"Ta co šebe myšlice,..?" alebo Slovenská Sicília

Autor: Katarína Lorenčíková | 22.8.2011 o 11:24 | (upravené 22.8.2011 o 13:14) Karma článku: 9,95 | Prečítané:  756x

A je to tu.. Sociálne dávky pre Rómov už prišli. Sledujete to? Do autobusu sa rúti záplava Rómov. Tučné igelitky smerujú do autobusu a domáhajú sa svojho miesta na sedenie. "Pani, ta jaky listok? Ta dvaja sce, či traja? Ta co? Už budzeme davno aj v Kežmarku, kym še rozkyvece", konštatuje zmätený šofér autobusu. Rómka pomaly počíta svoje deti. Je ich osem. Malé, veľké, väčšie deti. Presne osem malých hladných krkov sa tlačí do narvaného autobusu. Igelitky z Lidlu, televízor zabalený v plachte. "To myslia vážne, že sa sem vojdú?", baví sa moja spolucestujúca. "Ta mame aj antenu na teľevizor", upozorňuje šoféra mladá vyobliekaná Rómka ukazujúc na veľkú anténu, ktorú drží na rukách. "No neviem, igelitky mace plne. Dam priplatok za tašky?", doberá si rómov šofér autobusu. "Nee, ta kuknice - iba salama, slanina, jogurty, syry, dajake ovocie, šak ich je osem, ta majce zľutovaňa", obraňuje sa Rómka. Osem malých krkov sa natlačilo do autobusu a vzduch sa stratil rýchlosťou svetla. Ibaže - ich nebolo osem - ale desať. Dvaja malí rómovia sa natlačili ešte cez zadné dvere. Šofér autobusu vyštartoval zo svojho sedadla ako rýchly blesk. "Šaľene? Tak še robic nebudze. Doraz vyľez! Von!..."

..,kričal nahnevaný a vytočený šofér. "Za dobrotu, na žobrotu. Ta co ši myšlice o šebe. Že možece s každym krucic jak še vam zadari? Ta co som ja, stary kuň? Von. Pošľedne slovo", zaznel verdikt šoféra autobusu. Malí rómovia sa vzpriečali, rómka s anténou nechcela vystúpiť z autobusu. No áno, veď bolo vyplácanie sociálnych dávok, každé dieťa malo jednu igelitku. Drahé syry, slanina v každej taške, krabica od pc sústavy, klobásky, tabličky jogurtov, ich tašky praskali vo švíkoch. Štát ich zase nesklamal, dávky prišli načas. A šofér autobusu ich nakoniec vyhodiť ani nemohol, už nemal na to trpezlivosť.

Konečne. Pohli sme sa. Úžasné, každý si vydýchol. Vzduch v autobuse sa dal krájať a atmosféra tiež. Rozhorčený šofér mal čo robiť, aby zvládol túto únavnú cestu. Po chvíli začala hrať hudba z jedného z reproduktorov ich prenosného rádia. Melódia Rytmusu sa niesla celým autobusom. Rozčúlený šofér zastavil na miestnej zastávke.  "Aľebo vypneš, aľebo von...", zaznel jeho ostrý tón. Sicília. Mala som pocit, že som sa ocitla v Sicílii, nasledovala ostrá výmena názorov a rómskych nadávok. "Hm, sú väčšina, to je pravda. O chvíľu nás prevalcujú", vyjadrila svoj názor spolucestujúca v autobuse. "Ani slovo. Bo započítam aj te vaše tašky", upozorňuje ich šofér, ktorý sa nemôže sústrediť na svoju cestu. Nad hlavou mu totiž máva rómka s veľkou anténou a pri nohách stojí veľký televízor zabalený v plachte.

Narvaný "sicílsky" autobus sa začal zase hýbať. Na ďaľšom stanovišti sa do autobusu tlačili ďaľší naši rómski spoluobčania. Je to možné? Nechápavo kývali ľudia v autobuse. Veď už nemajú kam nastúpiť. "Ta co už, na hlavu mi vyľezece?", argumentuje šofér.

Vystupujem. Aké šťastie! Dýcham. Na zastávke sa nástupu domáha ďaľšia skupina rómov s plnými igelitkami. Bezmocný úsmev šoféra.. tragikomédia..

Spolucestujúca sa lúči s úsmevom na tvári. "Som doma, Slovenská Sicília... kde inde toto zažijete?", odpovie a rozlúči sa posledným pozdravom moja spolusediaca.

Rómovia. Áno - nie sú všetci rovnakí, niektorí z nich žijú možno lepšie - ako bieli. Väčšina z nich však využívajú svoju situáciu, čím viac detí - tým viac sociálnych dávok predsa. V poslednej dobe sa ich komunita rozrástla, vedia na čo majú právo, vyznajú sa v zákonoch lepšie ako my a svoje sociálne dávky plne využívajú.

Áno. Prišli sociálne dávky. Nesklamali. Štát najskôr vyplatí dávky našim rómskym spoluobčanom a potom sa dostanú k slovu iné sociálne prípady, ľudia, ktorí denne vyčkávajú svoje omeškané peniaze a sledujú svoj účet. Áno, už ich dostanete. Rómovia už nakupujú:-)

Čas sociálnych dávok je tu.

A s nimi aj plné tašky nákupu a preplnené autobusy rómskych spoluobčanov.

Vitajte doma:-) Na slovenskej Sicílii....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?