Stres - smrť alebo život?

Autor: Katarína Lorenčíková | 17.12.2011 o 22:24 | (upravené 18.12.2011 o 0:17) Karma článku: 2,28 | Prečítané:  536x

Keď Hans Selye napísal - "Stres - to je smrť, " - bolo mu všetko jasné a zrozumiteľné. Neprešiel dlhý čas a napísaná veta sa stala ďalekou minulosťou. Hans Selye - totiž pri svojej dôkladnej analýze o strese zistil, že je to hlboký omyl. Vznikla iná veta - "Stres - to je život." Ako sa hovorí - vždy ide o uhol pohľadu. Nejde o samotný mechanizmus stresu, ide iba o správny postoj k tomu, čo nazývame pod slovom - "stres". Z jednotlivých výskumov sa dá urobiť viacero záverov a postojov k mechanizmu stresu. Stres je pre človeka jeden z dôležitých mechanizmov, hrá veľkú úlohu pri rozvoji a adaptácii človeka v okolitom svete. Existujú tri druhy stresu. 1. Stres - ako nepríjemná situácia v prítomnosti,.. 2. Stres ako neprijatie minulosti, resp. ľútosť nad ňou.. 3. Stres ako strach z budúcnosti.. Príklad č. 1 - Experiment zo stredoveku: vedec Ibn Síná priviazal zdravú ovcu. Umiestnil ju asi päť metrov od vlka. Ovca za pár hodín bola mŕtva. Príklad č. 2:  Narodí sa mŕtve jahniatko. Ovcu, ktorá ho porodila už nič nemôže zachrániť, v jej tele je otrava. Ovci je dané potom iné jahniatko. Ovca sa začne poberať k životu, začne jesť, vyvinie všetku energiu, aby pre svoje jahňa - prežila..

Príklad č. 3: Opice sú vystrašené zvukom sirény. Jedna opica je priviazaná a nemôže sa hýbať. Skôr než dôjde k nebezpečenstvu - dostane infarkt.

----------------------------------------------------------

K príkladu 1 - organizmus je privedený do zrýchleného režimu, dochádza k uvoľňovaniu obranných síl.  Ak však táto situácia trvá pridlho - dôjde k nervovému a energetickému vyčerpaniu organizmu. Poučenie - treba včas vedieť  vypnúť a odpojiť sa zo stresového stavu. Ak tak neurobíme - situácia prinesie odliv energie, chorobu, zhoršenie zdravotného stavu. Ovca reagovala skôr - ako sa situácia stala. Nereagujeme takto my človečiny? Čo je tým naším "vlkom"? Zhoršenie postavenia v práci? Kariéra? Nespokojnosť v materiálnej oblasti,..? Koľko krát vidíme skôr vlka, než sa priblíži,..? Človečiny - ktoré sa zaoberajú športom, turistikou - vedia o strese svoje. Stres - zahrnú do svojho života. Potrebujú sa s ním pasovať. Prijmú ho do človečenského života, stres ovládajú tým, že si z neho spravia vlastne - liek. A z jedu sa stáva  zrazu -  potrebná dávka pre život. Ak by sme vlka umiestnili tak, aby sa nemohol pohybovať a ovcu priviazali priamo k nemu - situácia by sa zmenila. Mechanizmus stresu sa u ovce aktivizuje oveľa skôr, možno dôjde nachvíľku k útlmu, k strate vedomia - ale ovca nakoniec prežije. Prečo je tomu tak? Zmení sa vzťah k zdroju stresu - k vlkovi, ktorý pre ovcu znamená smrť. Záver - ak zmeníme k stresu svoj postoj - znegujeme jeho význam. Ak máme v hlave ale myšlienky, ako sa stresu zbaviť a ujsť pred ním - máme problém. Pôsobenie mechanizmov stresu - dostane svoj priestor. Každý sa z času na čas dostávame do neriešiteľných situácií. Nátlaky v práci, rýchle výsledky za krátky čas - to všetko prináša mnoho konfliktov. A ľudské človečiny majú rôzne stratégie, masky. Nie všetci - dokážeme byť k sebe vždy úprimní. Čím viac ľudí - tým viac predpokladov  na konflikt a vznikajúce napätie ústí do stresu. Predstavme  si človečinu, ktorá nás trápi svojim konaním každodenne na pracovisku a vyvíja svoj nátlak a agresiu. Z práce nemôžeme len tak ľahko ujsť - sme tam predsa dlhé roky! Nemôžeme zároveň ale znášať ani prítomnosť kolegu, či kolegyne - ktorá vysiela program nenávisti. Hľadajme, kde sa stala chyba, čo sa nám nepáči na tomto človeku,..? Potom v mysli k nemu prichádzame, začíname s ním hovoriť. Vidíme ho - ako malé dieťa. Čo mu nemohli poskytnúť jeho rodičia v detstve? Čo mu chýbalo? Čo vieme o jeho rodine? Stres - po tejto analýze začne odchádzať. Najdôležitejší je pocit dobromyseľnosti, každý človek má dobré aj zlé vlastnosti - ale nájsť v každom aj to kladné - nám umožňuje zmeniť postoj k stresu a zmenšiť jeho moc a pôsobenie. Na druhý deň sa však opäť zopakuje hádka, naviac - z jeho strany prekliatie. Kupodivu - nás to už nerozhádže! Tak v pokoji okolo tohto človeka dokážeme prejsť. Vnútorné nároky sa previedli na vonkajšiu úroveň. Negatívne hodnotenie môže viesť k poškodeniu zdravotného stavu človeka , k ťažkým chorobám, k ohrozeniu tvorčieho potenciálu človeka. Pozor na neustále hodnotenie ľudských bytostí a okolia, táto fixácia na negatívne veci - môže viesť k ťažkým zdravotným stavom a k zníženiu naplnenia duchovných možností.

