

A ešte malá rada. Skúste si konto deaktivovať. Spoločnosť Facebook Vám pošle e mail a príslušný link na znovuobnovovanie údajov. Úplné vymazanie zo systému tak nie je možné. Žiadna úplná deaktivácia konta nie je nikdy možná. Zaznamenané.

A osobné fotografie? Na webe sa nachádza viac ako milión osobných fotografií. Ľudia si tak môžu pozrieť s kým sa stretávate, kto je Vašim priateľom, kto je priateľom Vášho priateľa - zasiahnúť Vám tak do súkromného života kontaktovaním Vášho starého priateľa, či inej osoby z Vášho zoznamu. Ak človek totiž chce, dopracuje sa k všelijakým možným súvislostiam, ktoré si ani neuvedomujeme. Pozor, toto nie je teória, toto je skúsenosť môjho blízkeho človeka, ktorý Facebooku dôveroval. Iba mal na svojej stránke uverejnených príliš veľa informácií zo súkromného života a neuvedomoval si tak zodpovednosť za zverejnenie svojich súkromných údajov.

 Kde sa podelo rúško tajomstva ľudských bytostí? Čaro ľudskej komunikácie?  Kontaktu živej bytosti?

Potrebujeme to všetko uverejňovať?

Kde sa podelo súkromie ľudí?

Kde sa stratil závan nášho tajomstva existencie?

Technika nás pomaly pohltila a my sa tomu prizeráme  - neuvedomujúc si, že virtuálny život sa už naplno začal  a dal zelenú k zneužitiu informácií, ktoré sú ponúkané vládnym spoločnostiam, finančným burzám, tajným agentom, obchodnému finančnému sektoru a mnoho iným organizáciám...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?