Spomienka na knihu Dana Millmana - Cesta pokojného bojovníka...

Autor: Katarína Lorenčíková | 28.4.2012 o 11:17 | (upravené 28.4.2012 o 14:44) Karma článku: 2,06 | Prečítané:  684x

A už sa zdalo, že to bude celkom normálna sobota! Pán slnka - Slnečník už zase vytiahol svoje drápky a hladí nás svojimi teplými, letnými lúčmi. Tento rok prišiel nejako skoro. Aprílové počasie nám dáva zabrať! Hojdačka. Otváram okno, dávam si svoju každodennú ľadovú sprchu, na ktorú som už zvyknutá. Každý máme svoje závislosti. O pol hodiny na to - sa už na parapete usmieva  čierny drozd. Kto si ty? Prišiel si ma zase pozrieť? Na dvanáste poschodie z času na čas priletí hocijaký tvor. Občas ma príde pozrieť toto záhadné vtáctvo, ktoré je úplne zmätené. A zrazu sa ocitajú v tajomnom priestore, z ktorého sa nevedia vrátiť medzi svoje "vtákobytosti". Ách veru! Vtáky..  Tajomné  to tvory. Vždy som im závidela ich krídla. Ich schopnosť lietať. Aké by to bolo úžasné - zdvihnúť krídla a len tak odletieť! Vzlietnúť! Pozrieť sa na krásy jazera. Vychutnať si vietor a odraz slnka na vodnej hladine! To my všetko môžeme! Ale len z človečenskej perspektívy. Drozd sa chvíľu zmätene tváril, dlho sa na mňa pozeral.. Hovorím mu: "Veď už niečo prehovor! Povedz nejakú príhodu z vtáčieho sveta." No on nič. Iba chcel ísť domov medzi svoje vtákobytosti, ktoré naňho čakali. Prehovoril iba telefón.

Starý známy zvuk sms správy zarezonoval v miestnosti a drozd náhle odletel. Zasa nejaké prekvapenie. Môj bývalý žiak, ktorý náhle odcestoval sa ozval po troch rokoch. "Milá Katka, ako si to myslela s tým Millmanom? Veď to je nejaká šokujúca kniha. Ale ďakujem. Konečne som ju otvoril. Môžem zavolať na skype? Moje skype je ..." Koniec správy a začiatok dlhého rozhovoru.....

Dan Millman - Cesta pokojného bojovníka - bola kniha, ktorú som mu venovala. Nedotkol sa jej tri roky. Po dlhej dobe otvoril knihu Pokojného bojovníka a zároveň svoju knihu otázok.

Na pohľad jednoduchý príbeh, ktorý už väčšina ľudských bytostí pozná. Mladý chlapec trénuje gymnastiku a chce vyhrať medailu. Je to jeho životná méta. Internát, konzumný spôsob života, spoznávanie mladých dievčat, ochutnávanie života. Až pokým... nemá Dan tajomný sen, ktorý predurčuje jeho budúcnosť. Počas noci sa potrebuje prejsť - na pumpe spoznáva zaujímavého muža, ktorý mu položí záľudnú otázku - "Si šťastný...? Čo budeš robiť, keď vyhráš medailu? Čo potom?..." A tu sa ešte len celý príbeh začína.

Spolu diskutujú a rozmýšľajú o živote. Starý pán, ktorému dá Dan meno Sokrates - mu zmení život. Po tom, čo ostane takmer na vozíku, po tragickej nehode na motorke - sa z neho stáva iný človek. Jeho ideály sa zrútia, všetky očakávania sa stratia rýchlosťou svetla. Nové okolnosti nútia Dana zmeniť myslenie. Bolestný proces začína mať zmysel.

Zmeniť štýl života, návyky - to nie je nič nové.. Zmeniť myslenie človeka? Dlhý proces, Dan sa vydáva na svoju dlhú cestu. Pracovať s nohou, cítiť pohyb, vnímať a prekonávať bolesť. Znovu všetko odzačiatku! S pokorou vidieť v bolesti zmysel, prekonať svoj tieň, zistiť - čo je podstatné, nájsť v sebe harmóniu, svetlo, dokázať ísť ďalej - aj za týchto okolností...

Kniha vznikla na základe skutočných udalostí autora, ktoré mu zmenili život. Po tragickej nehode Dan Millman zmenil svoje myslenie a spôsob života. Táto udalosť poznamenala jeho život. Odvtedy Dan Millman organizuje semináre a pracuje na svojich ďaľších knihách. Podľa tejto knihy bol natočený aj film. Samozrejme - to, čo je v knihe - ani zďaleka nemôže zachytiť film.

Dan Millman ponúka človečinám iný pohľad na život - spája realitu s meditáciou. Vnímať prítomnosť, pritom sa ponoriť do krásy všednosti..

