Vek vodnára - doba efektov, mágov a iluzionistov

Autor: Katarína Lorenčíková | 14.8.2011 o 13:04 | (upravené 14.8.2011 o 14:17) Karma článku: 1,04 | Prečítané:  502x

Uličky starého mesta Bratislavy ožili turistickým ruchom. Náhly príval nemeckých, či rakúskych turistov, malí ľudia s veľkými farebnými klobúkmi s mikrofotoaparátmi z Japonska a Číny snažiaci sa všetko odfotiť, davy usmievajúcich ľudí nasávajúcich atmosféru a obzerajúc sa, aby im nič neuniklo -  zaplavili Hlavné námestie. Leto. Konečne aj nejaké prišlo:-) Aké je všetko krajšie pod plášťom Slnečníka, ktorý nám pár dní svieti na oblohe.  Aký nový šat má atmosféra uličiek mesta našej Bratislavy.  Všetci hovoria inými jazykmi, ale ich výraz tváre dýcha spokojnosťou a radosťou. V závane ľahkého vánku počuť chvíľku temperamentnú skupinu Talianov s veľkým slnečníkom, v zápätí ju zatemnia trochu vážnejšie tváre spokojných Rakúšanov, ktorí si vychutnávajú dovolenku. Početná skupina francúzov sa snaží prepchať cez pokojné pokorné tváre Japoncov hľadiacich na starú Radnicu. Mesto ožilo novými farbami pestrej palety. Zvuk hudby huslí sa prelína s gitarou, kde si Rómovia zarábajú na to svoje živobytie. Ulica.... Aká pestrosť nálad, príbehov, vôní, farieb, zvukov, emócií, myšlienok.. Autentickosť prostredia, ktoré je nasiate atmosférou prežitých emócií, ktoré vyskakujú z ľudských bytostí.

Oči. Spokojné, ustráchané, unavené, radostné, iskrivé, smutné, hlboké, láskavé, srdečné, pokorné,... Z očí ľudských tvorov sa derú na povrch emócie pestrých farieb, ale aj temnosti a strachu. Mladá Japonka skúša nájsť pozíciu pre svoj vhodný portrét. S klobúkom? Bez klobúka? O desať minút sa jej zvláštne smutno - veselé oči rozžiaria príjemnými iskričkami. Spokojná odchádza s portrétom v ruke.

Prehŕňam sa davom zaplavená v emóciách a atmosfére mesta. Ulica sa stala dejiskom zábavy, miestom zárobku, divadlom, hrou, zdrojom inšpirácie, tvorivosti. Zarábame si tak, ako vieme. Portréty, ktoré vznikajú za päť či desať minút, hudba, pri ktorej sa ľudské bytosti radi pristavujú, spev, ktorý vyvoláva pozitívne emócie, divadlo, ktoré rýchlo zapôsobí na emócie, tanec v divných kostýmoch, kúzelníci, mágovia, živé sochy, iluzionisti...

Prišla doba efektov. Tak málo ide o talent, tak zriedka ide o hĺbku.  Vek Vodnára nám priniesol slobodu tvorivosti. Priniesol nám však aj zástierku efektov, ktorá sotva siaha pod hĺbku človeka, pod jeho povrchnú masku, ktorú každá ľudská bytosť z času na čas používa. Efekty a komercia sa tak rozmohli a otvorili ako Pandorina skrinka. 

Prechádzam sa námestím a pristavujem sa pri jednej z atrakcií. "O čo tu ide? Veď dotyčný pán odetý v tureckom oblečení iba sedí", pomyslela som si  - prehliadajúc si davy ľudí, ktorí sa prizerajú tejto "zábavke".

"Aha, pozrite, veď on na ničom nesedí. Je to schopnosť, vznáša sa", otočil sa ku mne pán, ktorý stál a obdivoval človeka, ktorý predvádzal svoje "umenie". Vznášal sa na pohovke, opretý bol o palicu, ktorá vyzerala, že je z dreva. V tejto pozícii sedel asi hodinu. Nuž, na prvý pohľad fascinujúce. Uznávam. Zástupy ľudských bytostí hľadeli na pána, ktorý prezentoval svoje umenie a tváril sa, že sa "vznáša".

Počas sedenia na jeho pohovke som sa bavila na ľudských bytostiach, ktorí  hľadajú a tápajú, ako to urobil. Dumali, hútali, vymýšľali mnoho teórií, ako by to mohlo fungovať. Niektorí uverili jeho schopnosti, iným to nedalo a chceli zistiť, v čom je "tajomstvo", aká je pravda.

Pri akomkoľvek bližšom kontakte s inou ľudskou bytosťou, ktorá sa pokúšala zistiť o čo ide, pani, ktorá pri ňom postávala opodiaľ a ktorá - ako sa zdá - mala toto celé na starosti - upozorňovala, že iné vnemy ho rušia. A tak bolo na svete jasné vysvetlenie - keby mal tú schopnosť, ktorú jasne prezentoval okoloidúcim - nepotreboval by ani podušku, ani dáždnik, ani koberec, ktorý bol pod drevenou palicou. Po skončení tohto "vstupu" mu poduška ostala prilepená na nohaviciach. Magnetizmus?

Ľudské bytosti zmätene odišli prizerajúc sa na pokus prezentácie mágie. Náš "kúzelník" sa príliš rýchlo  zbalil, zobral si svoje nazbierané peniaze a kráčal bez náznaku úsmevu ulicou. Policajti, ktorí túto "mágiu" sledovali sa vybrali ďalej, po stopách kapely, ktorá robila pánovi konkurenciu. Lenže - ako to už býva, väčšinou to, čo sa ľuďom páči a čo má nejakú myšlienku - neprežije. Polícii táto skupina, ktorá oslovovala ľudí čoraz viac a viac jednoducho - vadila. Kapela sa musela vrátiť na svoje miesto, kde hrala predtým. Žiaľ - tam, kde mali miesto zaplatené sa turisti až tak moc neobjavovali. Takto to už ale chodí. Čomu sme dali priestor? Mágovi, ktorý ponúkol svoje "lacné"  a hoci efektné umenie?

Uznávam. Prišla ťažká doba. Ľudia tak hľadajú východiská z možnej krízy. Hľadajú možnosť zárobku. A zarábame si predsa - tak ako vieme. Tak vzniká množstvo nápadov. Koľko ľudí, toľko chutí...

Vek vodnára...

Kúzelníci, mágovia, iluzionisti, rebélia, individualita...

Ľudské bytosti, ktoré sa skrývajú za nejakú falošnú schopnosť a prezentujú sa...

Ľudské tvory, ktoré bohatnú na iných za účelom manipulácie a združovania spoločenstiev...

Šarlatáni, ktorí sa tvária, že majú jasnovidecké schopnosti a predávajú svoje produkty, ktoré vraj - majú liečivý charakter...

Ľudia sa registrujú do rôznych spoločenstiev, organizácií, podivných biznisov, pyramíd - kde sa peniaze točia z iných okruhov biznisu - všetko samozrejme hravou a nenápadnou formou, aby zaujali, aby ukázali - ako je to ľahké - zbohatnúť...

 Za krátky čas sa tak rozvinulo "efektné umenie", ktoré nenahliada pod povrch vecí, pod podstatu bytia a zmysel ľudskej existencie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?