Rozprávka o korytnačke Džine

Autor: Katarína Lorenčíková | 24.9.2011 o 22:34 | (upravené 25.9.2011 o 0:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  777x

Kde bolo tam bolo,.. žila jedna malá korytnačka Džina. Korytnačka sa ale od iných korytnačiek odlišovala. Bola menšia ako ostatné, mala iné sfarbenie, ale zato - bola k ostatným zvieratám láskavá a milá. Ku korytnačke Džine chodievali všetky chodiace zvieratká - pre rôzne rady, alebo len tak - porozprávať sa o zvieracom živote. Nechodieval k nej však veľký lietajúci orol Alfonz. Ten odmietal akúkoľvek komunikáciu so zvieratkami. Bol im na míle vzdialený. Mal veľké krídla, mal rád lietanie a zvieracie stretnutia v lese mu boli akosi - príliš cudzie. Korytnačka Džina ho vždy obdivovala. Vzrastom nebol veľký, ale budil rešpekt svojimi pazúrmi a dokázal vyletieť ponad výšiny. "Orol Alfonz, príď sa pozrieť medzi nás!", volala ho korytnačka Džina medzi ostatné zvieratká. "Nie, ja som iný ako vy,.. vidím svet inak ako vy. Nikdy k Vám nebudem patriť!", zaznel verdikt veľkého orla Alfonza a v diaľkách bol hneď preč. "Ako to urobiť? Ako ho presvedčiť, aby prišiel medzi nás?", pomyslela si Džina. "Už viem, ukážem mu ten náš svet. Svet zemský, bez lietania. Čo ponúka, ako ho vidíme my. Mohlo by to byť preňho zaujímavé!", prišla na nápad malá nenápadná korytnačka a tešila sa na Alfonza..

Alfonzo po dlhých volaniach a proseniach malej korytnačky Džiny nakoniec prišiel. "Tak do toho! Čo by si mi chcela ukázať? Čo už taká malá korytnačka môže ukázať z toho malého korytnačieho pomalého sveta?", povedal s ironickým podtónom a korytnačka Džina zosmutnela:-(

"Ja? Som síce malá.. To je pravda! Ale nasadni na mňa, ja Ti ukážem život korytnačí, ktorý je tiež pestrý a zaujímavý ako ten tvoj! Nie je síce vo výšinách.. V mojom svete nevidieť ďaleké horizonty a diaľky. Ale vidieť iné krásy. Len sa pozri! Nasadaaaaaaaať!!! A už ani slovo! Iba sa dobre pozeraj. Teraz uvidíš život môj, zemský...!", dopovedala s istotou korytnačka Džina a dala sa s Alfonzom na dlhú cestu lesom.

"Alfonzo, zabudni teraz, že vieš lietať, zabudni na to, že si orlom, prijmi na chvíľu môj život zemský do svojho sveta, inak cesta nebude mať pre Teba žiadny zmysel!", odvetila Džina a zobrala Alfonza do tajomného veľkého lesa. Ukázala mu, kde korytnačia rodina býva, ukázala mu, ako žije, čoho sa bojí, čomu sa teší, čo napĺňa jej veľké korytnačie srdce.

Prvé dni boli pre orla Alfonza veeeeľmi ťažké. Predstava, že nevzlietne do svojich výšok a diaľav, nepocíti závan slobody bola preňho takmer - neprijateľná a nemožná!!  Dni sa ale míňali, postupom času orol začal vidieť svet očami korytnačky Džiny. Dokázal nájsť to pekné - aj v korytnačom zemskom svete.

"Ďakujem Ti, Džina. Tak takto žijú korytnačky? Máte to dosť ťažké.. Ale - zvieratká Ťa majú radi, chráňte si svoj les. Budem Vám pomáhať", odvetil nadšený a pokorený orol Alfonzo.

"A teraz.. nechceš vidieť moje diaľky a cítiť na chvíľu slobodu v malom korytnačom svete?", opýtal sa orol malej korytnačky Džiny..

"Svet diaľok? Nemám rada výšky..", odvetila so strachom Džina. "Je čas poobzerať si les z "vtáčej" perspektívy výšok a aspoň na chvíľku vidieť svet môj. Len sa neboj, budem na Teba dávať pozor, musíš prekonať strach!", prehováral Džinu orol na ďalekú cestu.

Nakoniec boli obaja spokojní. Džina pochopila - svet diaľok, hoci - jej nebol vlastný a prirodzený, necítila sa v ňom dobre - našla v tomto svete krásy. Orol Alfonzo pochopil svet zvierací, hoci - to bol svet zemský..

Obaja si na chvíľku vymenili svoje "ďalekohlady svojho nazerania na svet", obaja sa od seba niečo nové naučili...

Obaja.. prijali svet toho -- druhého---........

------------------------------------------------------------

 

A čo my? Sme schopní sa aspoň na chvíľku pozrieť na svet "pozorovacím ďalekohladom" toho druhého?

Alebo máme iba svoje pravdy.. svoje vzorce života.. svoje ale.. svoje prečo??? ..

Nakoľko sa dokážeme vcítiť aspoň na malý okamih do emócií, sveta, názorov, rozpoloženia inej ľudskej bytosti?

Snažíme sa o to?

Alebo sme presvedčení o svojich trvalých pravdách, ktoré sú niekedy - nemenné....??? Často až - čierno - biele..?

Prijať do svojho sveta - svet inej bytosti - to je našou každodennou úlohou..

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?