Facebookový svet bez tajomstva...

Autor: Katarína Lorenčíková | 29.3.2012 o 21:56 | (upravené 29.3.2012 o 22:47) Karma článku: 7,60 | Prečítané:  242x

"Počkaaaj, ale veď ona nie je zadaná... Nemá to v profile Facebooku. Býva na Súmračnej. Číta Murakamiho a chodí často do podniku Hlava XXII...", započula som rozhovor partie mladých chalanov. Partička snáď ani nie dvadsať - ročných chalanov po následnom kliknutí na stránku facebooku - hľadala informácie o jednej spolužiačke. Nuž a tá... čo Vám poviem - mala tam snáď všetko! Kde býva, čo rada číta, čo rada nosí, či je zadaná - alebo nie, ako sa cíti, akú hudbu počúva.. Po takomto facebookovom kliknutí boli odhalené všetky tajomstvá. Chtiac nechtiac som si vypočula tento rozhovor a zaspomínala na časy minulé. Priznajme - nedá sa to porovnávať! Doba, kedy fungovali telefónne automaty na kartu, kedy bola novodobým hitom takzvaná pevná linka, kedy boli mobilné telefóny ešte ďalekou víziou, kedy.. sme odrazu v škole museli hovoriť učiteľke namiesto "súdružka" - "pani učiteľka", kedy.. sa hrala škôlka pred bytovkou.. je už minulosťou! Uznajme, že tieto časy sa predsa nedajú porovnávať s touto dobou technického pokroku a pohodlnosti! Vypočula som si celý rozhovor tejto štvorice mladých chalanov, ktorí zisťovali informácie pomocou sociálnej siete a zaspomínala som na časy minulé.....

Facebook. Miesto stretávania sa mladých ľudí. A nielen mladých ľudí.. Samozrejme - ako ktorých! Každé zovšeobecnenie totiž prináša určité omyly. Predsa - aj medzi nimi sa nájde pár takých, ktorí na Facebooku nie sú. Aj medzi Facebookovými človečinami sú isté človečiny, ktoré si aj na Facebooku chránia svoje súkromie. Dospeli sme do akejsi módy sociálnych sietí? Je táto generácia mladých ľudí "facebookovou generáciou?"

Ách! Ako ľahko miznú zo života tajomstvá! Koľko kúziel a koľko čara má predsa taká prechádzka s niekým, kto ma priťahuje a nesie v sebe určité tajomstvo! A práve o tom - tieto stretávania sú. V dobe, kedy funguje e mail, smska, sociálna sieť - sa vytráca tajomstvo, čaro komunikácie, spontánneho oslovenia, stretnutia.. Čo sa môžme dozvedieť jedným kliknutím na sociálnu sieť? Dozvieme  sa - status - kto sa ako cíti, čo robí, prípadne kde býva? Príp. kto je koho priateľ.. Prípadne - čo číta, čo rád/a je? Kde rád/a chodí? Zdá sa nám to normálne, že si niekto "jedným kliknutím" na sociálnu sieť zistí tak o človeku veci, ktoré sú jeho súkromím,...??? Kde sa podelo tajomstvo????

A práve tajomstvo, čaro nevylúštenej hádanky, dobrodružné hľadanie a postupné spoznávanie toho druhého -  má svoje kúzlo! Ako to robili naši starí rodičia? Ako nadväzovali vzťahy? Určite nie prostredníctvom písmenok, ktoré bývajú dosť klamné!  Aká obľúbená forma zoznámenia - internetová zoznamka. Nepochybne - každá vec má svoje dva konce. Internet - dobrý sluha, zlý pán!!!

"Pani učiteľka, ste na Facebooku,...?", často sa ma pýtajú moji žiaci. Áno, kedysi som bola. Ale zistila som, že je to úplne zbytočná stránka, na ktorú nemám čas. Svoje konto som deaktivovala. Viem však, že tieto údaje nikdy nadobro nezmiznú zo servera. Nebuďme zase naivní!

Posledné týždne však stále pátram, ako to vlastne s deaktiváciou Facebooku je...???? Pretože mi prišli už dva e maily, ktoré poukazujú na to, že si ma niekto chce  pridať medzi priateľov. Môj profil zmizol, už sa tam nevyskytuje - napriek tomu mi z času na čas príde e mail, ktorý hovorí o žiadosti priateľstva.  Čo to znamená? Nie som tam, zároveň niekde existujem??? Zrejme - určité údaje ostávajú na ich serveroch. Napriek tomu - mená človečín, ktoré si ma chcú dať medzi priateľov - nie sú pre mňa známe! Sú to úplne neznáme človečiny z druhého konca sveta...

A tak iba jedna rada milí priatelia Facebooku!

Dávajte si dobrý pozor, čo na sociálnu sieť zavesíte! Aké fotky a údaje sprístupnite......

Majte len  na pamäti, že tieto údaje sa zrejme už nikdy nezmažú.................

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?