"Dom" - príjemne zvláštny film - o nás...

Autor: Katarína Lorenčíková | 9.10.2011 o 21:00 | (upravené 9.10.2011 o 23:02) Karma článku: 1,54 | Prečítané:  314x

Po dlhej dobe som sa rozhodla, že moje nohy zablúdia do kina. A čuduj sa svete - úspešne! Zo začiatku sa síce javilo, že premietanie filmu bude neúspešné, vzhľadom na malé "publikum". "Sme radi, že Vás vidíme", prehlásili dve "spolupozerateľky", ktoré sa tiež tešili  na film Česko - slovenskej produkcie - Dom. Nakoniec sme sa ale nemuseli obávať - na film sa prišlo pozrieť pomerne dosť ľudských bytostí. Film pochádza z dielne Zuzany Liovej a je označený za drámu. Či je to však dráma musí posúdiť každý sám. Zaujímavý námet je o tom - ako žijeme. Výborná kamera Jiřího Baseta Střítežského a Juraja Chlpíka  - ma zaujala už od začiatku príbehu. Hlavnú hrdinku si zahrala Judit Bárdos. Príbeh sa točí okolo stavby domu v malej dedinke v úpätí hôr. Imro - chce postaviť dom. Jeden pre svoju dcéru Janu, ktorá ale odmieta jeho predstavu o živote.. A druhý pre dospievajúcu dcéru Evu, ktorá mu so stavbou každý deň po škole pomáha. Základným problémom celej rodiny je komunikácia. Eva chce niečo úplne iné ako jej otec - po maturite chce odísť do Londýna. Odkladá si peniaze z brigád, robí spolužiakom za peniaze referáty. Otec jej ale po krátkom čase na to príde - a všetky peniaze zoberie....

Jana,.. sa prisťahuje do bytu svojej svokry aj s deťmi, stávajú sa susedmi, svojho otca pozoruje nenápadne z balkónu bytu.. S otcom by chcela komunikovať, ale on jej manžela odmieta. Je presvedčený, že Jana si zaslúži niekoho lepšieho. Neskôr si Janin manžel otvorí v dedine malé potraviny. Ale ani to sa nestretne s úspechom, pretože v krátkom čase potraviny vykradnú.

Eva sa stretáva s Janou za otcovým chrbtom..

Eva,.. je dospievajúce dievča - citlivo vnímajúce okolitý svet. Život sa jej zamotá, keď pri stopovaní na ceste domov - stretáva Jakuba. Ako sa neskôr ukáže - Jakub býva tiež v dedine ako Eva, po čase sa stáva v škole jej učiteľom angličtiny, čo obaja ťažko znášajú.. Jakub sa Eve neskôr v škole prizná, že je ženatý a má dve deti. Napriek tomu sa Jakub s Evou stretávajú, lebo sa majú radi a svoj vzťah nevedia ukončiť, vzájomne sa obohacujú, Eva cíti, že ju konečne má niekto rád..

Otec dcér nevie prejavovať emócie, veľa nerozpráva, je často nahnevaný, poctivo pracuje na dome. Nedokáže otvorene komunikovať o problémoch.  Nevie sa vžiť do veľkého a komplikovaného sveta Evy - ktorej je v dome - tesno.. Cíti príliš veľa nenávisti k Janinému manželovi, ktorého nepustí do svojho života. Do domu.. Dom sa tak stáva metaforou príbehu a všetko vyzerá, že nebude dokončený. Predstava dokonalých vzťahov, dokonalej rodiny, ktorá súvisí s domom - sa zdá byť nereálna. Manželka Imricha trpezlivo znáša ťarchu, bremeno celej rodiny, ktoré nosí na pleciach  a snaží sa pomôcť Eve aj Jane ako vie. Imrovi dochádzajú sily, trápi ho vysoký krvný tlak a hrozí mu infarkt.

Eva hrá vo voľnom čase na organe v kostole. Do kostola chodí aj jej mama s otcom. Výborné zobrazenie života na malej dedinke, kde omše - ako rituály - hrajú dôležitú súčasť života.. Eva pri jednej z omší zahrá dlhý tón na organe, ktorý nepatrí do omšovej piesne. Akoby.. chcela upozorniť na chybu v komunikácii spoločnosti, chybu v programe. Do Jakuba sa zamiluje, niet cesty späť. Pre Jakuba znamená veľa, ale Jakub  nakoniec dá prednosť svojmu zotrvačnému manželskému životu a vzťah s Evou ukončí...

Keď Evu uvidia s Jakubom v objatí v kabinete - Jakub dostáva zo školy výpoveď, Eva je s ťažkosťou pripustená k maturitám. Ich vzťah sa stáva verejným škandálom. Evin otec trvá na svojom - zoberie Evu k farárovi na spoveď. Všetci traja - Eva - jej mama - otec - sa ocitajú v kostole.

Situácia sa skomplikuje, ked Eva nevládze zvládať svoje trápenia a ujde z domu..

Práca na dome sa zastaví, vvšetci hľadajú Evu. Jana sa medzitým borí s problémom, kde bývať, pár nocí spia aj s deťmi v obchode.

Všetko sa skončí svojim spôsobom pozitívne..

Eva odíde do Londýna,.. A jej otec sa uzmieri s Janou a jej manželom a ponúkne im bývanie v dome.

Film dopĺňa  emotívna klavírna hudba..

Film bol uvedený na Medzinárodnom svetovom festivale Berlinale - 2011, v sekcii Fórum, venovanej mladým talentom, ako prvý film slovenského tvorcu po 20. rokoch.

Príjemne zvláštny film na zamyslenie je Česko - slovenskou produkciou. Film je hlavne o vzťahoch, s ktorými sa všetci boríme vo svojom "príbehu života".

Vzťahy a nedopovedané slová medzi ľudskými bytosťami pohnú pri pozeraní filmu s nejednou ľudskou bytosťou. Nejedna človečina sa zamyslí nad svojím životom a vzťahmi. Nejedna človečina má pri sledovaní príbehu zimomriavky z príbehu, ktorý sa dotýka nás všetkých. Nejedna človečina má na krajíčku slzy..

A kto má vlastne pravdu,..? Všetci hrdinovia príbehu. Každý pochopiteľne - tú svoju, z toho svojho ľudského hľadiska, z tej svojej strany..

Ako to aj býva v živote... každý máme tú svoju pravdu. Len - sa často nevieme vcítiť do sveta iných ľudských bytostí.. Nevieme komunikovať o dôležitých veciach nášho sveta. Pochopiteľne - veď každý máme ten svoj svet, kde sa často emócie nedajú pomenovať..

A tak sa iba niekedy..

,..vzájomne nechápeme.. nevieme sa na problém pozrieť často - z druhej strany - z pohľadu inej človečiny  príbehu,..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?