Chronickí sťažovatelia vesmíru...

Autor: Katarína Lorenčíková | 1.4.2012 o 11:42 | (upravené 1.4.2012 o 13:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  180x

Kráčala som mestom a užívala si pomalý pocit mojich nôh. Konečne žiadny zhon! sobota! Kráčanie v tempe Andante, prípadne Adagio - sa mi veeeľmi pozdáva! Žiadne Presto, či Vivace, nebodaj Prestissimo. Bŕŕŕ! To predsa praktizujem stále. A potom - raz za čas sa otočím na ďaleké Východné Slovensko - a všetci sa ma pýtajú - "Katka, ty kam tak utekáš...? Veď to ideš straaašne rýchlo, to veru nie je prechádzka!.." A majú pravdu! Neuvedomujem si tempo mojich rýchlych nôh, oni už akosi  utekajú samé, lebo ich majiteľka ich neustále zaťažuje vysokou tempovou rýchlosťou. Piankooo, kľud! Až kým sa neozve hlas staršej pani, ktorá mi naruší môj blažený pocit z nízkotempovej rýchlosti môjho kráčania a vnímania sveta... "Prosím Vás, neviete kde je v týchto končinách kníhkupectvo? Jaa, vyhrala som jednu knihu a potrebujem si ju ísť zobrať..", spýtala sa pani, ktorej zase rýchlosť nôh nebola nízkotempová - ako tá moja! Hm, toto bude nejaká aktivistka, vyzerá dosť akčne! Jej oči sa hýbali dosť rýchlo. No a hlavne - jej ústa, ktoré nestačili vypovedávať to všetko, čo by chceli povedať - sa nevedeli zatvoriť! Medzi nádychom a novou vetou bola prikrátka pauza na to, aby som sa vyjadrila aj ja..

Techniku "neintenzívneho  počúvania" (tnp) som si osvojila pri práci s deťmi. Viete si predstaviť, koľko toho deti nahovoria denne? Detské bytosti dokážu rozprávať niekedy naozaj nonstop! Čo robia doma, čo majú nové v škole, čo nové v ich rodine, aké majú domáce zvieratá, čo im kúpil otec, príp. mama, čo ich trápi, čo sa skrýva v tak veľkých detských svetoch, aké majú nové pyžamo, akej farby sú ich nové závesy...  Keď sa ich vystrieda do pätnásť -  moja hlava sa má tendenciu prepĺňať, až kým nedosiahne mierny stav explózie. Práááááásk! A je somnou koniec, zvonec, Japonec!:-) Moja hlava potom kričí na poplach! Áááááu, už nemáme kam dávať informácie, vypnite nás, stlačte červený gombík núdzového režimu! Už vypnite na chvíľu! Iba na chvíľku dajte dlllllllllllllllllhúúú pomlčku! Tu už svieti červená kontrolka na mojej hlave - a vtedy stláčam núdzový gombík.. A hlava kričí: "Pomóc! Vypnúúúúť!"

A tak to bolo aj v tomto prípade! Slová neznámej človečiny sa mi postupne zabárali do hlavy. Áu, veď už nech dopovie čo chce a pôjdem ďalej svojim tempom Adagio po ulici a budem vychutnávať  sobotnú pomalú symfóniu. Nebolo to až tak jednoduché! Keď sa niekto v rozprávaní nevie zastaviť, čo s ním urobíte? Vypnete ho? :-) Akosi sa zobudil ale Kráľ Vetrov - Veterník a mne ostalo chladno. "Pani, veď už dohovorte!" - to som si samozrejme iba pomyslela a nevypovedala. Mala som, čo?? Chcela som to nejako diplomaticky ukončiť, no nedarilo sa.

Boj o moc, boj o slová. Postupná rezignácia! Medzi nádychom a výdychom - jej novým slovom - bolo primálo času na skočenie do stotinovej pauzy. Skočiť do reči! Do toho! - posmeľovala som sama seba. A môj tieň sa prihováral mojej druhej polovici - "Preboha, veď už nech skončí, povedz jej to rázne - že Ťa otravuje!"..  A druhá polovica môjho ja hovorila - "Nie, to nie je predsa tvoj štýl. Dohovorí, čo chce a pôjde sama aj ona."

A Pán Veterník bol neodbytný - stále nás upozorňoval na to, že dnes kraľuje on. Už odíď aj ty! Človečiny nechcú Veterníkové entity, chcú už Pani Jar! Zato - takého dobrého veterníka zo sveta koláčikov - to by som si dala! :-) Nie je nad dobrý čerstvý veterník!

Už zase odbočujem od témy, čo??? No veeeď - počkajte, počkajte, musíme ísť na to postupne! A kde je pointa?? - budú si hovoriť človečiny! Už ich vidím, ako kývajú hlavami a hovoria mi - Katka, počúvaj, tie tvoje články - veď sa trošku snaž! Veď toooo, to je tak abstraktné,... No dobre! Prejdem teda k veci!...