K príkladu 2 -  ovca porodí mŕtve jahňa. Je jej dané iné jahniatko od inej ovce. V dôsledku rozvinutia lásky a dobromyseľnosti - je schopná prežiť. Jahniatku dá všetko. Zároveň - jahniatko jej poskytne - schopnosť prežiť. A presne tak - to funguje aj u človečín. Ľudia, ktorí sú zatrpknutí a plní hnevu, či nespokojnosti - znižujú svoje možnosti k adaptácii, tiež k poznaniu okolitého sveta. Zachovanie vnútorných zásob lásky, dobromyseľnosť - je jedným z hlavných princípov. V priebehu mnohých rokov - sa uskutočnili výskumy amerických vedcov. Výskum sa týkal detí, ktoré trpia v prvých rokoch života neustálymi bolesťami brucha. Na výskume sa podieľalo niekoľko tisícok ľudí. Výsledok - deti, ktoré trpeli bolesťami brucha - niesli následky svojich rodičov - ešte pred ich počatím a v dobe tehotenstva. Rodičia, ktorí sa nervovali, mali v tehotenstve a pred tehotenstvom nezvládnuteľný stres - preniesli svoje negatívne emócie na svoje deti. Choroba a zhoršenie zdravotného stavu - je pomocníkom pri strese. Dochádza k destabilizáciu organizmu. Prítomnosť choroby - pomáha prekonať akýkoľvek stres, stres je tak prijímaný oveľa kľudnejšie. Zvýšenie vnútornej dobromyseľnosti, pripravenosť správať sa vrelo k druhým ľuďom - slovom, správaním, starostlivosťou o nich - mení náš charakter, tým nám pomáha zbaviť sa mnohých chorôb.

K príkladu 3 - zvuk sirény predstavuje psychickú destabilizáciu, tá sa premieňa na fyzickú destabilizáciu organizmu. Opica, ktorá utekať nemôže, cíti strach, agresiu - dostane infarkt. Príčinou smrti boli negatívne agresívne emócie. Dôležitý moment - ak by bola opica na stres pripravená - situáciu by zvládla! To isté sa deje v živote človečín. Nakoľko sa dokážeme brániť agresii iných človečín? Agresívna urážlivá emócia je našou sebaobranou. Je to naša túžba - zničiť objekt, ktorý vyvoláva stres. A tak - keď sa naučíme vnútorne brániť, bude v našom vnútri menej urážok a následkov nezvládateľného stresu. Schopnosť zachádzať s našou agresiou, prijať ju do života a neobracať ju proti sebe - je však veľké umenie.

A ešte jeden dôležitý poznatok - vedci skúmaním zistili fakt, že zo všetkých emócií zanikajú ako posledné emócie agresie. Takže - bol vyvodený záver, že  - hlavný inštinkt človeka a akejkoľvek živej bytosti je inštinkt agresie. V určitom zmysle je agresivita forma adaptácie v krátkodobých procesoch. Jednoducho povedané - ľudia so zvýšenou agresivitou - nedokážu byť dlho života schopní.

Ak agresívne emócie trvajú pridlho, postupne vytesňujú a zatvárajú cestu k citu lásky, ktorý je hlavným informačným zdrojom akejkoľvek bytosti vo Vesmíre. Dochádza k prerušeniu kontaktu s informačnými procesmi vo Vesmíre - následkom čoho sú ťažké choroby a smrť. Pokiaľ cit dobrosrdečnosti a lásky dosahuje maximálnu zotrvačnosť - tak pocit podráždenia, agresivity, krutosti - by mohol mať minimálnu zotrvačnosť. Kritické hodnotenie ľudských bytostí predstavuje iba malé nebezpečie. Energetika človeka sa môže výrazne zmeniť - ak záporným emóciám dáme plný priestor, ak kriticky hodnotíme celú skupinu ľudských bytostí, štát, zriadenie, spoločnosť. Agresia voči citu lásky sa znásobí niekoľkokrát. Ak nezmeníme vzťah k uplynulým udalostiam, môže toto všetko výrazne vplývať na našu adaptáciu v prítomnosti.

Cit lásky - je  základným  informačným zdrojom  akejkoľvek bytosti vo Vesmíre....

(Zdroj - S. N. Lazarev - Diagnostika karmy.....)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?