Ako mi do života vstúpila hudba Mareka Brezovského

Autor: Katarína Lorenčíková | 1.9.2011 o 14:28 | (upravené 2.9.2011 o 13:49) Karma článku: 5,03 | Prečítané:  1344x

Hudba Mareka Brezovského sa ku mne dostala potichúčky a znenazdajky. Jednoducho - prišla a bola tu. Vstúpila do môjho života. Zasiahla ma ako šíp do srdca. Výraz bolesti, túžba lásky, hrana balansu medzi predstavou a realitou, melanchólia, drsná realita s nežným výrazom na duši, spomienkový príjemne - zvláštny klavír, nostalgické diaľky s výrazom vzdoru. V tejto hudbe som našla všetky emócie, ktorými Marek žil. Púšťam si rozhovory ľudí, ktorí Mareka poznali. Vraj - jeho známi presne vedeli, čo sa v ňom odohráva. Prišiel domov, začal hrať na klavíri, struny klavíra rozozvučali pestrými emóciami, ktoré mal Marek vo svojej duši. Poznám toto štádium, keď sa človek chce vykričať zo svojich pocitov, emócií. Poznajú ho všetky tvoriace bytosti.  Aké zvláštne. Dnes sa prechádzam mestom a čo počujem z jednej kaviarničky? Jeho pieseň - Dnes chcem byť sám. Po prvý krát sa mi hudba Mareka Brezovského dostala pred tromi mesiacmi. Pri mojej práci stretávam rôznych ľudí. A jedným z nich sa stal človek, ktorý ma k hudbe Mareka Brezovského priviedol. Po svojich alkoholických pádoch, keď už nevedel, ako ďalej - viedla jeho cesta k Marekovej hudbe. Jedného dňa mi doniesol cd s Marekovou hudbou.

Po mesiacoch sa priznal, že má problémy s alkoholom, že už vyskúšal aj iné veci. Hľadal cestu, ako sa z toho dostať... Zapla som si cd, ktoré doniesol a nechala sa unášať emóciami. Cez Mareka Brezovského som hľadala cesty, ako dotyčnej ľudskej bytosti pomôcť, ako mu ukázať "svetlo"...

Marek Brezovský..

,..zomrel už pred niekoľkými rokmi na predávkovanie drog. Už od začiatku štúdia sa prejavil jeho veľký talent, ktorý mu bol daný. Nevšedný zjav, originalita, emotívnosť...

Muselo to skončiť takto? Čo takýto ľudia cítia?

Dnes zapínam jeho cd a rozmýšľam - prečo mladí ľudia tak často siahajú po drogách..?

Nadmerná vnímavosť? Nadmerná ťarcha sveta? Štatistiky ukazujú, že nadmerne vnímaví ľudia sú náchylní k psychickým poruchám, k rozbitosti osobnosti. Keď už nie je východisko - drogy poskytujú niečo, čo slúži na prekonanie ťažkých depresií. V stave halucinácií sa podľa slov závislých ľudí  - zdá všetko riešiteľné.. ľahké.. zvládateľné..

Dobrodružstvo? Zvedavosť? Zdroj inšpirácie?.............

Dnes sa ku mne hudba Mareka Brezovského dostáva po tretí krát. Po rokoch spoznávam človeka, ktorý v minulosti vstúpil do môjho života. Dlho sme sa nevideli. Do jeho života vstúpili  - drogy, alkohol.

Náhoda? Nemožné.. Obaja ľudia, ktorí túto hudbu počúvajú sú na scestí. Obaja sú závislí. Ako k tejto hudbe prišli oni? Dozviem sa to niekedy.......?

Z energického človeka sa stal človek, ktorý nevie ako má ďalej žiť... ?? ktorý nevie - čo je správne??... ako sa dostať zo závislosti, ktorá ho takmer pripravila o život...???  Zo slnečného človeka mohutnej postavy sa zrazu stala vychudnutá a zlomená ľudská bytosť.. Zrazu predomnou stojí človek na pokraji života a smrti, ktorý svoje liečenie  - najskôr z alkoholizmu, potom z drogovej závislosti -  absolvoval niekoľkokrát... Pozerám sa do jeho očí a v myšlienkach počujem Mareka Brezovského.

Ako sa toto všetko môže stať? Vieme svoj život ovplyvňovať. Máme zdedené určité genetické dispozície, vrodené vlastnosti, ktoré sa do určite miery dajú okresať.. Máme rôzne sklony k mnohým veciam, ktoré si zo sebou nesieme.. Ale máme aj vôľu.

Na scestí som stála niekoľkokrát... Bývala som s ľuďmi, ktorí vyskúšali všetky dostupné drogy. Pred drogami a alkoholom som však mala vždy rešpekt, keďže - môj otec bol ťažký alkoholik. Vedela som všetky fázy, nástrahy.. Vedela som, čo to s ľudskou bytosťou urobí. Čo vedie mladých ľudí k takémuto počinu?  Ako sa stávame závislí?

Čo je hybnou silou vyskúšať drogy? Depresia? Neustála túžba po inom živote? Neschopnosť zniesť ťažké bremeno?........

Ako hovorí Oskar Rózsa - "Ku komu sa táto hudba má dostať, dostane sa",...

Závislosť.. dýcha zo všetkých kútov. Mladí ľudia skúšajú drogy, skúšajú, čo to s nimi urobí, chcú sa dostať do stavu halucinácií, lebo im to prináša úľavu. Za akú cenu? Život máme iba jeden. A nikdy nevieme, kedy bude jeho koniec...

Kráčam ulicou a moje myšlienky sa obracajú na ľudí, ktorí sú závislí, ktorí kričia do sveta - nevládzem!

Kráčam ulicou a počujem z kaviarničky Marekovu hudbu.

Je tu... Medzi nami.. Cítim ho...

http://www.youtube.com/watch?v=kb5XCE150N8&feature=related

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?