Moja učiteľka hudby

Autor: Katarína Lorenčíková | 20.9.2011 o 23:33 | (upravené 21.9.2011 o 0:44) Karma článku: 3,50 | Prečítané:  555x

Ako každý večer, aj dnes otváram Chalílho DŽibrána - Prorok. Každý večer  nájdem v tejto malej,  múdrej a večnej knihe - niečo zvláštne, čo som si predtým nevšimla, čomu som predtým nevenovala dostatočnú pozornosť. Je to asi preto, že každý človek má určité fázy, skúsenosťami sa mení pohľad na okolitý svet.. A keďže - pracujem s ľudskými bytosťami - žiadna literatúra  mi nie je cudzia. Táto práca mi dáva veľa. Keď už sa zdá, že energia je vyčerpaná, novú energiu prinesie do mojej triedy malá detská bytosť plná veľkého sveta. Dnes otváram v tejto čarovnej knihe - kapitolu - O vyučovaní - a spomínam na moju učiteľku, ktorá sa pričinila o to, že som sa začala venovať hudbe. Ako to bolo strašne dávno! Alebo to bolo nedávno? Koľko môže mať dnes rokov moja učiteľka hudby? Do triedy vchádza malá Klárka s veľkými iskričkovými očami. A ja v nej vidím tak trochu - seba. A vidím aj moju - učiteľku hudby..  Bola ku nám vždy láskavá. Pamätám si, ako sme hrali s mojim spolužiakom flautové duo - a dostali sme záchvat smiechu - smiala sa dokonca aj ona. A tak sme sa jednoducho - desať minút smiali:-) Zažili sme pár súťaží, pár zájazdov, nikdy na nás nekričala. Poznala nás všetkých dokonale.

Vedela, čo na každého platí.. Nepotrebovala budiť násilný rešpekt, mali sme ju radi, bola pre nás priateľkou, spriaznenou dušou, bytosťou, ktorá nám odpovedala na naše otázky - a od toho sa odvíjala celá naša výučba. Časom - keď som dávala prednosť hudbe a pesničkám, pred návštevou kamarátok a spolužiakov, ktorým som nerozumela - prišla na nápad, vyskúšať skúšky na konzervatórium. Vtedy sa hudba stala celým mojím svetom - a... hádajte!

Ostala ním doteraz a ja som v tomto svete šťastná!

Hudba pre mňa znamená veľmi veľa. Únik od reality, relax, schopnosť vyjadriť sa. Ako dieťa som to dokázala vnímať iba intuitívne.. Vedela som jedno! Že v okamihu, keď sa mi celý svet zdal divný a bolo mi smutno  - rozumela som iba jednému svetu - svetu hudby, v ktorom som nachádzala zmysel, krásu..

Dnes hľadím na detské bytosti, ktoré prvý krát držia v rukách hudobný nástroj a vidím seba.. Ale vidím aj moju učiteľku hudby........

Otváram kapitolu "O vyučovaní.." a spomínam................

"Potom povedal učiteľ:

Prehovor k nám O vyučovaní...

A on rozprával..

Žiadny človek Vám nemôže odhaliť nič iné, len to, čo už leží driemajúc na úsvite Vášho poznania.

Učiteľ kráčajúci medzi svojimi žiakmi v tieni chrámu -  nerozdáva dary zo svojej múdrosti, ale skôr zo svojej viery a lásky.

Keď je múdry, nenabadá Vás, aby ste vošli do domu jeho múdrosti, ale skôr Vás vedie k prahu Vášho vlastného ducha.

Hvezdár Vám môže vysvetľovať svoje pochopenie vesmíru, svoje pochopenie Vám však nemôže dať.

Hudobník Vám môže spievať o rytme, ktoré znie celým vesmírom, nemôže Vám však dať ani sluch, ktorý  zachytáva rytmus, ani hlas, ktorý je jeho ozvenou.

A ten, kto je oboznámený s vedou čísel, môže hovoriť o kráľovstve váh a mier, zaviesť Vás tam však nemôže.

Lebo.. vidina jedného človeka neprepožičiava svoje krídla druhému človeku.

A tak isto ako Boh pozná každého jedného z Vás samostatne, tak i každý z Vás musí byť sám vo svojom poznaní Boha a vo svojom pochopení Zeme..."

(Chálil Džibrán - Prorok...)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?