Čo všetko sa dá urobiť v autobuse?

Autor: Katarína Lorenčíková | 31.8.2011 o 23:29 | (upravené 1.9.2011 o 22:09) Karma článku: 6,67 | Prečítané:  1425x

Ráno. 10 krát zazvoní budík a ja stláčam tlačidlo - "odložiť". Pri treťom pokuse stlačenia tlačidla "odložiť " si uvedomujem, že sa zase strácam do krajiny snov. Nie, nie - len nezaspať, treba na to ísť drsne a skočiť z postele. Rozmýšľam o tom, ako to urobiť - šetrne - a zase utekám do krajiny spánku. Nie, už naozaj, je nový deň. Pri pohľade na moje hodinky si uvedomujem - koľko málo ostáva  času na "pozeranie do blba"...  Moja prvá cesta ráno vedie do kuchyne. Zapínam tlačidlo na rýchlovarnej konvici a chystám kávu. Nie! - už ubehlo toľko času? Musím sa poponáhľať. Rýchlo. Opakujem si odznovu - mám kľúče, peňaženku, mobil. Ok, môžem odísť. Dvere. Výťah. Ľudské strhané bytosti čakajúce na autobus, ktorý ich odvezie do práce.  Nemožno sa dnes pomýliť, na zastávke je milión ľudských tvorov čakajúcich na to isté. Konečne. Je tu. Pani so psíkom, ktorá stojí oproti mne -  si uvedomila, že nemá lístok. Hí. Veď ho nemám ani ja. Dnes mi skončila električenka. No pekne! To si celá ty. Zase nejaký prúser. Rýchlo,.. sms lístok to zachráni. Áno, stačí poslať sms na číslo 1100. A je to. Odoslať.  Už nie som čiernym pasažierom.  Som slušný občan, ktorý má lístok. Tak..Nastúpil mladý pár.

Zaujímavé. Jazyk mladej dievčiny siaha takmer až ku mne. Hm, no hlavne, že im to neprekáža. Obdivuhodné. Nedajú si to pokaziť. Bozky počuť až k šoférovi autobusu. Humorné. A šofér? Šofér dnes púšťa metalovú skupinu. Teda, aby sme si rozumeli, veľa o metale neviem. Ale viem, že som raz bývala na internáte s dievčinou, ktorá bola fanúšičkov metalu a znelo to podobne. Ešte nikdy som v petržalských autobusoch nepočula metalovú hudbu. No vida, dnes premiéra.

A zdá sa, že mladým nikto nevadil. Nastúpila pani o barle, ktorá ledva udržala svoju rovnováhu. Nedali sa rušiť. Dnešná cesta ponúka mnoho "destinácií". Vzadu dopisujú úlohu z angličtiny. Takže - som sa aj niečo nové dozvedela z angličtiny. Mladá pani pri mne vybavuje pravdepodobne klientke úver cez telefón, lebo mešká do práce a k dispozícii nemá počítač. No a vedľa?  Dievčina si robí kompletný make - up. Riasenky, ceruzky od Avonu, tiene z Oriflame, lesk na pery.. No veru, musím uznať, dobrá zásoba,.. a.. má ešte aj kefu, neuveriteľné. Prekonala všetky moje očakávania.... Doobre, v kabelke má fakt všetko. Parfém to zaklincoval.

Pán vedľa naviguje syna, ako sa čístí počítačový disk. Keby ste sa chceli dozvedieť, stačí chvíľku počúvať, a máte to.. No a oproti? Ako inak. Ešte stále pokračujú v "jazykovom preludovaní autobusových bozkov",.. Páni, to je výdrž. "Zase budem mať opar, ty hovado", dodala mladá "jazyková" deva. Že aká romantická duša je to! No to teda budeš mať opar moja, veď už dvadsať minút ste sa ani nepohli od seba.  Jednoducho, dnes sa bavím:-)

Zastávka. Pani drží v kabelke psíka. "Neboj sa Rolfinko, už iba pár zastávok, ty máš strach zlatinkoo, to bude dobré, dostaneš potom kostičkuu", prihovára sa svojmu psíkovi. Márne. Ani kostička nezaberá...

