Na vlnách emócií učiteľského protestu 13.09.11

Autor: Katarína Lorenčíková | 13.9.2011 o 22:29 | (upravené 14.9.2011 o 10:32) Karma článku: 5,70 | Prečítané:  1028x

08.30 - vstávam.. s myšlienkou - na učiteľský protest. Koľko ľudských bytostí sa vôbec zúčastní? Má to celé zmysel..? Nebude nás tri a pol učiteľa???? 10.15 - môj autobus smer Staré mesto mešká. Žeby to bolo protestom? 10.40 - ocitám sa v petržalskom autobuse.. Vnímam rozhovor piatich žien, ktoré ako sa zdá - idú rovnakým smerom ako ja. Námestie slobody. Rozvíri sa bohatá debata o učiteľoch. Skupina piatich žien s miernou iróniou rozpráva o učiteľovaní.. Reakcie v autobuse sú rôzne. "A to myslíte učitelia vážne?", ozve sa pani, ktorá sedí naproti mne. "Myslíte, že zmeníte svet? Zmení sa niečo?", vyjadruje svoj názor staršia pani, ktorá je skeptická. Do vášnivej, humorno - ironickej debaty sa pridávam aj ja. Nuž, svet nezmeníme, ale pokúsme sa vyjadriť.. "A vy kde pracujete?", spýta sa jedna z nich. "Idete tiež na protest? Máme spoločnú cestu", konštatujú. Vznikajú rôzne názory.. "Držíme Vám palce", lúči sa môj spolucestujúci. 10.50 - márne sa snažím nájsť niekoho z práce, davy ľudí ma prekvapili. Jééééééééj, toľko ľudských bytostí som už dávno pokope nevidela. Sledujem transparenty - "Škola hrou a smiešny plat! Vymeníme kredity za Vaše kreditky! Podvýživené školstvo!".......

10.55 - davy ľudských bytostí na Námestí Slobody rýchlo pribúdajú. Toľko učiteľov pohromade som ešte nikdy nevidela. "Slováci sa konečne zobudili", započujem hlas nadšenej pani s rapkáčom v ruke, ktorá vyjadruje radosť!

Hm.. Ako máme zrazu blízko. Sme všetci na jednej lodi.. Vraj - "Aby sa z toho nestal Titanic",.. Nuž - na Titanicu sa vezieme už dlho. Iba - sme si to doteraz až tak - nevšimli. Alebo - sme si to nechceli všimnúť, lebo sme vedeli, že nič iné nám neostáva..?

10.57 - davy fanúšikov vítajú nových členov protestu. Pri každom novom transparente - nový potlesk, nové skandovanie.. A nechýbajú ani "fanúšikovia tímu" z Východného Slovenska,.. Úžasné! Patrí Vám veľká chvála, že ste merali takú dlhú cestu. Ďakujeme!

11.00 - príprava  hlavných "hrdinov" protestu.. Hudba Vangelisu - otvára otázky a zvláštny pocit v každej duši zúčastnenej ľudskej bytosti, ktorá --- sa prišla vyjadriť.. povedať to svoje "nie"!!!

11.03 - začiatok protestu.. Tak - ideme do toho!!!

"Uťahujeme opasky a neustále nám padajú gate..."

"Učiteľ, keď príde do obchodu, nemôže pri pokladni povedať, že je učiteľom a nezaplatiť..."

Účasť vyjadrujú aj nepedagogickí zamestnanci.. kuchárky, upratovačky - ktoré pracujú za minimálnu mzdu... Plat sotva pokryje poplatky.. Netreba ani matematiku, ani kalkulačku. Nevychádza!

Spomenuté sú aj náklady rodičov, ťažko byť učiteľom, ťažko je ale aj byť rodičom.. Každý rodič vie, čo jeho žiačik všetko potrebuje, koľko ho to stojí -  zošity, učebnice, pracovné zošity... plavecký.. lyžiarsky..

Koľko času strávi so svojimi študentami pedagóg? Je učiteľom, psychológom, vychovávateľom, poradcom... za aké peniaze? Tam sa už hodnota odmeny neráta...? Je to všetko až také samozrejmé?

Má vôbec možnosť učiteľ vykonávať svoju prácu na 100 percent? Nemožné, je zamestnaný vo viacerých inštitúciách, aby vôbec prežil. Ako mať energiu na psychicky náročnú prácu,..?

Školstvo a zdravotníctvo... potápajúci sa Titanic..

Necháme ho potopiť?

A čo učebnice? Spoplatnenie školstva? Veď vzdelanie - to je to, na čo by mal mať nárok každý...

To spoločnosti nijako neprekáža? Nie, toto nie je len o našich smiešnych platoch.. Je to aj o budúcej generácii..  Je to o hodnotách, o celom systéme, .. ktorý má v sebe niečo choré.

Je koniec! Posledné Gaudeamus Igitur zanecháva vo mne zvláštny pocit, otvára otázniky, kam to všetko smeruje...???

Hľadím na neutíchajúci dav s otázkami... Koľko títo ľudia vydržia,..? Koľko pribudne výpovedí? Koľko ľudských bytostí odíde zo svojej krajiny???

Aká škoda, že... sa nevie oceniť to, čo máme vlastne radi. Práca učiteľa..

Štrajk,..? Dokážeme to zopakovať? Petícia? Zatvorenie škôl?

Posledný akord piesne Gaudeamus.. Z davu ľudských bytostí srší dnes energia.

Radosť a smútok v jednom mi zahalil dušu.. Radosť - z toho, koľko ľudí vykonáva ešte túto prácu, ... radosť, že.. nezvíťazila ľahostajnosť. Smútok ...  Zmení sa to niekedy?

Omyl vážení, toto nie je iba o nás- učiteľoch.  Je to o celej spoločnosti. Ceny sa zvyšujú, platy sú rovnaké...

Posledný pohľad na učiteľské bytosti, kde sme všetci na potápajúcom sa Titanicu...!!!

Jedno je isté!

Zobudili sme sa! Dokážeme ale zobudiť aj kompetentných ľudí, ktorí - ako sa zdá - zaspali na vavrínoch... ???

Uvidíme sa ešte?

Prajem všetkým ľudským bytostiam tohto náročného povolania veľa síl! Budeme ich potrebovať..

Ďakujeme za účasť!!!

A snáď sa.. ešte uvidíme. Verím tomu......

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?