"Pani učiteľka,.. čo keď bude koniec sveta,..?"

Autor: Katarína Lorenčíková | 26.12.2011 o 17:35 | (upravené 26.12.2011 o 18:35) Karma článku: 3,07 | Prečítané:  300x

-spýtala sa posledný vyučovací deň malá Ema a jej oči sa zväčšili štvornásobne. Oči malej Emy sú už aj tak veľké. Majú v sebe tajomstvo, zvedavosť a iskru. Keď sa pýta a s úžasom očakáva moju odpoveď - jej oči sa zväčšujú rýchlosťou svetla. "Koniec sveta? Neblázni, nemôže to byť také ľahké!", odpoviem a sledujem jej napätý a zvedavý pohľad. Nuž ale zdá sa, že moja odpoveď ju bohvieako neuspokojila. "Myslíte, že sa ešte v budúcom roku stretneme,..? Mám z toho hrôzu", odvetila s vážnym výrazom na tvári. "Emkaa, čo Ťa to napadlo! No jasné, že sa v roku 2012 stretneme. Toho sa vôbec nemusíš báť!", upokojila som ju. Po polhodinovom rozhovore sa mi ju nakoniec ťažko  podarilo presvedčiť. Odchádzala na prázdniny spokojná. Deti často opakujú to, čo počuli. Konštruktívne teórie o konci sveta - sa stali súčasťou tejto doby. Akoby - sa stávali nejakým módnym trendom, ktorý sa teraz "nosí". Sú tu, sú v nás, sú našou súčasťou života. Vznikajú rôzne webové stránky, ktoré prezentujú tisíce konštruktívnych teórií, ako skončí svet, čo príde, čo je znamením našej katastrofy.. A chudáci niektoré deti - nemôžu v noci spávať. Niektoré dokonca rátajú do roku 2012 - koľko krát sa vyspia. Strach,..

Vysielanie strachu sa stáva hybnou silou. Koľko ľudských bytostí týmto emóciám podľahne, natoľko sa pozitívne energie lásky strácajú a zužujú. Neuvedomujeme si to, že je to v prvom rade na každom z nás. Začať musíme vždy od seba. Neobracajme sa stále na iných, ako žijú, koľko majú peňazí, neporovnávajme sa s inými ľudskými bytosťami. Pozrime sa na seba - čo činíme my. Ako žijeme, čo by sme mohli na sebe zmeniť k lepšiemu, kam by sme mohli pokročiť, čo by sme mohli na sebe okresať. Každý máme svoje klady a zápory. Ak vieme, ktoré to sú - a chceme ich ovplyvňovať, meniť, okresávať - je to polovica úspechu. Ak sa ale budeme stále pozerať na iných a budeme čoraz viac nevrlí, čoraz viac budeme hodnotiť, posudzovať, kritizovať - negatívne emócie sa budú znásobovať.

Koľko článkov som tu prečítala o Duchu Vianoc. Ale - "Kto si ako ustelie, tak bude spať..!" Áno, tak to chodí! Prečo sa stále otáčame iba na druhých a ukazujeme prstom? Veď keď si chceme uchovať Ducha Vianoc - urobme všetko pre to tak, aby sme strávili žiarivé a pokojné sviatky s našimi milovanými bytosťami. Aby sme vniesli do ich sŕdc radosť a lásku a hlavne žiarivé svetlo. Využime to, čo je pre nás pozitívne a spravme si sviatky podľa našich predstáv.

Vianoce a príchod Nového roka sa už dávno stali komerčnou záležitosťou, mohli sme si už na to dávno zvyknúť. Prečo stále kritizovať to, čo je tu už niekoľko rokov? Zoberme si z toho to pozitívne a urobme si krásne sviatky s najbližšími - tak, aby sme si ich zapamätali, pretože už nikdy tie isté Vianoce neprídu. Tešme sa z prítomnosti a z maličkostí, ktoré sú nám dávané...

Ľudská pýcha nám dýcha na krk. Usádza sa v nás a spôsobuje, že zatvárame bránu svojho srdca. Bojíme sa bolesti - preto niekedy dvere svojho srdca zatvoríme. Nielenže ho zatvoríme, my ešte dáme na dvere srdca aj kladku, ktorú zamkneme aspoň na tri krát.  Pre istotu a naše bezpečie! To všetko zo strachu - aby sme sa už viac krát nepopálili, aby nás to viac krát nebolelo až toľko, ako predtým.

Opakom lásky nie je nenávisť, ale strach. Často svoje brány srdca zatvoríme, radšej nič neriskovať a nezažiť bolesť - ako sa popáliť! Lenže.. prejdú roky a my si často krát povieme - "Mohol som, mohla som,..... neurobila som,.." Vtedy je obyčajne už ale neskoro!

Žijeme tu a teraz! Nepozerajme sa stále do budúcnosti - s vysielaním strachu, čo bude - čo nás zlé čaká. Neobzerajme sa neustále do minulosti - s výčitkami, či obviňovaním...

Nevysielajme do holografického  Vesmíru - strach. Čím viac emócií strachu a agresie, negatívnych emócií - tým sa priestor lásky zužuje. Je na každom z nás - čo nosí vo svojom srdci, ako žije, ako koná, čo vysiela do okolia. Máme schopnosť zmeniť veľa vecí.

Tak už prestaňme s vysielaním strachu!

Posledné dni roka by sme si mali klásť viac otázok. Nehľadajme stále vinníkov v spoločnosti, veď spoločnosť - tvoríme aj my.

Neobzerajme sa stále po druhých, vstúpme si do seba, vykročme do svojho vnútra  a načúvajme

h l a s u      ----------------------     s v oj h o       ----------------     s r d c a

Blíži sa koniec roku 2011. Pozametajme si v našich srdiečkach, upracme poličky emócií, zrekapitulujme celý rok, poučme sa z neho - zo svojich chýb, poukladajme si v našich srdiečkach priehradky. Otvorme svoje srdce a odpusťme našim blízkym, priateľom, všetkým ľudským bytostiam - lebo len tak do našich sŕdc môže prísť svetlo lásky a radosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?