Dan Millman v svojich článkoch priznáva, že postava Sokrata - nemusí byť skutočná.  Prehovoril jeho tieň, ktorý autor zahrnul do príbehu v podobe postavy Sokrata??? Bol skutočný? Kniha je popretkávaná zaujímavými dialógmi o zmysle života, o tom - čo je dôležité, čo je šťastie. Že šťastie - nie je podmienené udalosťami...

Nemyslela som si, že môj dávny známy knihu niekedy otvorí. Vždy stál oboma nohami na zemi. Závidela som mu jeho schopnosť - pousmiať sa nad mnohými udalosťami v jeho živote. Zdravotné problémy, ktoré prišli - ho prinútili niečo zmeniť.. zároveň prevrátili jeho život naruby..

"Keď prišiel ten nešťastný deň, kedy všetko sčernelo, nevedel som ako ďalej...  Áno, presne takto som žil - ako autor píše v knihe. A to sú tie očakávania! Keď urobím toto - príde tamto.. Vtedy to bude dobré a budem šťastný. Prakticky - nič sa ale nikdy nezmenilo - ani keď som to urobil. Moje uvažovanie o budúcnosti, neustále očakávania - ma posunuli do slepej uličky.  Žil som v ilúzii???"

Ilúzia? Každý žijeme v nejakej. A keď už si myslíme, že sme na to prišli - dostaneme nový buchnát od Prozreteľnosti a začíname odznova. Nuž ale.. to je život!

Nič nie je trvalé. Nakoniec  - sme tu iba dočasne. Preto treba žiť prítomnosťou. Tešiť sa vtedy, keď je dôvod na radosť, plakať - keď máme dôvod plakať - možnoo - aby sme vnímali kontrasty života a vedeli si vážiť malé svetelné záblesky.. Bez tmy predsa neexistuje svetlo:-)

Nové otázky človečiny  ma prinútili opäť otvoriť knihu a niektoré vety si prečítať znovu. Knihu som už neotvorila - tri roky,...??? Človek si nakoniec po mnohých rokoch - všimne úplne iné veci, ktoré akosi predtým prehliadol.

Kniha je ale stále rovnaká - to iba my človečiny sa každým dňom meníme... Neexistuje návrat do bodu A. Existuje - ale s inou skúsenosťou, poznaním, pohľadom na život. Návrat do tej istej rieky tak nie je možný. Je - ale za iných okolností - preto nie je nikdy rovnaký. Všetko plynie...

Nové udalosti. Nové situácie. Nové lekcie. Nový deň - nové emócie.

Staré poznanie v prečítanej pre mňa "starej" knihe - prinieslo opäť niečo nové...........

Dan Millman - a jeho Cesta pokojného bojovníka má stále čo povedať ľudským bytostiam.................

------------------------------------------------------------------

"V čase, keď som žil v študentskom domove, mi život pripadal oveľa jednoduchší - štúdium, tréning, oddych  a dievčatá, poznal som pravidlá hry. Teraz sa však pravidlá hry zmenili. Skúškou sa stal každodenný život, a ani tie najchytrejšie triky tu neplatili. Mohol som klamať iba sám seba, a to som robil s vytrvalosťou buldoga.

S pohľadom upretým na biely plot rodinného domčeka a dve autá v garáži som naďalej ignoroval nejasné túžby ozývajúce sa v mojom vnútri a bol som odhodlaný pokračovať vo svojom doterajšom živote. Koniec koncov - Linda bola skvelá žena v mnohých ohľadoch a ja by som bol blázon, keby som sa mal tohto všetkého vzdať. A musel som myslieť aj na svoju dcéru. Opustil som univerzitu, aby som nastúpil na miesto, ktoré som získal na Oberlinovej univerzite v Ohiu, a dúfal som, že táto zmena upevní naše vzťahy s Lindou.

Nové prostredie však iba zvýraznilo stupňujúce sa rozdiely našich hodnôt. Linda rada varila a mala rada mäso, ja som dával prednosť vegetariánskej strave. Ona uprednostňovala pekné vybavenie bytu, ja som bol za zenovú jednoduchosť a najradšej som spával na matraci na dlážke. Ona rada chodila do spoločnosti, ja som najradšej pracoval. Ona bola typická Američanka, ja som jej priateľom pripadal ako čudák z inej planéty a uzatváral som sa do seba. Ona žila v pohodnom a konvenčnom svete, ktorý ma odpudzoval, napriek tomu som jej závidel jej vyrovnanosť a spokojnosť. Neuplynul ani rok a môj osobný život ležal v troskách a manželstvo sa zrútilo.  Jedného dňa sa to stalo! Muselo predsa niečo prísť..."

(úryvok z knihy - Dan Millman - Návrat pokojného bojovníka...)

---------------------------------------

"Malými premyslenými krokmi môžete dosiahnúť čokoľvek.

Ale raz nastane čas, keď musíte nabrať odvahu na veľký skok,

pretože nemožno preskočiť priepasť dvomi menšími skokmi........"  (David Lloyd George)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?