Vôňa listov..

Autor: Katarína Lorenčíková | 5.9.2011 o 23:40 | (upravené 6.9.2011 o 0:16) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  460x

Prišiel. List od mojej blízkej kamarátky, spriaznenej duše, ktorú som nevidela sto rokov, ktorá sa ozvala po takom dlhom čase odmlky. Od čias, čo sa presťahovala do Anglicka - pred piatimi rokmi - sme sa nevideli. Jeho vôňa ma jednoducho - dostala. Vôňa listov. S napätím čítam.. Vidím ju.. Premýšľam.. Predstavujem si v riadkoch, ako sa pri vyrieknutí slov, ktoré napísala na papier - tvári v realite.. Ako jej zažiaria oči pri úsmeve. Listy. Prečo sme prestali využívať listy? Vôňu listov sme vymenili za internetové písmenká. Pohodlnosť 21. storočia. Kedy sa to stalo? Kedy zmizli z obehu obchodov listové papiere, ktoré mali nekonečné variácie? Nekonečné farby? Kedy sme dali prednosť e mailom, ktoré prečítame a po prečítaní sa ich obsah stráca,..? Písmenká. E maily, sms správy, formulky, šablóny. Kedy sme dali prednosť miznúcim písmenkám na monitore pred listami, ktoré môžme kedykoľvek vytiahnúť, ktoré.. majú svoju vôňu.. svoje čaro.. písané písmenká na papieri žijú. Čo tak spomienka na prvý ľúbostný dopis? Na papierový odkaz, báseň, ktorú sme objavili v školskej lavici počas prestávky? Nepochybne - žijeme si pohodlný život. Všetko má svoje dve strany, všetko má klady, zápory...

Internetová komunikácia je pre nás zdrojom pohodlnosti. Možnosť pripojiť sa cez Skype a komunikovať s blízkou osobou, či už písmenkami, alebo inou formou je určite veľké pozitívum. Používame však aj formu listov? Čo tak niekoho prekvapiť? Poslať mu pekný list, pohľadnicu, balík? Listy sa však stávajú čoraz viac  nostalgickou spomienkou na časy minulé.

Budú naše deti vôbec ešte využívať listy,..? Listy sú aj po rokoch vysoko emocionálnou záležitosťou. Je takou záležitosťou aj e mail? Listy majú svoju vôňu. V riadkoch písaných písmeniek dotyčnú ľudskú bytosť cítime. Prečo je tomu tak? Lebo písmo je časťou z neho. Má takú funkciu e mail? Nemožné. Sú aj e maily, ku ktorým sa vraciame často, ale niekedy sa e maily ťažko hľadajú.. Neporovnateľné.

Tak prišiel. List.. od blízkej bytosti. Vidím ju, ako sme sa spolu smiali, ..ako sme vnímali rovnako skúsenosti života, ... ako sme plakali,.. smiali sme sa,.. ako sme pozerali film,.. ako sme varili,... ako sme si vymieňali naše vzájomné bohatstvá života.. ako sme vnímali spoločné pády.. ako sme vychutnávali víno,.. ako sme prežívali naše lásky,.. ako sme tragicky vnímali naše prvé rozchody,.. ako sme sa chodievali kúpať ,.. ako sme sa  tešili z dobrého jedla,.. z dobrej zmrzliny,.. a stačilo nám tak málo....

List je symetricky poskladaný. Áno, táto ľudská bytosť mala rada symetriu a harmóniu.. Nikto iný by takto list neposkladal, nikto iný by tvar a formu listu takto nevymyslel. Nikto iný by biely papier neobstrihal a nedal si tú námahu, aby všetko dokonale ladilo.. Nikto iný by biely papier listu nepomaľoval vodovými farbami..

Čo všetko sa dá listom vyjadriť,..? Písmenká.. forma.. farby..

Jednoducho emócie, ktoré e maily nikdy mať nebudú.

Po rokoch otváram list.

Voniam list.. spomínam.. a pomaly zaspávam v spomienkach a fantáziách -  na veci a udalosti, ktoré sme spolu prežili...

Niekedy stačí tak málo k radosti!:-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?