Pár riadkov vďaky - Milanovi Kozánkovi,..

Autor: Katarína Lorenčíková | 4.3.2012 o 21:22 | (upravené 23.8.2012 o 13:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  259x

Workshop Architektúra tela, ktorý viedol Milan Kozánek - mi otvoril nové cesty, nové dvere.  Pochopiť anatomickú podstatu človeka, nahmatať a vnímať priestor, ktorý nás obklopuje.. Skamarátiť sa s našou podstatou - Matkou Zem, pochopiť oporu Zeme, vnímať jej energiu. Dotknúť sa svojho tela, pochopiť anatomické zákonitosti podstaty človeka, na základe tejto skúsenosti pracovať so svojim telom. Zavnímať impulz, mať zatvorenú myseľ na základe "neviem". Každým impulzom vzniká nový pohyb, pričom človek pohyby netvorí, iba na základe vnímaných impulzov pohyby vznikajú. V okamihu, kedy sa spýtame - "ako ďalej?", prestávame cítiť impulzy a začíname pracovať hlavou na základe spätnej analýzy. Každá takáto analýza neguje ďaľší impulz. Naučiť sa vnímať svoje telo, impulz partnera - pri úplnom uvoľnení a odovzdaní sa vzniká improvizovaný tanec, ktorý je našim vyjadrením našich impulzov. Naučiť sa vypínať myseľ, prežiť daný impulz v danom čase - tu a teraz - vytvára množstvo ďaľších podnetov. Zároveň pochopiť svoje vlastné limity tela, prekonávať ich - ale s prihliadnutím a rešpektovaním fyziologickej  podstaty človeka. Nájsť súvislosti medzi jednotlivými orgánmi a energetickými dráhami.

A zrazu sa sála Nového priestoru zaplnila ľudskými bytosťami, ktoré naplno vnímali pohyby svojho tela, zároveň pohyby partnera/partnerky. Jednotlivé impulzy sa premieňali na zaujímavé a pestré kreácie, ktoré prirodzene  plynuli v čase a priestore.  S Milanom sme postupne odhaľovali stavbu nášho tela,  ktorú sme rozvíjali v praktických cvičeniach s telom, pričom sme sa snažili vnímať jednotlivé prepojenia a energetické dráhy. Vnímať telo v pohybe, cítiť svoj energetický stred, nájsť správnu rovnováhu - to všetko ale bez  použitia naprogramovaných choreografií.

Milan Kozánek pracuje so štyrmi úrovňami:

- štruktúra tela (kostrový systém)

- práca s energiou (energetické centrá)

-  usporiadanie tela

- práca s mysľou  - na základe stave mysle "neviem" zachytiť, prijať a rozvinúť impulz do pohybu. Každá vopred naprogramovaná myšlienka na pohyb ruší prirodzený tok impulzov v čase. Každý vopred vymyslený pohyb sa stáva negáciou pre novovznikajúce impulzy, ktorými vznikajú pohyby. Tancujúcim bytostiam sa na základe stave mysle "neviem" otvárajú nové možnosti pre väčšie precítenie a spontánnosť pohybu.

Precítiť slobodu pohybu, otvoriť a nájsť v sebe možnosti pre vyjadrenia duše - pohybom. Sála Nového priestoru pulzovala energiou a emóciami. Pochopiť svoje telo a rešpektovať jeho prirodzené zákonitosti, skamarátiť sa s Matkou Zemou a nebeskými energiami...

Milan Kozánek vyštudoval tanečnú fakultu Vysokej školy Múzických umení v Bratislave. Má skúseností v popredných školách v Európe. Ako choreograf, pedagóg a tanečník sa podieľa na mnohých významných projektoch doma i v zahraničí...

V roku 2008 bol pozvaný ako pedagóg a choreograf na tanečné oddelenie Univerzity v Calgary (Kanada). Od roku 2008 pravidelne spolupracuje aj s tanečnou školou Northern School of Contemporary Dance v Leeds (Veľká Británia) a od roku 2009 s tanečným centrom TanzQuartier Wien a Konservatorium Wien University. Spolu so Zunou Kozánkovou založili tanečnú spoločnosť  Artyci.

Ako hovorí Samuel Beckett- "Najprv tancuj, potom rozmýšľaj, to je prirodzený poriadok vecí..."

Tanec nám dáva nahliadnúť do hlbších sfér našej duše. Spája nás s našim podvedomím, impulz sa stáva komunikačným článkom pre vyjadrenie emócií...

A zrazu to bolo všetko také jednoduché! V sále bolo počuť spievanie duší a cítiť ovlažujúci pocit spontánnych pohybov a nekonečnej energie!

Z človečín dýchala odovzdanosť každým dúškom novovzniknutého impulzu...

Hudba doznela, svetlá zhasli, pravdupovediac - nechcelo sa nám ísť domov:-(

Všetci - dokonale rozhýbaní, ale vôbec nie unavení - sa vrátili zase späť do toho svojho kolobehu, života. Predsa len - už ale trošku s iným pocitom a emóciami z pohybu, ktorý tvorí život.

Pohyb a neustály cyklus života - sme súčasťou vesmíru. Neustále striedanie napätia a uvoľnenia - rovnováha síl jin a jang.

Ďakujem za hlboký zážitok! :-)

Vďaka za nový pohľad na pohyb  - ako reč duše,...  na pohyb - ako prostriedok komunikácie,.. na pohyb - ako bránu do tajomných hlbín nášho podvedomia.

Ďakujeme Milan!

Tešíme sa na budúce pokračovanie......

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Súd zverejnil, prečo sa v kauze Infra Services postavil Kmotríkovcom

Vyšetrovanie, kto naozaj profituje z podnikania vodárenskej firmy Infra Services, pokračuje.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Penta nám tú nemocnicu aspoň postaví

V budovaní verejnej infraštruktúry zlyhali všetci.


Už ste čítali?