Pani hľadala kníhkupectvo - lebo si potrebovala vyzdvihnúť knihu. A nie hocijakú - medicínsku! Vyhrala ju v akejsi krížovke. Takmer by mi ju aj predala, bola celkom šikovná! To musím uznať! Jej rečové schopnosti boli veeeeľmi zdatné. Nakoniec vyšlo najavo, že je to lekárka. Nezastavila som svoje neposlušné ústa, ktoré zase prehovorili viac ako mali - a načrtla jej (na viac nebol priestor - rozprávala rýchlejšie ako myslela:-)) moje skúsenosti s lekármi. Sama mala úraz a dosť ťažko sa z neho spamätávala. Na vlastnej koži pocítila otrasnú starostlivosť lekárov, na vlastnej koži pocítila - ako sa narába v nemocniciach s ľuďmi - a to pozor - bola lekárka. Irónia a paradox v jednom.

Bola však dôslednou sťažovateľkou vesmíru! Fakt vážne sa sťažovala na všetko! A potrebovala to niekomu zdeliť, poinformovať ho o svojich postrehoch, sťažnostiach. A tak som sa za päť minút zúčastnila jej životných príhod, za tak malú chvíľku mi zdelila celý svoj ťažký životný osud. Keď som ale spomenula jogu a tai chi - nastala zmena! Jej fanatická odovzdanosť Bohu prekračovala všetky medze! Jej oči sa zrazu zmenili na nenávistné a neprajné a ja som v tej chvíli cúvla, zrazu - mi pripadala akási neľudská. Ako sa zrazu dokáže zmeniť emócia! Jeden z jej výrokov:

"Strach a choroba na tých všetkých, ktorí neoslavujú Boha,..."

Milá hyperakčná hyperrozprávacia pani nezabudla spomenúť samozrejme ako inak bibliu, čo tam je doslovne napísané - ako zhoria v pekle! Z jej očí dýchala agresia a nenávisť. Tragi - komédia  človečín! Na jednej strane našli v Bohu - zmysel života, nádej. Na strane druhej však - niektorí z nich -  vysielajú akýsi potupný program agresie, zničenia, smrti, skazy. Škatuľkovanie ľudských bytostí podľa ich merítok!

A najkrajšia jej veta bola - "To sa im všetko tým nekresťanom vráti, ja im to želám, aby ochoreli..." Túto vetu vypovedala viac krát a otočila sa na nebo. Tu už prekročila moje hranice. Kto je to ale "nekresťan"? Nie, nechcela som sa púšťať do tejto zložitej problematiky, nechcela som si narušiť môj svetelný pocit harmónie víkendu, harmonickej sobotnej pomalej symfónie v tempe Adagio, aby som mala dostatok času na vnímanie vesmíru....

A milá pani sa zrazu zmenila pre mňa na bytosť, ktorá vysiela program nenávisti, agresie, komunikáciu sme ihneď prerušili.  Akosi - mi prestalo byť v jej prítomnosti dobre, rozbolela ma hlava! .....

Taká prajná bytosť to bola! Takže - ten, kto nezdieľal jej názor - bol vlastne nepriateľ. Stala som sa zrazu jej nepriateľom. Stačilo tak málo, spomenúť jogu a tai chi. A to si hovorila "Kresťanka"..........................

Moje sobotné popoludnie sa mierne narušilo.  Mali by sme si položiť otázku, kto je "Kresťanom???"  Mali by sme vyriešiť raz a navždy túto záhadu bermudského trojuholníka, ktorá znepokojuje človečiny.

Nakoniec,.. kto je "Kresťan"? "Kresťanka"?

Ten, kto navštevuje každý týždeň bohoslužby, má všetky človečiny zmapované, zaškatuľkované, hodené do príslušného šuflíka... nakoniec ale vysiela takýto program strachu  a nenávisti???

Alebo ten, kto sa snaží iba čestne žiť...?

Áno milá pani, všetko sa vracia ako bumerang. Zákony vesmíru fungujú. Hovorí sa tomu zákon akcie a reakcie! Tragédia  je však v tom, že takýto ľudia si neuvedomujú, že takto si vlastne škodia iba - sami sebe. Bioenergetika dospela dnes už na vysokú úroveň. Negatívne emócie namierené proti iným človečinám - sa vrátia postupne v inej forme naspäť k svojmu majiteľovi.

Alebo inak..

"Čo zaseješ, to zožneš.."

A nakoniec.. je tento pojem "Kresťan" dôležitý??? Čo je pre nás vlastne dôležité?

Každý máme vlastný účet života. Zasahujeme si do tých svojich životov, ovplyvňujeme sa navzájom, každá človečina niečo vysiela - emócií je veľa. Vždy je na výber! Je to predsa naša slobodná voľba! A každá bytosť sa má právo slobodne rozhodnúť - akou cestou pôjde, čo si na svojej ceste vyberie, ako sa bude správať k iným bytostiam, čo bude činiť a zasievať!

Takže - dôležité je to - čo vysielame, aké emócie vysielame do okolia - či je to láska, alebo hnev? Či je to svetlo, alebo strach? Či sme chronickým sťažovateľom vesmíru, alebo sa tešíme z malých zábleskov svetla.....? Na to si ale - musí odpovedať každý sám...

Môj balans nerovnováhy sa zmenil postupne na ľútosť..

A možno... také bytosti vôbec nevedia, čo činia..

Ktovie.............

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?