Keď sa zobudí Pani Projekcia...

Autor: Katarína Lorenčíková | 6.11.2011 o 21:07 | (upravené 6.11.2011 o 22:09) Karma článku: 0,51 | Prečítané:  333x

Niekedy sa spätne bavím na svojich predošlých reakciách v článkoch, niekedy zalistujem do iných článkov - iných textov spolupísateľov tejto "pisárne". Niekto napíše článok o danej problematike, článok má všelijaké emócie - bez toho by sa písanie predsa neobišlo! Často vieme kritizovať, často vieme posudzovať ľudské bytosti. Vznikne článok istej človečiny, ktorá má určitú emóciu. Text ale môže na druhej strane na nejakú inú človečinu - pôsobiť úplne inak. Klikne tak so zlosťou, alebo inou emóciou  - na písmenká  - "reagovať"  - a napíše komentár. S veľkou  hrdosťou ho odklikne, mydlí si svoje ruky a hovorí si: "Taaaak, ale som mu dal, veď nebude tu niekto vypisovať takýto scestný názor.." Niektorá iná človečina - si klikne na článok - a so zaujatím na predošlú reakciu "ruky mydliacej" človečiny - a zaháji vojnu o moc - vyprovokuje ho na článku práve táto reakcia. Nakoniec - niektoré komentáre sa zvrhnú na úplne iné témy - otvorí sa úplne iná problematika - otvorí sa úplny iný svet. Prečo to my človečiny zo sveta Človečenstva robíme? Hovorí sa tomu - Projekcia. Sme vzájomné zrkadlá. Navzájom si nastavujeme to svoje zrkadlo. A tak - to, čo nám niekedy vadí - je iba o nás ......

To, čo nás vyslovene poburuje - nás väčšinou chce upozorniť na svoj tieň. Každý ho máme. V konečnom dôsledku - komentáre sa tak vôbec netýkajú autora  článkov - aj keď mu zasiahnu do života - povzbudia ho, či naopak znechutia, alebo zrania , upozornia ho na iný pohľad na vec, či naopak pobúria... - všetko prináša emóciu - komentáre sa nakoniec  týkajú presne ľudských človečín, ktoré na ne reagujú. Niečo ich vyprovokuje, privedie do nepríčetnosti, na niečo upozorní - z ich vlastností, tieň tu tak rozohrá svoju "partičku šachu".  Potláčané veci v podvedomí vyplávajú tak na povrch a rozohrajú svoju hru. Situácie, ktoré nám vadia na druhých - sú často iba - našim príbehom...

A tak - kým si my človečiny niekedy hovoríme, že tí druhí by sa mali zmeniť - narážame vlastne iba na nás samých. Projekcia - je tendencia vnímať a pozorovať vlastnosti a emócie u iných človečín, sú to väčšinou vlastnosti, ktoré sú pre nás typické a príznačné, ktoré si ale - neuvedomujeme. Sú to väčšinou vlastnosti človečín, ktoré vyvolajú v nás väčšinou negatívnu emóciu. Hnev, zlosť, impulzívnosť, agresia.. Premietame tak svoje vlastnosti na iné človečiny. Projekcia môže nadobudnúť veľa podôb a fáz. Na jednotlivé situácie, ktoré sa nám opakujú, ktoré nám zasahujú do života, ktoré nás poburujú, vadia nám... atď.. - by sme si mali odpovedať sami vo svojom vnútri.

Projekcia je vlastne bezradný stav človečín - pretože my človečiny si isté veci nie sme schopní dlhú dobu priznať. Až kým sa určité veci a lekcie často opakujú - vtedy sme schopní zamyslieť sa nad tým, čo chce požadovaný problém povedať. Ako hovorí múdry pán - Jung - najskôr treba jednotlivé situácie  pozorovať - čo nás tak strašne na celej situácii poburuje? Čo nám vadí na ľudských bytostiach z práce? Čo nás privádza do nepríčetnosti v spoločnosti našich priateľov? ........  Na to si však musíme odpovedať iba my sami - ktorí sa s problémom často zbytočne boríme.

Často nás tieto situácie mnohému naučia, upozornia na našu vlastnosť, ktorá je hlboko vo vnútri potlačená, aj s agresivitou sa treba naučiť pracovať... Emocionálny svet je rozmanitý. Nevedomé zložky osobnosti sa snažia preniknúť do vedomia. Hľadajú tú svoju cestičku, aby prerazili do sveta vedomých impulzov.. Človečiny si väčšinou ale projekciu nechcú pripustiť, preto sa vyskytuje vo zvýraznenej podobe u iných človečín, s ktorými prichádzame do každodenného kontaktu.

V každom prípade - nenechajme si ujsť svoju Projekciu. Je tu, dáva nám možnosť objavenia svojho tieňa, ktorý už nechce byť zamknutý vo veľkej truhlici, chce dýchať. Najskôr by sme mali Projekciu spracovať. Potom by sme mali začať bádať. Rozanalyzovať danú situáciu. Položiť si otázku - Čo Projekcia chce povedať? Nie je to kúsok nás, nie sme to my v zrkadle, ktorí máme v sebe vlastnosť, ktorá sa nám v danej situácii hlboko protiví u inej človečiny? Alebo.. otázku nasmerovať naopak - Nie je to vlastnosť, ktorá sa derie na svetlo sveta, ktorá - mne chýba...?  Alebo.. V akej inej situácii - sa ja správam presne tak, ako táto človečina, ktorá mi je svojim správaním protivná...?

My človečiny máme tendencie totiž robiť analýzy a závery. Dáme často na prvý dojem, inú človečinu tak hneď odsúdime, spravíme škrt, zaradíme a zatriedime do príslušného "šuflíka", onálepkujeme ho, pripíšeme mu isté vlastnosti, ktoré samozrejme zveličíme a prípadne pridáme iné, ktoré nás privádzajú do vytŕženia... Pozor! O slovo sa presne v tomto okamihu prihlásila naša Pani Projekcia..  Týmto projektovaním sa z úplne absurdných maličkostí stávajú obludné záležitosti, ktoré nadobúdajú pre nás obrovské rozmery, sú pre nás senzáciou, vieme tak z maličkého chrobáčika spraviť obrovské strašidlo. Na druhej strane - keď daný problém prijmeme do života a s istými vecami sa zmierime - zrazu odídu. Alebo.. nám prídu o pár hodín straaaaaašne smiešne a malichernéé... A z obra je zrazu trpazlík:-)

Sme my ale smiešne človečiny z krajiny Človečenstva:-)  A vieme sa taaaaaaaak veeeľmi hnevať, keď nám niekto stúpi na ten náš "boľavý otlak emócií"... Vieme sa rýchlo rozhnevať, vieme byť niekedy impulzíívne človečiny, predsa len - snažíme sa žiť ten svoj človečenský život, niekedy siaháme až na dno svojich síl, máme svoje očakávania, túžby, vieme byť však tiež veeeeľmi dôležití!! :-)

Len si priveľmi netlieskajme!

Len priveľmi neukazujme na druhých - máme tak pred sebou zrkadlo, ktoré ukazuje iba

---------------- na --------------------- n - á - s ------------------------------------------

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?