Svet netopierov a netopieriek,...

Autor: Katarína Lorenčíková | 5.11.2011 o 21:59 | (upravené 6.11.2011 o 13:25) Karma článku: 1,41 | Prečítané:  666x

Otvorila som dvere svojho bytu, hodila na poličku kľúče a zrazuuu... bol tam! Zachytený na záclone. Držal sa jej pevne ako kliešť. Takého tvora som veru ešte nevidela! Bol zvláštny.. Začala som ho pozorovať zblízka, prihovárať sa mu, aj keď spočiatku som sa ho bála. Netopiere.. zvláštne a nezvyčajné to tvory! Ale pre prírodu potrebné - veď oni chytajú hmyz! To iba Alfred Hitchcock z nich urobil netvorov! A chudáci netopierie tvory si to odniesli! Ale oni nie sú zlí! Najskôr sme sa iba na seba pozerali, "očumovali" sme svoje vzájomné existencie. Bol zmätený. Netopierie tvory vydávajú zvláštny zvuk.. Ich ultrazvuk sa nesie celým priestorom - ako ozvena. Netopierí tvor  si prišiel obzrieť môj "ezoterický byt" na dvanástom poschodí. Veď len nedávno  mi do izby vletel holub a nie a nie odísť! Obzerali sme si jeden druhého, holub chodil po plávajúcej podlahe, jeho pazúriky boli zmätené, šmýkali sa po plávajúcej podlahe. Popozeral si moju izbu, pristál na klavíri, ešte pár krát vyjadril svoj zmätený údiv - a bol preč! Odvtedy sme sa nevideli. Sem tam priletí na okno, počujem jeho pazúriky. Nuž ale netopierske  stvorenie - s ním to až tak jednoduché nebolo! Zdržal sa o čosi dlhšie..

Aj keď sa chystal odletieť, znovu sa prichytil na záclonu. Zdržal sa pár hodín.. Tak sme si tu nažívali. Začali sme spolu komunikovaať, večer  odletel - viesť svoj nočný život. O čom rozprávajú netopiere v noci? Vydávajú zvláštny ultrazvuk, ktorý sa nesie celým priestorom. Vraj - iný ultrazvuk pre korisť, iný pre obranu.. Čo hovoril tento môj netopierí tvor? Ktovie... Odletel do diaľok..

Netopiere sú pre prírodu veeľmi potrebné. Chytajú hmyz, často sú priraďované medzi vtáky, okrem krídel majú však s nimi len veeľmi málo spoločného. Patria  medzi cicavce. Nie sú to ani lietajúce hlodavce. Patria do samostatnej rady netopierov - vedecky nazývaných Chiroptera. Chiro - ruka, ptera - krídlo.

Majú vyvinuté špeciálne ušné viečko a ušné blany, ktorými zachytávajú odraz ultrazvukových vĺn. Nezvyčajný ultrazvuk vydávajú nosom, alebo ústami - záleží od jednotlivého druhu. Ich ultrazvuková frekvencia je od 20 - 110 kHz. Práve vďaka tejto schopnosti dorozumievania sa ultrazvukmi - sú schopné netopiere orientovať sa v priestore, prehľadávať, skúmať, tiež bezpečne lietať vo výškach a loviť svoju korisť aj v tme.

Takpovediac - vidia ušami. Niečo podobné možno zachytiť iba u delfínov. Zrak je pre netopierov iba sociálnym účelom, nevidia však farebne. Používajú ho hlavne za šera - keď sa vracajú do svojich úkrytov.  Na Slovensku je 26 druhov netopierích tvorov.

Netopiere sú schopné vďaka echolokácii - viesť svoj nočný život. Už od roku 1700 je podľa výskumov známe, že netopiere vedia lietať v noci, so zapchatými ušami však lietať nedokážu. Uši - schopnosť zachytiť ultrazvukové vlny - vyslať zároveň ďaľší ultrazvukový signál - ako prostriedok dorozumievania sa v prírode - to je ich najsilnejšia zbraň.

V noci lovia svoju korisť, sú aktívne. Keď odpočívajú - sú zavesené väčšinou dole hlavou. Takže - netopierí tvor, ktorý sa prišiel poobzerať - si asi u mňa na chvíľku zdriemol:-) "No, čo s Tebou, keď ty celý deň spíš!", pozrela som ešte raz na neho a odišla sa na chvíľku prevetrať. "Nechám Ti otvorené okno, keby si si to náhodou rozmyslel, dobre?", odvtedy sme sa nevideli. Popozeral si môj byt a odletel do ďalekých horizontov za inými netopiermi a netopierkami (? samičky sa volajú netopierky?...) z netopierieho sveta.

Zima je pre netopiere - obdobie hybernácie. V novembri sa uchyľujú do svojich úkrytov, ak ich človek necitlivo pri zimnom spánku vyruší - u samičky môže dôjsť k neplodnosti a ich prirodzený cyklus sa preruší. Krátko pred hybernáciou si začnú netopiere hľadať samičky, vábia ich svojim hlasom.  Zaujímavý je proces oplodnenia. Vajíčko sa oplodní až o niekoľko mesiacov neskôr, na jar. Zo zimného spánku sa netopiere preberajú niekoľko hodín.

Ak by sme chceli vidieť najväčšiu "netopieriu kolóniu"  - môžme ju nájsť v Texase. Papradia jaskyňa - Bracken Bat Cave - tu žije okolo 20 miliónov  netopierov a netopieriek, ktoré za noc skonzumujú cez 200 ton hmyzu.

Netopiere - naháňajú nám človečinám často strach, nemáme však iba  potrebné informácie o živote netopierov. Sú iba 2 druhy netopierov, ktoré sa živia ľudskou krvou, či krvou dobytka, nájdeme ich na americkom kontinente. Najznámejším je desmond červený.

V mnohých kultúrach je netopier stelesnením temných síl a chaosu, v budhizme sa stal symbolom zaostalej  šialenej mysli. V Číne netopiere označujú za bian - fu - a sú symbolom šťastia. Často sa znázorňuje päť netopierov - čo znamená požehnanie 5 krát - 1. vysoký vek, 2. hojnosť, 3. zdravie, 4. láska k cnosti, 5. láska k prirodzenej smrti. Červený netopier zaháňal temných démonov a prinášal veľké šťastie.

Špeciálnou kategóriou sú panelové budovy - v štrbinách panelov často prežívajú druhy netopierov ako - raniak hrdzavý, alebo dažďovník tmavý. V súčasnosti zachytávame ohrozenie hlavne dažďovníka tmavého - vo fáze zateplenia panelov tu tak uviaznu stovky netopierov. Známa je aj večernica malá, samičke stačí na rodenie mláďať aj škára medzi panelmi bytu.

Presun netopierov do panelových budov si ľudské bytosti zapríčinili istým spôsobom sami - tým, že odstraňujú z lesov neustále staré stromy, ktoré boli domovom pre mnohé druhy netopierov a vtákov.

Netopiere sú v súčasnosti ohrozeným druhom. Postupný zánik panelových budov a zatepľovanie, nadmerná chemizácia životného prostredia, či necitlivé architektonické zásahy, alebo morenie dreva na povalách   -   to všetko by mohlo v súčasnoti ohroziť existenciu netopierov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?