Som učiteľka. Finančná samovražda? Neobliekajme šaty ľahostajnosti!

Autor: Katarína Lorenčíková | 11.9.2011 o 21:21 | (upravené 11.9.2011 o 22:36) Karma článku: 6,24 | Prečítané:  1100x

Áno, som učiteľka.. Prečo túto prácu robím? Nuž, prvé roky po škole boli pre mňa dosť ťažké.. Človek má plnú hlavu plánov, snov, očakávaní. Je to ako.. Šoková terapia? Alebo.. Pocit, že chcete lietať, ale dopadnete hlavou na tvrdý betón, krídla akosi nefungujú.. Nepochybne, tento pocit zažíva väčšina ľudských bytostí, keď sa po štúdiu vysokej školy ocitá v začiatočnej dráhe letu. Vesmírne bytie mi však po určitej dobe ukázalo, že slovo "učiteľ" znamená pre mňa viac ako prácu. Po rokoch vzlietania som pochopila, že toto povolanie sa stalo pre mňa viac než povolaním, otvorilo mi nové výzvy, nové dvere, nové pohľady, nové obzory, nové nazeranie na ľudské bytie, nové horizonty, nové lekcie. Po období hľadania som hrdá na to, že môžem dnes vyriecť vetu - "Svoju prácu učiteľky mám rada a robím ju s láskou..." Dnes stojíme pred otázkou, čo bude s nami ďalej..? Domáhame sa svojich potrieb, práv, kompetentní ľudia sa ale k otázke potrieb učiteľov vyjadrili nekompetentne. Čo to  dnes znamená pre mladého človeka? Riešenie neustálych existenčných problémov, riešenie nových tajničiek a krížoviek - kam ďalej..? Z čoho žiť? Otázkou je -z čoho žiť a vôbec prežiť.."tzv. finančná samovražda?"

Každá ľudská bytosť, ktorá vykonáva náročnú prácu učiteľa si už neraz položila  tieto otázky. Neustále riešenie záhady učiteľského "bermudského trojuholníka" nám dáva čoraz viac zabrať. Svoju prácu máme radi, ten, kto ju vykonáva roky -  nájde v nej zmysel:-)

Pohľad na naše účty je čoraz viac humorný, astronomické vtipné číslo našej učiteľskej výplaty sa nám pri každom výbere z bankomatu vysmieva rovno do očí.. A nielen ono si z nás robí dobrý deň!

Vtipné to ľudské bytosti z predstavenstva vlády sa nám učiteľom smejú rovno do tváre.

Pýtam sa kompetentných.. Dokedy bude na Slovensku pretrvávať táto situácia,..? Môže sa to stať v iných štátoch? Lenže - Slováci sa ešte stále nenaučili protestovať proti rozhodnutiam.

Je to akosi v nás..? Utláčaný slovenský národ, ktorý bol stále pod nejakou nadvládou..???

Naučme sa povedať - zásadné -  "nie"! -  v zásadných rozhodnutiach.

Veď -  nech sa páči! My to znesieme, naložte nám ďaľšie bremeno, sme už na to zvyknutí!!!

Ceny potravín sa alarmujúco zvyšujú, platy sú však stále rovnaké. Za posledné roky sa učiteľský plat výrazne neposunul vyššie.

Pýtam sa  kompetentných, či si myslia, že toto je normálny spôsob života pre ľudské bytosti, ktoré vychovávajú iné ľudské bytosti a stojí to nemalú námahu...?

Pýtam sa kompetentných, či si myslia, že z takejto "vtipne astronomickej vesmírnej sumy učiteľského platu" sa dá žiť..? Omyl - "žiť"! - nie "prežiť".. Učitelia totiž iba "prežívajú.."

Pýtam sa kompetentných, či to myslia vážne, že mladí ľudia budú za takúto "vesmírnu učiteľskú sumu" dlho vykonávať toto povolanie..?

Pýtam sa kompetentných, či mali matematiku..? Vážené dámy, páni!

Rátali ste to niekedy, koľko môže ostať človeku z takého platu na život pre rodinu... ? Na založenie rodinného života pre mladého človeka?

Veď to sotva pokryje potreby mladého človeka. Možnosť hypotéky je pre nás absolútne nereálna. Akokoľvek bojujeme, Vaše "nie" nám kladie neustále otázniky, dokedy to budeme schopní akceptovať, kde sa stala chyba..??!!!

Pýtam sa kompetentných,  kam smeruje školstvo na Slovensku...?

Pýtam sa kompetentných, či si uvedomujú, že spoplatnením vzdelania dostanú priestor iba ľudské bytosti, ktoré na to "majú"..? Povýšili ste moc peňazí. Takto je to.. Študovať budú iba bohatí. Kam sme sa to dostali?

Pýtam sa kompetentných, či si naozaj myslia, že za takéto peniaze pôjde niekto študovať učiteľstvo..? Pedagogiku..?

Som učiteľka.

Svoju prácu robím s láskou.

Dá sa takto ale žiť? Pre mladého človeka, ale nielen preňho -  je to dosť deštruktívny spôsob života. Finančná samovražda.. Dokedy?

Učiteľ...

Vychovávateľ, psychológ, terapeut, poradca, kamarát, priateľ detských bytostí, dozorca, spoločník ich života, sociológ, druhý rodič,... koľko prívlastkov by sme ešte našli,..?

Vážení, zobuďme sa už, dajme si dole tie ružové okuliare!!!

Kompetentní ľudia sa už k tejto tématike vyjadrili.

Milí učitelia!

Koľko z Vás sa chystá v utorok 13.9. 2011 na štrajk...? Že  - nemáte čas, lebo budete vypisovať triedne knihy? Že sa - bojíte vyjadriť, lebo prídete o prácu..? Že - si hovoríte - "nič sa nezmení"..?

Nuž, možno sa nič nezmení. Ale nič sa nezmení ani vtedy, keď vstúpime do fázy rezignácie.

Nič sa ale nezmení - keď si oblečieme šaty Pani Ľahostajnosti..

Týka sa to spoločnosti..

Týka sa to -------- nás--------------

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?