Neznesiteľná ľahkosť bytia...

Autor: Katarína Lorenčíková | 23.4.2012 o 23:19 | (upravené 24.4.2012 o 0:20) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  158x

Pondelok. Zoznam povinností - čo urobiť - aký je deň - koľko je hodín - kam mám ísť - čo mám naprogramované na dnes - čo vybaviť - čo urobiť do práce - čo si pripraviť na dnešný deň - odhadnúť časové sklzy a naprogramovať sa na reálny čas - čo stihnúť - čomu dať prednosť - čomu nie - práca - sústrediť sa na prácu - samomotivovať sa a nájsť zmysel bez únavnej fázy - pri únavnej fáze prepnúť program mysle na to, čo bude po práci - po práci prepnúť program na druhú prácu, prípadne si vyvetrať hlavu z práce č. 1 - po práci č. 2 odhadnúť časové horizonty - rozložiť si čas na oddych - nepreháňať to so svojimi aktivitami voľného času, lebo sa dostaneme do časových sklzov a debetov - po oddychu prepnúť program na druhý deň - čo treba urobiť v utorok - reálne zhodnotiť predchádzajúci prežitý deň - čo bolo urobené - neurobené - nestihnuté - čo mohlo byť urobené prípadne lepšie - myšlienková príprava na utorok - čo urobiť - stihnúť - vybaviť - prehodiť program na utorok - práca - ................................. Tie isté zadania. Človeku by sa mohla z toľkých bodov zatočiť hlava! A predsa existuje čas bezčasovosti - kedy človietky uvažujú nad tým - či je správne, že žijú tak ako žijú?

Predsa len - mimo programov - existuje čas, kedy sa pýtame - je to všetko vôbec v tejto spoločnosti normálne? Je to takto dobré? Idem správnou cestou? Lenže - na túto otázku nám odpoveď nikto nedá... Musíme ju nájsť v tej našej malo - veľkej makovici, ktorá sa neustále pýta tety Prozreteľnosti - Ako ďalej teta? Teta sa ale smeje a skáče na veľkom bielom oblaku a hovorí - "To predsa musíte nájsť sami, vy človietky - by ste na všetko chceli hneď odpoveď bez hľadania. Také jednoduché to zase nebude!"...

Teta Prozreteľnosť! Má veľké šediny a dlhý ďalekohľad.. Pozoruje náš človečenský svet z oblakov. Počujem ju, ako hovorí......

"Aha, ten Jožo si nič nevšimol, to je ale truľo!... A tá Zita - Preboha, veď ona ide úplne zle, videli ste to všetci? Rúti sa do katastrofy a nevšíma si naše upozornenia. No a tá Gertrúda - tá sa zasa pýta pričasto. Mohla by si lepšie všímať znamenia oblačníc Prozreteľnosti a lekcie, ktoré jej posielame.  A videli ste Kontrildu? Tá sa kúpe v utrpení ako v kúpeli a nevidí naše záblesky svetla, ktoré jej každý deň posielame... A Máša? Tá je stratená! Tie isté stereotypy, ten istý kolotoč bez zamyslenia. Toľko sme sa snažili - a ona nič nevidí!"...........

Neustále prepínanie z jedného programu na druhý  - robí z človietkov akési stroje, roboty. Hektický život, rýchla doba, pohodlnosť, technika, rýchly pokrok, ale aj rýchly úpadok malých človietkov. Predsa kdesi v diaľke v tých malých makovičkách leží niekde otázka - "Chcem takto žiť? Chcem takto kráčať..??"..

Nájsť svetelné momenty v maličkostiach nie je niekedy tak ľahké, ako by sa mohlo zdať. Pochopiť lekcie života - pochopiť okolnosti, ktoré sa nám dejú, ale hlavne - zobrať si z nich ponaučenie - lebo - nie tí druhí môžu za chod okolností - ale sme to práve my malé človietky, ktoré si maľujeme to svoje plátno života!

A možno - niektoré lekcie sú pre nás šité na mieru! Otec Vesmír je príliš múdry na to, aby plytval svojimi lekciami. Svoj denník lekcií každým dňom upravuje iba pre nás. Keď sa vychýlime z dráhy - musí denník lekcií pozmeniť, aby nás upozornil na to, že niečo nie je v poriadku.

Za tým všetkým je však veľké "Ale".

Človietkám dochádzajú sily? "Ale človietky, veď vy ste silné tvory, dokážete viac než si myslíte,..", šomre si popod nos Otec Vesmír.

A príde nový deň. Staro - nové programy. Myšlienky. Nové slová. Vety. Emócie. Činy.

A čas sa nedá zastaviť.. plynie.. Pán Času - Časovník je neúprosný..

Čaro prítomného okamihu! To je veľké umenie! Neuvažovať - čo bude, keď urobím toto... kam sa dostanem, ak urobím tamto... Tak jednoduché, predsa niekedy tak ťažké!

Nájsť v stereotypoch života čaro - to je skutočné umenie!

Neustále sa opakujúci kolotoč života sa točí príliš rýchlo! "Zastavte ho, už sa nechceme na ňom viesť, už sa tam točíme pridlho, sme unavení, chceme sa točiť pomalšie..", kričia malé človietky na veľkom kolotoči života, ktorý sa točí prirýchlo! Chceli by z neho vystúpiť, ale... Je to možné?

Prežívať naplno každý okamih života, prijať okolnosti, ktoré sa dejú -- nájsť v nich zmysel, vylúštiť tento koan, dešifrovať správu, tajomný kód života - to je každodenná úloha, výzva, s ktorou sa musíme popasovať.

A teta Prozreteľnosť sa stále usmieva na bielom oblaku. Zapletá si svoje biele vrkoče a posiela ľudským bytostiam do občasného sveta bažín - svetlo lásky...

Cítite ho...???:-)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?