Film "Cela 211",.. o tom, ako sa s nami niekedy zahrajú okolnosti

Autor: Katarína Lorenčíková | 11.10.2011 o 0:21 | (upravené 11.10.2011 o 1:13) Karma článku: 2,07 | Prečítané:  573x

Španielsky film Cela 211 je strhujúcim thrillerom, bol vyhlásený za najlepší španielsky film za rok 2009. Juan sa ocitá na začiatku príbehu vo väznici - vo svojej novej práci - ako dozorca. Má krásnu manželku Elenu, nový byt, s Elenou čakajú dieťa a sú veľmi šťastní. Pri nástupe do svojho nového povolania hneď prvý deň vypukne vo väznici vzbura a Juan sa ocitá medzi väzňami.  Juanovi je jasné, že ak sa okamžite neprezlečie, nestrhne svoje úradnícke dozorské šaty, väzni ho zabijú. A tak strháva zo seba všetko, čo by ho mohlo prezradiť, nechá si iba svoju obrúčku, ktorú starostlivo nosí pri sebe. Ocitá sa zoči - voči, tvárou v tvár "najhoršiemu" väzňovi, ktorého všetci označujú za "Zlosyna", ktorý je tzv. bossom všetkých väzňov. Juan sa tak vyhlási za nového väzňa a začne hrať svoju hru. Zlosyn ho ale hneď začne za tajuplných okolností akceptovať, obaja sa pozrú navzájom do očí a začnú spolupracovať. Juan hrá dokonale svoju hru, so Zlosynom si však porozumejú. Postupne padajú predsudky a obvinenia, kto je vlastne v spoločnosti tou "zlou" ľudskou bytosťou, okolnosti sa s Juanom zahrajú a postupne preniká do života väzňov. So Zlosynom vznikne zvláštne puto. Sú si rovnocenní.....

Juanova manželka Elena sa ocitá v zmätku. Juan jej na telefonáty neodpovedá, z väzenia ju klamú, že je všetko pod kontrolou, že sa jej Juan ozve. Elena je v šiestom mesiaci, chce sa presvedčiť, či je Juan v poriadku a tak sa ocitá pred bránami väznice, kde sú protesty, pretože sa nevie, kto je obeťou rukojemníkov.

Elena sa nakoniec stáva obeťou útoku dozorcu, ktorý ju dobije na smrť obuškom, netušiac, že je to Juanova manželka. Juan vidí prenosy televízie vo väzení a spoznáva Elenu.. Chce s ňou hovoriť a začne vyjednávať. Situácia sa vlastne od základov zmení,.. Juan najskôr s dozorcami spolupracuje, Zlosynovi aj ukradne vysielačku, aby došlo k úniku informácií. Najskôr hrá úlohu - vyjednávača, kde poskytuje informácie, ale keď spozná život väzňov, ako sa porušujú ľudské práva, kde sa nikto nezamýšľa nad ľudskou dôstojnosťou - vcíti sa do úlohy väzňa. Elena sa stáva obeťou, tak ako Juan. Obidvaja sú oklamaní. Juan chce hru skončiť, chce poznať pravdu - čo je s jeho milovanou Elenou, s ktorou mal mať dieťa. Dozvedá sa, že Elena v nemocnici zomrela.

Zlosyn predvolá šéfa väznice, ktorý dobil Elenu. Pod nátlakom emócií a krivdy naňho vyťahuje nôž. Dozorca odpovedá škandalóznou pravdou - Juan je dozorca. Juan tak nemá na výber a vlastnoručne ho zabije. Vrcholom filmu je scéna, kedy sa Juan pozerá sám sebe tvárou tvár do malého odrazu sám sebe do očí.. Príbeh naberie na obrátkach, zlí sú nakoniec dobrými, dobrý ... A kto je vlastne dobrý?

Zlosyn dostane avízo od iného dozorcu, že Juan je naozaj nastrčený dozorca. Zlosyn ho chce nakoniec zabiť. Ocitajú sa spoločne v cele 211, kde sa jeden druhému pozerajú do očí. Juan už nemá čo stratiť. Ale Zlosyn prejaví najvyššie gesto - ľudskosť - Juana má rád, stal sa skoro takým bossom za krátky čas medzi väzňami ako on. Kto je vlastne kladný hrdina?......... Najväčší vrah v tejto väznici sa prejaví nakoniec iba ako "človek"... Dozorcovia pristupujú k väzňom neľudským spôsobom,.. Juan ich praktiky veľmi rýchlo prekukne. Vidí nakoniec všetko z iného uhla pohľadu, kde je žiaľ hlavným hrdinom on sám...

Všetko sa nakoniec obráti... dozorcovia hrajú tvrdú hru, nechcú vyjednávať, nezáleží im už na Juanovi, pretože.. je nakoniec iba "jedným z mnohých..."

"Niekedy nemáš iba inú možnosť...", posledné slová Juana, keď sa stretáva s vyjednávačom.

Situácia sa vyhrotí... Juan sa chce obesiť, ale.. neúspešne. Pokus o zabitie nevyjde. Prezerá si ešte raz celu 211 a jednotlivé nápisy, ktoré zanechali predchádzajúci väzni..

Bojové komando nakoniec zaútočí na väzňov.  Juana jeden z kukláčov zasiahne.. Zlosyn mu však do poslednej chvíľky svojho bytia ponúka záchranu života. Zlosyn vidí vo väznici zradu baskitských teroristov, ktorí ho nakoniec zasiahnú.. ale prežije. Juan nakoniec po mohutnom boji a utrpení zomiera...

"Bol si odvážny.. stál si medzi nami a vyhlásil si sa za väzňa. Ale.. vždy máš predsa na výber..", tvrdí Zlosyn pri jednom z posledných rozhovorov s Juanom. "Niekedy nemáš inú možnosť..", táto veta sa stáva nakoniec hlavnou myšlienkou filmu.

Film je o tom, ako sa okolnosti v živote môžu zmeniť. Každý sa raz môže ocitnúť na tej druhej strane - príbehu... A potom sa iba musí vcítiť do svojej role, prijať svoj príbeh a hrať s danými figúrkami šachovnice...

Koľko krát vieme posúdiť a odsúdiť.. ? A keď sa úlohy vymenia, začne sa už..

... iný príbeh....... lebo sme zrazu hlavnými aktérmi príbehu ------------ my ------ sami -----------

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?