Mesto, srdce, vysvedčenie, dievča...

Autor: Katarína Lorenčíková | 31.1.2012 o 22:05 | (upravené 31.1.2012 o 23:29) Karma článku: 3,36 | Prečítané:  223x

Koľká radosť detí z vysvedčenia. "Pani učiteľka, pozrite sa na výpis školského vysvedčenia...", nadšene ukazuje na vysvedčenie malá Klára. Samé jedničky od hora dole sa tiahli symetrickou štruktúrou. Ách,.. známky. Tie malé potvory! Vrátiť sa tak na chvíľku do detských čias. Alebo nevrátiť? Tie zradné čísla nám v tom čase dosť znepríjemňovali život! Stávali sa všetkým, zasahovali nám do nášho života! Stali sa jeho živou súčasťou, čímsi dôležitým...  Taak často nám kradli spánok, pokoj. Určovali nám vývoj našej ďaľšej cesty. Kam sa uberať. Vraj - "Keď budeš mať priemer taký a hentaký, pôjdeš tam a tam.." Neustále vyslovované a podmienené "keď" - sa stávalo akýmsi behom na dlhé trate. "Keď budeš mať dobré známky, pôjdeš na gymnázium,... keď sa naučíš toto, pôjdeš.." Keď, keď, keď.. Slovo keď - určovalo kam ďalej. Nuž a potom... potom tie staré dobré známky akosi na nič neplatia a nefungujú a všetko človečiny pochopia! Niekto dosť bolestným spôsobom, niekto akosi prirodzene s tokom života pochopí - že nejde o známky. Použitie schopností, schopnosť vedieť sa prispôsobiť trhu, daným podmienkam ... A tak si dnes pri vysvedčeniach s nostalgiou spomínam na časy minulé.. Vysvedčenie!

Tajomný papier s tajomnými kolónkami, ktorý je tak očakávaný! Potom sa tie tajomné čísla - známky zmenia na iné čísla.. Čísla života. Tie reálne - s ktorými žijeme.

V detských očiach  znamenajú známky na vysvedčení dosť veľa..  Ale aj niektorí rodičia to s vysvedčením preháňajú. Mnoho detských bytostí si tak pripadá - že nie sú dosť dobrí a nespĺňajú kritériá a merítka svojich rodičov, deti majú sklony preháňať k extrémom. Prežívajú to stonásobne. Jeden z extrémov, ktorý som zažila nedávno - rodič zakázal dieťaťu chodiť na výtvarnú - lebo sa mu zhoršil prospech v škole. Dieťa si potajomky doma maľovalo a nosilo obrázky na výtvarnú. A bolo aj dosť talentované. Ale.. niektorí rodičia volia inú cestu - nenechajú  dieťa rozvíjať sa umeleckým smerom. Uznávam - umenie nie je práve  najvýnosnejšie v oblasti materiálnej sféry. A tak.. je otázka - či nechať dieťa vyvíjať sa - tam, kde ho to ťahá...??? alebo ho nasmerovať na inú cestu...? - ktorá mu prinesie iné materiálne výhody. Ale pozor - nie vždy sú tie materiálne výhody tie najdôležitejšími pre život... Každý má však možnosť výberu.

Rodičia majú schopnosť ovplyvňovať veľa vecí. Často dieťa nenechajú ísť vlastnou cestou.  A táto črta - sa väčšinou odzrkadlí po rokoch. Niekto vyštuduje technický, alebo ekonomický smer - a po čase z čista jasna príde záujem o umenie, ktorý je tak silný, že nenechá dotyčnú človečinu v ľahostajnosti.  A tak sa zrazu človečiny vydajú inou cestou, ktorá šokuje aj  ich samotných. Potrebujú zrazu žiť s umením, ktoré im dáva nový rozmer života.

Stretávam sa s mnohými ľudskými bytosťami a musím povedať, že  niektorí ma naozaj šokujú svojimi premenami.  Zrazu - mávnutím prútika sa z niektorých stávajú úplne iné človečiny! A uznávam - my ľudské bytosti sme schopní naozaj veeľaaaa vecí! Stačí počúvať svoje srdcee...

Som presvedčená, že sa dá zmeniť takmer všetko - čo zmeniť chceme...  Ak sa tým zaoberáme, ak sme schopní na sebe pracovať, pozorne vnímať život a učiť sa každej lekcii. Zobrať si z lekcie ponaučenie, ale byť v strehu, aby sme chyby neopakovali. Pozorne zavnímať - čo sa chcelo situáciou povedať, zároveň byť pripravený na akúkoľvek zmenu, načúvať toku života...

Niektoré veci sú dané, svoj život môžeme ale modelovať ako plastelínu... a nakoniec - vždy ide o uhol pohľadu! To na čo sa sústreďujeme rastie. Ak sa niekto sústredí  iba na svoje negatíva - znásobujú sa.  Ak si však človečina plne uvedomuje negatíva, ktoré je schopná otesávať, je si ale vedomá aj svojich pozitívnych stránok, ktoré by mohla zväčšiť a práve na nich pracovať - nastane úplne opačná situácia. Pozitívne stránky sa ešte raz toľko upevnia.

Všetko sa totiž odvíja iba a iba v tých našich makoviciach:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?