Belianske kúpele.. Predané??

Autor: Katarína Lorenčíková | 29.8.2011 o 11:25 | (upravené 29.8.2011 o 13:08) Karma článku: 5,45 | Prečítané:  1284x

Pri návšteve môjho rodného mesta Spišská Belá mi vždy poskočí srdce. Krásne hory, kaštieľ Strážky, Belianska jaskyňa, ktorá je často navštevovaná. Otvorí sa kniha spomienok na detstvo, kedy sa ulice zdali veľké a kopec pri zvonici strmý... Bol to čas, kedy sme do Belianských kúpeľov chodievali každú nedeľu na guláše, či iné posedenia, kde sme sa stretávali, hrali, kde šumel potok a hrala vždy zaujímavá hudba... To boli časy! Dobré jedlo - kačice, prasiatka, klobásky, posedenie s deťmi, program pre ľudí, miesto komunikácie a odpočinku pre miestnych ľudí. A ako je to dnes? Mesto sa rozrástlo, zmodernizovalo, musím uznať, že za kráku dobu vzniklo toho naozaj veľa, urobili sa cesty, chodníky, hojdačky pre deti. Klobúk dole, pán primátor! Dobrá práca.. Otázkou je však - čo sa  stalo s našimi Belianskými kúpeľami? Existujú ešte nejaké? Keďže som tvor zvedavý, nedalo mi to, a začala som pátrať. Ak by sme použili známy internetový vyhľadávač, dozvedeli by sme sa, že Belianske kúpele sú  - rekreačnou osadou v zázemí mesta Spišská Belá, jeden a pol kilometra južne od centra, ležia  v Popradskej kotline, v časti Kežmarská pahorkatina, za železničnou traťou Strážky - Spišská Belá.

Belianske kúpele vznikli v 17. storočí - ako vaňové kúpele, kde vyvieral sírny prameň. Liečili sa tu kožné, tiež reumatické choroby. Posledné informácie hovoria, že po druhej svetovej vojne zanikli. Je to tak? Veď kúpele si pamätajú ešte naši rodičia. Tiež sa môžme pozastaviť nad  vetou, ktorá je uverejnená na internetových stránkach - "Kúpele slúžia ako prímestské rekreačné stredisko. V letnej sezóne tu funguje turistická ubytovňa a chatová osada."  (Zdroj internet - wikipedia.)

Je to naozaj tak? Nuž, ako sa to vezme, podľa toho, z ktorého konca sa na problém pozeráme. Turistické ubytovne sa tam nachádzajú, chatová osada taktiež. Ak by ste však túto časť navštívili, zistili by ste, že to celkom tak nie je. Je pravdou, že v Belianskych kúpeľoch sa zachovala známa reštaurácia, kde sa v minulosti konali svadby a oslavy, po úpravách táto reštaurácia slúži naďalej obyvateľom mesta. Známe Belianske kúpele však už dávno nenapĺňajú funkciu rekreačného strediska.

Áno - chatky sa v okolí nachádzajú, o prostredie kúpelí však už nie je tak postarané ako v minulosti. Spor o pozemky? Nie sú majetkom mesta? Predané? Alebo má mesto iný zámer?

Pri poslednej návšteve Belianských kúpeľoch som ostala smutná. Kúpele chátrajú. Ich krásy sú už len minulosťou. Pekná príroda, ktorá bola pýchou mesta sa zmenila na zanedbanú časť. Hojdačky zatieňuje zarastená tráva, k potočiku, kde sme sa hrali ako deti  - sa už nedá dostať pre zanedbanosť porastov. Okrem iného - zrejme nie všetko je v tejto časti majetkom mesta, pretože časť z kúpelí je ohraničená rampou. Predané?

Posledná zmienka o predaji kúpeľov - pochádza z internetových stránok denníka Korzár - z roku 2004 s titulkou - "Areál bývalých kúpeľov má ožiť v lete".  Článok hovorí o predaji kúpelí s rozlohou asi 200 metrov štvorcových. Podľa týchto informácií sa majiteľom kúpelí stal v roku 2004  podnikateľ z Kežmarku. Zverejnený bol aj fakt, že podnikateľ mestu zaplatil za tento pozemok 1,1 milióna slovenských korún. Ako sa vyjadril vtedajší primátor mesta Spišská Belá: "Naplnil sa tým náš zámer sfunkčniť tento objekt a dať mu náplň, ktorá by rozšírila ponuku služieb pre cestovný ruch. V našom majetku ešte zostala budova bývalého hotela Belan a tiež areál okolitého parku". (Zdroj internet - denník Korzár.)

Nový majiteľ mal zrekonštruovať kaviareň s reštauráciou, čo sa aj naplnilo. Okrem iného tu bol aj zámer upraviť areál kúpelí, zázemie pre deti, squashové ihrisko, tiež sa spomínala oddychová zóna so športoviskami. Park mal zostať vlastníctvom mesta, nový majiteľ tu mal figurovať ako správca zóny. Mesto Spišská Belá sa poistilo pri predaji zmluvou. Vlastník kúpelí nesmie pozemok predať po dobu piatich rokov od jeho nadobudnutia, inak by mu hrozila zmluvná pokuta až vo výške 200% z kúpnej ceny. Pri odpredaní pozemku si mesto vyhradilo jeho predkupné právo.(Zdroj internet - denník Korzár.)

V roku 2004 sa podarilo majiteľovi zrekonštruovať reštauráciu a kaviareň, ktorá je doteraz funkčná. Okolie chýrnych Belianskych kúpeľov chátra, krásne okolie kúpeľov, ktoré si obyvatelia mesta pamätajú z minulosti - je už iba nostalgickou spomienkou. Okolie, kde sa nachádza reštaurácia, nenapĺňa rekreačnú funkciu obyvateľov mesta. Chatová osada sa síce zachovala, ale o okolie kúpeľov sa nikto nestará. Bežní občania mesta stratili svoje čarovné miesto, ktoré bolo v minulosti často vyhľadávané. A kde sa nám stratil náš prameň? O jeho zániku máme tak málo informácií. Tak málo zmienok o zániku prameňa. Možno ešte niekde drieme v útrobách zdevastovaného okolia...? Objaví ho a zbohatne na ňom niekto iný?

Aká škoda, že Slováci nikdy nevedeli využiť potenciál krás prírody a okolia, pozemky sa predávajú a naše krásy ostali schátranými časťami, do ktorých sa už musí investovať nemálo peňazí, aby sa znovu dostali na svetlo sveta. Aká škoda, že všetko, čo nám príroda dala, nevieme dostatočne využiť v prospech ľudských bytostí. Aká škoda, že cestovný ruch za tak krátku dobu upadol, že v okolí Tatier počujeme už iba  prízvuk zahraničných hostí a my sa iba prizeráme na zdevastované lesy, na ktoré stále nie sú peniaze.

Tatry a ich okolie boli vždy pýchou Slovenska. Pozeráme sa na ich postupný úpadok. Časté povodne, časté búrky, ktoré zničili krásy prírody. Popadané a napadnuté stromy. Lesy, kde sme tak často chodili na huby - sa stávajú súkromnými pozemkami. Niet sa kde prejsť bez toho, aby sme mali informáciu, komu pozemok patrí  a s pocitom, či náhodou odniekiaľ nevybehne pes, alebo majiteľ pozemku so zbraňou.

Tak málo pre obyčajné ľudské bytosti, ktorí si zaslúžia ten svoj odpočinok v horách a lesoch, kde sa narodili, tak málo pre obyčajných ľudí, ktorí bojujú o materiálne prežitie každý deň...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?