Malý - veľký svet "Malo - veľko človečiniek"..

Autor: Katarína Lorenčíková | 30.9.2011 o 20:12 | (upravené 1.10.2011 o 1:04) Karma článku: 3,40 | Prečítané:  277x

"Pani učiteľka, koľko času strávite v práci?", ozvala sa otázka jedného malého žiačika. A je to tu! V návale učebného procesu - vznikajú zase "filzofické otázky"! :-) Snažím sa ukazovať, ako hrať na klavíri novú skladbu. "Aa.. počkaaať, máte dnes unavené oči!  Ste dnes unavená!", konštatuje malá desať ročná človečina. Detské človečiny! Tie veru neoklamete! Vidia aj neviditeľné.. Dospelácke človečiny si to ani nevšimnú - kým detské bytosti sú väčšinou - v obraze. Detské človečiny vidia - do duše.. "Nakreslil som stromy. Pre Vás. Toto je - strom zdravia - dôležitý strom - keď "ochutnáte" zo stromu zdravia - budete stále zdravá. Toto je strom - radosti - ten potrebujeme! A tento veeľký - to je strom šťastia... Srdiečkový strom - to je strom lásky. A toto - toto je strom smrti. Pre takých - čo už nechcú žiť! Pani učiteľka, ktorý by ste si vybrali..?", zaznie ďaľšia otázka môjho žiačika. Hm, naša hodina sa dnes uberá úplne iným smerom. A v takomto prípade - neobstoja ani skladbičky malých rockerov! Jednoducho - týmto  otázkam sa tu nevyhnete. A tak rozmýšľam.. Nuž, všetky sú potrebné.. "Môžte si vybrať ale iba jeden", uvádza ma "do obrazu" detská bytosť so spýtavým pohľadom......

 

Obzerám si ešte raz obrázok. Nielen zaujímavá téma, ale aj.. dobre nakreslené! Strom zdravia má pri koreni veľkú lekárničku, strom lásky má v koreňoch - srdce, strom smrti - je zobrazený hadom a krížom. Fascinujúci obrázok! Téma smrti.. lásky.. radosti.. - života... Každý symbol tu má svoje miesto. Intuitívne zobrazené, presné, aktuálne..

Hm.. ani dnes sa mi nepodarilo z otázok uniknúť. "Ste unavená, vidím to, veľa pracujete. Vy chcete mať veeeľký dom? Koľko času máte vlastne pre seba? ", položí ďaľšiu otázku malá človečinka. A v mysli už ráta. "Je to veľa hodín, dajte kalkulačku, vypočítam to presne..", konštatuje. No áno, detské človečiny si všimnú naozaj kadečo, v ich malých hlavičkách drieme naozaj všeličo! Jasné, koľko času trávime v práci? Príliš veľa.. je to tak, skutočne - detské človečiny majú pravdu!

"Chcem, aby už prešla škola. Už sa nechcem učiť!", vyriekne rozhodujúci verdikt malý detský tvor. "Ale vieš čo je na tom najhoršie? Že ľudské tvory sa učia celý život! Aj po škole! Takže -  vôbec tu nejde o školu!", odpoviem. "No áno,.. a keď absolvujú tento život, učia sa v ďaľšom živote. A tí, čo životy absolvujú niekoľko krát a poučia sa z chýb predchádzajúcich životov - to sú múdre duše...", odpovie detská bytosť.

"Odkiaľ ty na to chodíš?". pýtam sa ho s úžasom. "Ááále pani učiteľka, veď to dávno už všetky deti vedia!", odpovie s úplnou samozrejmosťou.

"Tak, a už poďme do práce! Veď Pán Času - "Časovník" už odpočítava minúty na veľkom budíku...", upozorňujem malú detskú bytosť, v ktorej otázky sa hemžia - rýchlosťou vetra. Svet rozprávok - ten obyčajne vždy zaberie!

"Dobre, stromy Vám tu nechám na stole, ved vy ste si žiadny ani nevybrali, nezabudnite, môžte si vybrať iba jeden.. človek nemôže mať všetko!", poučuje ma detský tvor.

"A prečo stále "krížkujete" tie riadky?", ešte zadá jednu otázku detská bytosť. "Krížkujem? Jasné, musím "krížkovať", lebo.. tak sa to v školských tlačivách musí...", vysvetľujem svoje škrtanie "kolóniek" - zľava do prava v triedných knihách...  "A prečo sa to musí? Musí to mať svoj dôvod...", vysvetľuje zase môj malý žiačik. "Pozri! Pán Časovník už klope na budík, poď -  čas nám uteká!", snažím sa vrátiť späť k učiacemu procesu. Dnes sa to tu ale zase hemží otázkami, ktoré tu lietajú v povetrí a nie a nie odísť! Aj takto to tu niekedy chodí..

Nuž,.. aj to  je vlastne - učebný proces!:-).........

Pre obe strany!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?