Tajomná krása "nevidenia"..

Autor: Katarína Lorenčíková | 7.5.2012 o 8:52 | (upravené 7.5.2012 o 9:38) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  90x

Zobudiť sa tak.. s pocitom, že vidím dokonalo predmety naokolo mňa, aké by to bolo.. ??? Túto otázku si dávajú človečiny, ktoré sa pozerajú na svet z okuliarov, či kontaktných šošoviek. A keď sa moje oči zapálili, zrazu sa na to človek pozerá úplne inak. Skúste okuliare! Nuž ale.. človečiny, ktoré nosia kontaktné šošovky pridlho - si akosi na ne navyknú - návrat k okuliarom je v mnohých prípadoch takmer nemožný. Všetko je o zvyku. Vyskúšala som pár okuliarov - ale.. bol to úplne iný svet. "Aj ja mám tento problém, presne to isté!", ukľudní ma človečina, ktorá si kupuje kontaktné šošovky. "Vidieť rám a pozerať sa na svet ako z ďalekohľadu - je to jednoducho iné", skonštatujeme obe. Vidieť tajomný huncútsky nepochopiteľný úsmev predavačky v optike, ktorá sa na nás pozerá ako na ufóncov. Pravdou však je, že každá človečina vidí úplne iný svet, nemáme možnosť to porovnať.. Naše videnie je iba naše! Niekto má astigmatizmus, niekto si dá oči zoperovať, niekto si zvykne na okuliare - a vôbec nerieši, ako vidí, čo by mohol vidieť lepšie. Keď som začala nosiť kontaktné šošovky - zrazu sa otvoril iný svet. Všetky písmenká ožili, svet mal lepšie farby. Ách, zradná optika! Svet bol.....

farebnejší? Odvtedy som vyskúšala mnoho kontaktných šošoviek - každé sú iné, posledným obdobím som vyskúšala aj bezokuliarový a bezšošovkový svet - pre porovnanie. Zistila som, že sa mi bez zaostrenia na detail lepšie kreslí, maľuje.. Aj presné zaostrenie na detail - prináša obmedzenia... A potom.. keď si človek zrazu dá kontaktné šošovky - vidí zase iné veci. Nuž.. aj to má svoje čaro. 3D obrázky, kde sa má detail stratiť - a treba nájsť obraz v rôznych tajomných kódoch, ktoré sa javia ako abstrakcia - tak na to detail nepotrebujem. Tu je zaostrenie pre mňa v určitom zmysle obmedzujúce.

Ako to majú iné človečiny? Čo človečina - to iná skúsenosť - iný pocit - iný problém s videním...

A tak som zistila.. že aj tzv. "nevidenie" má svojim spôsobom čaro. Iné videnie okolitého sveta.. Ako sa hovorí - všetko zlé je na niečo dobré! :-)

Riešia toto človečiny, ktoré okuliare nikdy nenosili? Uvedomujeme si farebný svet? Uvedomujeme si, že vidieť je veľký dar? Sotva niekedy zarozmýšľame, že by to mohlo byť aj inak.. Človečiny, ktoré majú problémy so zrakom - si asi túto otázku dávajú častejšie... človečiny, ktoré majú s očami zdravotné problémy - vnímajú tento problém zase úplne inak,..

Veľa vecí totiž zavnímame a vieme si vážiť až vtedy - keď ich stratíme...... prípadne - sa ozve zdravotný problém, ktorý nás chce na niečo upozorniť. Hovorí: "Pozri, som tu, aké je to krásne keď môžeš vidieť úplne - a ty si to vôbec nevšímaš!".. Vtedy zrazu hneď pochopíme, že to všetko nie je až taká samozrejmosť, ako by sa mohlo zdať.

Optika,.... všetko sa odohráva iba v našom oku - videní, vnímaní. Prejdeme po ulici - a triedime vnemy. A robíme to podvedome!

Nemožné vnímať a vidieť rovnako! To, čo by sa nám mohlo javiť, že to vidí každý - je pre iného neviditeľné... Ale to je už o inom probléme - ako o "optike"... V konečnom dôsledku som stále pri téme videnia a nevidenia - len z inej strany.

Vnímať a cítiť odrazy, odtiene farieb, lesk, mat....

.... a potom vnímať kontrast v "nevidení" - keď okuliare, či kontaktné šošovky nemáme.

Musím uznať - má to svoje čaro! :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?