O... pravde? O človečnosti človečenstva:-)

Autor: Katarína Lorenčíková | 2.10.2011 o 19:44 | (upravené 2.10.2011 o 22:54) Karma článku: 1,02 | Prečítané:  278x

Veľký Pán Slnka "Slnečník" sa rozhodol potešiť nás aj dnes svojimi teplými lúčmi. A tak pohladil svet svojimi pazúrikmi. Takže som dnes otvorila svoje veľké okno - zazrela som usmievajúceho Slnečníka a rozhodla sa objať svet lesoviny a stromoviny. Stromoviny! Pôvabné stvorenia, ktoré sa na nás každý deň usmievajú. Vedeli by rozprávať príbehy ľudských človečín. Vedeli by rozprávať o tajomných a nevyspytateľných osudoch ľudských človečiniek, ktoré majú neustále veľa túžob.. snov.. očakávaní.. Vedeli by rozprávať o najpestrejších človečenských emóciách, ktoré sa každým dňom menia, prebúdzajú, rastú - ako stromy.. Každá emócia je ako semeno stromu. Čo človek zaseje - to sa urodí v ľudskej človečine. Aké jednoduché - a aké zložité. Vua la! Tie najjednoduchšie veci - sú tie najťažšie.. A človečiny všetky tieto teórie a frázy - väčšinou vedia. Len... Konanie akosi zaostáva niekedy za teoretickou rovinou. Aké je všetko jednoduché z pohľadu - teoretického bádania ľudskej "človečnosti"! Koľko kníh, koľko slov, koľko myšlienok, koľko pravdivých písmenok! A pravda... čo je to vlastne pravda? Zdvihol sa mi kútik na perách - pri písaní slova pravda.. Veď pravda - je straašne subjektívna!!

Slovo pravda - má nejaké definície,.? Nepochybne,.. Ak by sme zalistovali v slovníku, niečo by sme našli. Slová, ktoré by slovo pravda - definovali.. Písmenká, ktoré by nás zasa presviedčali o pravdivosti pravdy..

Ale.. je nejaká pravda? Koľko je na svete človečenských právd, ktoré prešli letom svetom a získali uznanie ľudských človečín v tajomnom svete právd? Najznámejší výrok, ktorý mi prechádza hlavou už od Základnej školy - je - výrok Reného Descartesa. Vraj - číta sa Dekárt:-)!!! A mne stále ostal v hlave jednoducho - Descartes. Že - myslím teda som...! Pán ľudská človečina René asi dostatočne nepremyslel.. Veď keď nemyslím, tak tu - nie som??? A čo by na to povedali páni zo zenových meditácií, kde sa myslenie stráca rýchlosťou svetla? Ale.. to je už iná tématika! René iba ostal v mojej hlavičke - doteraz! Učia sa to aj tieto človečiny?:-)

Pravda!..

Minulého týždňa som stretla v lese jednu človečinu, ktorá sa ma pýtala, či existuje trvalá pravda,..!? A čuduj sa svete! Hneď som ju šokovala! Trvalé pravdy? Nie, veď každý človečinec má nakoniec aj tak svoju pravdu, ktorá je preňho trvalou pravdou. Sú.. iba .. naše.. každý máme tie svoje - trvalé pravdy, podľa.. ktorých žijeme!

Ľudské človečiny! Ááách, sme my to tvory!

Sme si niekedy takmer istí svojimi trvalými pravdami, ktoré sú pre nás takmer večné. Posvätné. Uctievame ich ako malých Budhov..

Pani Prozreteľnosť s nami niekedy však poriadne zatrasie a povie: "Len si nebuďte istí svojimi človečinami, ktoré si uchovávate vo svojom "človečenskom procesore".. Počkajte, veď vy spoznáte, že nie je všetko čierno - biele človečinové!"...

A tak sa niekedy ocitneme po rokoch v podobných situáciách, na ktoré by sme predtým povedali - "To by som ja predsa nikdy neurobil!" Phááááá! Pani Prozreteľnosť dostáva záchvat smiechu a  smeje sa nám rovno do tváre!!  Trvalé pravdy zrazu zmiznú mávnutím paličky, lebo ... sme v nich zakomponovaní my - človečiny, ktorých sa to nikdy netýkalo.. a teraz ... sme hlavnými hrdinami príbehu!

Pravdy sa zrazu zmenia.. Ale, človečinkovia nesmú predsa zaostať! Vytvoria si preto rýchlo nové pravdy, alebo pozmenia staré pravdy - na iné pravdy. Jednoducho - si vytvoríme niekedy nové vzorce a šablóny, aby.. sme sa zase mohli odvolať na príslušnú pravdu, ktorú si niekedy podložíme aj príslušnou psychologickou, či inou literatúrou. A vtedy víťazoslávne prehlásime - "Našiel/našla som to v tejto knihe, už som to pochopil/a..!"

Takto je to s nami človečinkami!

Tragi - komédia človečenskosti.. Alebo - človečenstva? "Veličenstva - človečenstva"? Niekedy... mi všetky človečenskosti pripadajú dostatočne smiešne..

Ó, prepáčte veličenstvá človečiny! Ale my sa niekedy taaaaaak beriemeee vážneee,.. uznajte, že.. Je to občas... iba smiešne:-)!

Tak,... a chcela som písať o úplne inom! Dokonca - aj názov som musela na konci príbehu pozmeniť. Jednoducho - písmenká tam zase iba sami neposlušne naskákali! Potvory, robia si čo chcú!

To iba moje ruky sú zase neposlušné a ľudské človečiny mi zajtra určite povedia - "Katka, zase si kritická a ironická človečina!"...

A tak,.. Prepáčte mi to pani a pánovia človečiny z Veľkého Kráľovstva vážnej človečenskej človečenskosti!:-)

Veď ja Vás mám všetkých rada, a .. nič zlé som tým nemyslelaaa:-)

Pekný deň všetkým vážnym a nevážnym človečenským človečinám!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?