Nastúpi nový cestujúci. Má handsfree? Alebo sa rozpráva sám so sebou? "No, a vy čo tak kukáte na mňa. Kukiii kuuk!", ukazuje na cestujúcich starší pán, ktorý vedie monológ. Šklblo mi kútikom pier. Snáď si to nevšimol.. len nenadviazať očný kontakt. Tým sa totiž všetko absurdné iba začína...

Predposledná zastávka. Nastupuje namrzená pani. Jeej, to je výraz. Na fotku!  "Čo do mňa tlačíte?", karhá mladého muža. Černocha. Tvárim sa vážne. No dobre! Snažím sa tváriť vážne:-) "I don t understand", odpovie mladý muž. Smiech takmer celého autobusu prehlušil už  aj metalovú hudbu. "To je už len smiešne, baviť sa na starších ľuďoch, oplan jeden čierny...", pohoršuje sa pani sťažovateľka. Na chvíľu sa nám s "pokarhancom" stretnú pohľady, nemôžeme sa na seba pozerať, nezvládli by sme to a naše kútiky úst by zase spravili pohyb nahor..

Uf. To je čo za zápach? Uaa. Rolf nezvládol cestu. Zdá sa, že ani "kosťová motivácia" ho nejako nefascinovala. Zápach jeho raňajok nasiakol autobusom. A teraz? Nepomohla ani klimatizácia...

Mladý pár ani to neodradí od ich "rannej jazykovej rozcvičky". Wau! Majú dlhší jazyk ako Rolf:-) Teraz to už jasne vidím, keďže takmer zapojili do bozkávania mňa. Prijali ma ako diváčku. Hm, mám to namiesto telky..

"Debil, to čo si urobil teraz ako,..?", nastúpi mladá Rómka. "Ani nevolaj, skončila som s Tebou..", ozve sa z druhej strany. Hm, nový vzruch. Akosi dlho tu bola nuda. (?) "Hanba Ti neni? Že Ti hanba neni! S kým si bol včera, s kým, ty debil jeden"...

Taak. A chlapec to má zrátané. Počujem, ako ju presviedča, že ju miluje. "Ja Ti je... na to, že ma miluješ", odvetí mladá rómka. Aaa, prichádzajú na rad peniaze a vydieranie. Jasné, nič lepšie ho nenapadlo. To by sme mali. Zložila... A telefón vyzváňa, vyzváňa ... "Debil,  už nevolaj", zaznie odpoveď. Koniec?...

Ticho. Žeby koniec vzruchov? Neveríím.. "Janooo, lovkyňa perlorodiek, nevychádza mi tajnička", ozve sa z predného sedadla.  Jasné! Oni lúštia krížovku. "Akože, ona je perlorodka..?", zaklincuje  Jano.

Konečná zastávka - bliká červený nápis v autobuse. "Nie, Jano pozri, oni ešte pokračujú v jazykovej rozcvičke", povie mladá dievčina a s napätím skúma mladý pár, ktorých nič neodrádza od ich pôžitku bozkávania.

"Jano, oni aj dýchajú? Pozri, veď to je náročné...", bavia sa cestujúci na celej situácii. "Vážení, konečná - môžte pokračovať vonku", upozorňuje mladých autobusár, ktorý sa už nevie dočkať na svoju cigaretku.

"Porazí ma, poondiaty pes, no čo s tým? Kto to utrie? Ja..", hundre si popod nos "nadšený" šofér autobusu..

"Rolfinkoooo, no poď! Zmeškáme električku!", naháňa psíka babička ukazujúc na električku.

No nič. Kam idem vlastne ja? Aha, idem do práce.. Nachvíľu som sa nechala "uniesť" príbehom autobusu.

"Mobil mám, kľúče, peňaženka,.. idem teraz do stánku kúpiť papanie", opakujem si  - uisťujúc sa časopriestorom, v ktorom sa nachádzam.

Neuveriteľné. Čo sa dá všetko stihnúť za dvadsať minúť... dnes to bolo ako z filmu:-)

A stačí sa povoziť petržalským autobusom:-))

Haló.. preberám sa.

A teraz do práce...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?