O zmysle "nezmyselných písmenok"...

Autor: Katarína Lorenčíková | 19.9.2011 o 22:10 | (upravené 19.9.2011 o 23:32) Karma článku: 1,75 | Prečítané:  401x

Písmenká.. Školský vzdelávací program. Učebné plány.. Otváram metodiku - vydanie z roku 1995 a zamýšľam sa, čo napísať. A vôbec - použiť niečo z tejto knihy, ktorá by mala byť "pomôckou", ukazovateľom? Čítam "múdru knihu", ktorá nikomu nepripadá divná.. stará.. ošúchaná.. málo použiteľná (???) .. diskutujem s kolegami o zmysle písmenok v tejto knihe. Iba vyplniť riadky, nezamýšľať sa..??? A tak mi to prepáčte, že.. v poslednej dobe mám až príliš veľa otázok na školský systém. Nepochybne - otázka učebníc nám dáva veľkú možnosť ku kreativite, improvizácii. Realita.. Áno, nezamýšľať sa, iba zaplniť "príslušnú kolónku". Aha! Dobre! Ešte stále som si nezvykla, predsa - som človekom, ktorý hľadá zmysel.. Nie! Tu otázky nie sú na mieste! Dobre, dobre, veď ja tie riadky iba - vyplním písmenkami. Pozerám však ešte raz do jednotlivých celkov.. A zase tá moja hlava! Bojujem s učebnicou, ktorá si hovorí "metodika". Otváram ešte raz, pokúšam sa - ku kompromisu. Ááááááááááááááááááááále nie! Zatváram! Je to vybavené! Predsa - sa len ozýva moje "svedomie", ktoré zase nekompromisne protestuje a hovorí jasné "nie!" pani knihe, ktorá tento krát neobstála. Dopĺňam "písmenká", z vlastnej hlavy..

Mnohí hovoria.. "Neriešiť! Iba vypísať príslušné riadky, aby neostali prázdne. Nezamýšľať sa!".. To je moja úloha na tento rok:-) Nuž ale.. Uznajte! Som predsa učiteľka! A mojou úlohou je predsa - zaoberať sa vzdelaním ľudských bytostí - celkovo. Zaoberať sa - ako deťom dať viac, aby hudbu ľahšie pochopili, aby.. mali v tom jasný systém.. aby to pre nich nebolo príliš ťažké, aby.. som ich nezahltila nepotrebnými informáciami.. aby to pre nich nebolo úmorné, príliš demotivujúce, aby to učenie mali aj - radi... aby to bolo aj o výchove.. ľudskosti.. psychike..

Prešli sme mnohými zmenami. Základné školy majú rozvrh na internete, máme už dokonca aj "internetové žiacke knižky"... Iba - učebnice pre žiakov akosi zaostávajú za technickými výdobytkami.

Prehľadávam internet - môj spoločník Google ma zase sklamal! Okrem metodiky z roku 1995 jednoducho nič iné nenašiel. Sú iba dve možnosti - vypísať dané riadky z tejto učebnice - kde sa jednotlivé celky veľmi nelíšia, alebo.. sa zamyslieť, rozvinúť svoju kreativitu, zapojiť do procesu improvizáciu. A je to!

Dávate nám toľko priestoru na rozvinutie kreativity. Ďakujeme! Naše učebné osnovy ostávajú tak na "éterickej" úrovni. Nuž ale, obhájili by sme túto kreativitu "éterických" učebných plánov pri inšpekcii? Tu sa tlačivá a "kolónky" merajú "inými očami"... Tak teda, aby sme si boli na čistom - hovoríte, že - iba opísať riadky z knihy?..................???

Nie! .. dosť ironického podtónu! To iba zbytočné otázky v mojej mysli. Veď ja sa na detské bytosti a ich detský svet  teším. To iba.. tieto písmenká v "múdrej knihe" spôsobili rozruch v mojej hlave.

"Už choďte preč!", hovorím im. Ale oni sa vôbec nedajú odradiť. Vôbec necúvajú a nejdú na dovolenku!

A tak sa zase zamýšľam...

Fakt nič iné neexistuje? Taká pokročilá doba a v školstve sme ostali stále pomaly v dobe komunizmu? Staré tlačivá, ktoré si pamätám ešte ako dieťa.. Naozaj sa nič nezmenilo?

Ále nie! Predsa len. Poplatky v školách sa neustále menia. Pozorujem,.. a vidím, že pri jednotlivých šekoch sa tak často rodičom zväčšujú oči:-) Chápem ich...

Zákerné písmenká..

Školský vzdelávací program.. Plány.. Ách, tá moja hlava! Ja viem! Iba vyplniť!!!  Nepýtať sa ,... Prečo? Kam kráčame? Kam tento školský systém smeruje? Veď písmenká sú iba písmenká - hlavne, že všetko sedí a zapadá do kolóniek........... To je v tejto spoločnosti to - "dôležité"....

"Ako skvalitniť výučbu a z čoho učiť?"  Kupovať na vlastné náklady materiály z Čiech? Zdá sa, že odpoveď na túto otázku nedostaneme. A.. Je to podstatné???

Riadky sú zaplnené.. Školské vzdelávacie programy sú načas odovzdané.. Štatistiky zaplnené počtom žiakov.. Hlavne, že všetko je na svojom mieste, že čísla v danom počítačovom programe tabuliek sedia. Aké  jednoduché v školskom systéme! Písmenká sú na správnom mieste. Misia splnená! Vypnúť hardvér, zhasiť svetlo, ide sa spať!

(Pre "hľadajúce  bytosti" - naozaj je tomu tak? Tak málo tomuto systému stačí...?)

(Ps - prepáčte, to iba otázky v mojej hlave sa zase domáhajú "zbytočných" odpovedí...Potvory! Dostali ma!)

Ešte raz listujem v učebnici,.. Nie! Na dnes už bolo otázok dosť!

Zatváram učebnicu.. Vypínam internet.. Dosť bolo vzrušenia!

Dobrú noc písmenká a čísla.. dobrú noc  - zoznamy podľa abecedy.. dobrú noc - zoznamy podľa chlapcov a dievčat.. dobrú noc - zoznamy podľa (???) :-)................ dobrú noc - poradovníky.. učebné plány.. školské vzdelávacie programy..

"Dobrú noc -  aj vy otázky, už nevyskakujte príliš, už ani slovo, kto Vás má stále počúvať, .. noc platí aj pre Vás....."

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?