Prečo nám kolabujú naše počítače?

Autor: Katarína Lorenčíková | 25.8.2011 o 12:56 | (upravené 25.8.2011 o 16:27) Karma článku: 2,94 | Prečítané:  483x

V posledných dňoch sa všade naokolo stretávam s technickým kolapsom. Ľuďom odchádzajú počítačové softvéry, svoju službu vypovedávajú notebooky, mobilné telefóny, počítače. Vo svojom okolí som za posledné obdobie spozorovala nadmerný kolaps počítačových softvérov, ako aj úplné zlyhanie notebookov a počítačov.. Načrtá sa nám otázka, čo spôsobuje tento technický kolaps? Vedci nás varujú, že vstupujeme do fázy zvýšenej erupcie Slnka. Slnko - je zdrojom života, zdrojom energie na Zemi. Mohlo by nás zničiť? Ohroziť? Je to všetko možné? Podľa najnovších pozorovaní bola zaznamenaná erupcia Slnka -  podľa satelitu - 9. augusta 2011. Podľa meraní dosiahla erupcia stupeň x6,9 a zaradila sa medzi najsilnejšie erupcie za posledných 5 rokov. V posledných mesiacoch sú erupcie podľa meraní čoraz častejšie. Merania poukazujú na fakt, že Slnko vchádza do zvýšenej aktivity erupčnej činnosti, jeho vrchol sa predpokladá príchodom roku 2012. Iné merania, ktoré sa uskutočnili v Starej Lesnej dávajú do pozornosti dátum 2.8.2011. V tomto období bolo zaznamenané nadmerné uvoľnenie hmoty do priestoru. Hmota s hmotnosťou milióny ton, ktorá bola pred tým pokojná  sa uvoľnila z odvrátenej strany Slnka...

 

Pri takejto erupcii letia k Zemi miliardy ton elektricky nabitých elektrónov. Búrky, ktoré sa v poslednom období dejú môžu mať až magnetický charakter. Posledná magnetická búrka je zaznamenaná v roku 1989 v štáte Kanada, kde búrka ohrozila výpadok elektronického systému až na deväť hodín. Za čas 90 sekúnd spôsobila búrka kolaps celej elektronickej rozvodnej siete, bez elektriny ostalo milióny obyvateľov.

Ak by sme chceli zájsť ďalej do histórie - treba spomenúť rok 1859, kde sa odohrala podľa správ Nasa najzávažnejšia udalosť v oblasti slnečnej sústavy. Je zaznamenaná ako "Carringtonova udalosť" - a bola pomenovaná podľa britského astronóma Richarda Carringtona. Ten 1. septembra 1859 spozoroval nezvyčajnú skupinu slnečných škvŕn. Nasledujúci deň pred svitaním obloha žiarila všemožnými farbami - od červenej, cez zelenú až fialovú. Polárnu žiaru, ktorú je možné vidieť iba na ďalekom severe a juhu, videli vďaka slnečnej búrke aj obyvatelia Havany, Kuby, Jamajky, Bahám.

Následkom tejto nevídanej krásy však bolo zrútenie telegrafických systémov na celom svete. Aj keď došlo k odpojeniu batérii od siete , telegrafy naďalej posielali správy - zapríčiňovali to nahromadené elektrické prúdy, ktoré vznikli v dôsledku polárnej žiary.

Takéto rozjasnenie Slnka možno pozorovať iba pri veľmi silnej magnetickej aktivite. Došlo tak k zvýšeniu slnečnej energie. Táto udalosť bola podľa historických záznamov geomagnetických búrok na Slnku - najväčšou udalosťou za 160 rokov. Nepriame dôkazy z ľadovcov naznačujú jej výnimočnosť aj za posledných 500 rokov.

Vedci upozorňujú, že stále nemáme dostatočný počet informácií o magnetických búrkach. To, čo v roku 1859 spôsobila polárna žiara, môže v nasledujúcich rokoch priniesť pre ľudstvo totálny kolaps elektronických systémov.

Existujú dve príčiny, prečo je naša spoločnosť pri búrkach čoraz viac a viac zraniteľnejšia. Siete fungujú čoraz pri väčších napätiach a to na čoraz väčšom území. Áno - je to účinná minimalizácia strát energie pri prenose a to aj pri nadmernej výrobe.  Elektrická sieť je prepojená so systémami, ktoré zabezpečujú chod našich životov. Bez elektriny nefunguje ani zásobovanie vodou a jej čistenie, dodávanie potravín do supermarketov, bankovníctvo - založené na elektronickom systéme, zdravotníctvo - všetko závislé od elektronických systémov.

Jedno je isté. Ľudské bytosti v posledných desaťročiach veľmi účinne pracovali na modernizácii technológií a zvyšovali kvalitu a pohodlie ľudskej každodennosti. Spoliehame sa na  najrôznejšie elektronické zariadenia, vedieme moderný spôsob života, ktorý je závislý na technických výdobytkoch.

Plazma unikajúca z povrchu Slnka  už teraz pomaly a potichúčky ničí elektronické siete a systémy. Konštruktivizmus? Nie, iba reálne fakty a čísla.

Podľa najnovších meraní vedcov  Slnko už koncom roka 2010 vstúpilo do svojej zvýšenej fázy erupčnej činnosti. Nasledujúce dva roky budú predstavovať vrchol fázy.

Technické výdobytky nám spríjemnili náš život na planéte Zem. Ľudské bytosti zažívajú rozkvet pohodlnosti využitím elektronických systémov. Za akú cenu?

Iba sme sa príliš na tú našu "zázračnú techniku" spoľahli...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?