Vzťah "zotrvačník"... a pani smrť

Autor: Katarína Lorenčíková | 17.10.2011 o 23:55 | (upravené 18.10.2011 o 10:59) Karma článku: 2,64 | Prečítané:  296x

Ach,... tie naše vzťahy človečenské! Celý život človečín sa točí okolo vzťahov. Každá človečina má istú predstavu o vzťahu. A v tom je celý zádrhel. Niekto si pod slovom láska predstavuje intímny súlad, niekto - súlad tela a ducha, niekto vyšší rozmer, iná bytosť si pod láskou predstavuje starostlivosť. Každá človečina má na tému vzťah veľa otázok. Môžme prečítať sto kníh a nemusíme vôbec porozumieť tématike vzťahy.. Foriem lásky je v konečnom dôsledku veľa... Nestíham sledovať - ako ľudské bytosti žijú. Nazývajú to - žijem vo vzťahu zo zotrvačnosti. Vždy si pri tom predstavím veľké autíčko, ktoré som dostala ako maličké dievčatko - a malo - zotrvačník. Dalo sa naťahovať a išlo neustále! Takže to sa tým myslí? Zotrvačník sa natiahne - a dve ľudské bytosti žijú z naťahovania zotrvačníka. Aké jednoduché! Zotrvačník sa natiahne - a ľudské bytosti sú schopné vedľa seba žiť, spávať, riešiť svoje problémy a sú... sú si na míle vzdialení.. Spája ich.. Hypotéka? Deti? Či,... Peniaze,..? Majetky,..? Firma,..? Koľko ľudských bytostí takto žije? Zdá sa im to - iba - takto správne,.. vhodné ich situácie. Myslia si, sú presvedčení - že nemajú na výber,.. že pred nimi už nie je iná cesta.

Nuž,.. každá človečina má možnosť voľby. A tak - kým sa niekto každým dňom pýta, či je toto správny spôsob života??,.. iná bytosť je skalopevne presvedčená o tom, že koná a žije správne - lebo - nemá na výber.

Je to naozaj tak? Nie, ľudské človečiny! Veď vždy existuje iná cesta, iné dvere, ktoré nás zavedú k iným dverám, alebo k inému výhľadu okna!!! A v tej najväčšej bolesti,.. keď sa už zdá - že je všetko stratené - v najväčšej rezignácii ľudských človečenských emócií - príde zrazu svetlo! Riešenie... A zrazu - sa nám predchádzajúca bolesť javí ako... smiešna? Neopodstatnená?......

"Žijem s manželom/manželkou zo zotrvačnosti", túto vetu som už počula taaak veľa krát. Vzťah je ako tango. Ustupovanie, spoločné kráčanie, odtláčanie sa, priťahovanie, súznenie,.. Vzťah je ako... tanec. Tanec duší.. Tanec emócií..

Koľko ľudských bytostí žije takýmto spôsobom? Koľko ľudských bytostí prijme tento "údel" ako svoj spôsob života, má na to svoje ale,.. svoje prečo... svoje preto,.. Koľko ľudských duší má skamenené srdce, lebo.. cíti strach? Bojí sa novej cesty,..? Nového riešenia? Nových zvratov životného bytia?

Opakom lásky nie je nenávisť. Je to strach, ktorý sa nás zmocňuje, keď sa ukazuje zrazu iné riešenie - aké neočakávame. Uznávam, človečiny musia mnohé veci v životnom bytí prijať. Ale musia aj - mnohé veci zmeniť.. aby sa dostali ďalej... za svoj tieň,.. aby prekonali svoje prekážky, aby zabojovali - nie so životom - iba - sami so sebou,.....

Ale,.. my sa niekedy.. príliš bojíme. Keď som pred rokom takmer prišla o život - vo fáze škrtenia a strácania vedomia sa mi premietol celý môj život - čo som urobila, čo som nestihla, čo som chcela stihnúť. "Takto to trápne skončí? Koľko som sa bála,.. koľko... ale.. prečo... lebo... preto,... koľko právd,...... koľko pravidiel,.. koľko zbytočných obmedzení.....", doteraz sa mi objavuje iba - tento obraz,.... Obraz pravdy:-)

Preto... nemôžem počúvať frázu - "Žijem vo vzťahu zo zotrvačnosti.."  Iba pani smrť ma chytila na chvíľu za golier a prehádzala celý systém v hlave,... obrátila môj život úplne naruby.

Odvtedy mi tento obraz, toto divné rozpoloženie dotyku pani smrti, ktoré som zažila mimo tela - nedovolí - prizerať sa na človečiny, ktoré prežívajú ten svoj život ako to oni hovoria "zo zotrvačnosti".... Akoby niekto som nou zatriasol - a povedal - "Pozri, aký je život krásny.." Viem, pre nezainteresované človečiny nepochybne moje slová vyznievajú trápne, fádne, sú iba klišé. Je to jasné!

Pred pani smrťou som vždy mala rešpekt. Kto by nemal, .. strach z neznámeho! Prapodivný okamih, kedy som svoje telo vyzliekla ako šaty - ma presvedčil o tom, že - smrť je pokračovaním duše.....

Odvtedy... sa nemôžem prizerať na to, ako si ľudské bytosti ničia svoje životy,......

Vzťah zo zotrvačnosti...... Zrejme je to nakoniec - akosi iba - "v móde.."

Hm,...... niekedy by sme.......

Chceli všetko zmeniť......... dať novú klapku,.... nový strih,....... Otvoriť našim blízkym oči, zatriasť nimi, aby.. videli inú cestu. Iné riešenie.. Iné dvere.. iné okno.. Ale jedno si treba uvedomiť - každý máme iné skúsenosti, môžme zasiahnúť do životného procesu inej bytosti, nie ale - zmeniť jej myslenie....zmeniť myslenie a vnímanie ľudských bytostí.

My umelci - máme vždy nejaké divné tendencie vstupovať ľuďom do života, presviedčať ich o svojich pravdách, iba - prílišné vnímanie emócií - nám niekedy spôsobuje bolesť........ sme precitlivelí! Neustále mimo realitu... neustále v emóciách....

Všetko má ale svoje dve strany.. život ponúka mnoho ciest.. mystérií,.. krás,....... chodníkov,..... len niekedy - nevidíme pod závojom oblaku - mihotavé svetelné lúče............

Máme zahmlený ďalekohľad......

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?