"Koľko zabehneš??"

Autor: Katarína Lorenčíková | 8.5.2012 o 22:45 | (upravené 9.5.2012 o 0:08) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  148x

Miesto činu - Údolie "drakov" - Petržalka. Zrodila sa myšlienka - behu. Koľko som už nebehala? Bolo to dááááávno pradávno. Keď sa voda sypala a piesok sa lial?:-) ...Behanie. Celkom všedná činnosť. Prvá otázka človečín je - koľko zabeháš??? A tak som si pri tejto otázke spomenula na Malého princa - keď vysvetľuje človečenské otázky. Koľko máš rokov? Koľko zarábaš? Odkiaľ si?... A  Malý princ predsa vedel iba, že pochádza z asteroidu B612... Aj takáto myšlienka mi dnes prebehla hlavou pri behaní. Prečo človečiny vlastne bežia? Chcú zdolávať rekordy? Chcú prekonávať vlastný tieň? Cítia sa dobre pri prekonávaní svojich limitov? Chcú schudnúť? Dôvodov na behanie je veľa. Akýmkoľvek pohybom sa nám vyprádzdňujú myšlienky v človečo - makovičkách. Musím povedať, že športov som vyskúšala už pomerne veľa. Či to bol tanec, alebo joga, pilates, squash, plávanie, tai chi, cchi kung... k behaniu sa rada vraciam. Celé to začalo pred šiestimi, či siedmimi rokmi... dáááávno. Niekedy mám pocit, že snáď v minulom živote. Moje zdravotné kolapsy ma čoraz viac upozorňovali na to, že niečo s mojim telom nie je v poriadku. Nadmerná únava, ubehaný kolotočový život... Prepracovala som sa až k .......

... k vyčerpávajúcemu stavu, ktorý ma takmer pripravil o moju obličku. A to bola dosť prevratná zmena v mojom živote. Snáď rok som sa dávala dokopy, ale telo akosi stále nevládalo. Bolo treba sa na problém pozrieť z inej strany. Rýchlo som pochopila, že to touto lekárskou cestou - klopaním od dverí k daľším dverám - čakaním na mnohé testy a výsledky - jednoducho nepôjde. Začala som sa zaujímať o telo ako komplexný celok. Presne v tom čase sa mi do rúk dostala ezoterická literatúra -  čakry, energetické dráhy, intenzívne som začala krok po kroku cvičiť... ale aj venovať sa behu....

Behanie. Vyprázdnenie mysle.. Keď si človek nájde to vlastné tempo, svoj bežecký pulz - zrazu mnohé veci vypína. Je to v podstate istá forma meditácie. A práve preto -  chodievam behať najradšej sama. Človek spozná mnoho tajomných krás. Keď myšlienky utíchnu - otvorí sa úplne iný svet.. Hlava zrazu ostane prázdna a v človečine začnú prúdiť úplne iné myšlienky. Iný priestor v hlave, iný svet.. Na začiatku stojí otázka - zvládnem to? Prečo som sa na toto dal... ??.. niekedy - by sme sa otočili so skonštatovaním, že to nie je pre nás. Prídu prvé krízy.

Ale... keď ich človek zdolá, dostaví sa  ovlažujúci pocit tela aj ducha. Zo skúseností viem , že ak zameriam pozornosť na myšlienky - či to zvládnem? .. príp. koľko robím vlastne nádychov, ako dýcham - stratím pulz a začnem mať pcit, že nevládzem. Ale ak začnem vnímať napríklad vtáky, oblohu, vzduch - všetko sa stratí a zrazu som na druhom konci. Je to iba v tých našich makovičkách!

Niekto potrebuje kľud v podobe meditácie, niekto sa potrebuje hýbať aktívne, niekto potrebuje tanec - na to, aby mal z hýbania dobrý pocit. Nemali by sme ale zabúdať na to, že telo má svoju inteligenciu. A tak si prirýchlo navykneme na jednostranný druh pohybu. Keď máme pocit, že by sme mali druh športu zmeniť - mali by sme vyskúšať niečo nové. Jedno je isté - nie je to o fyzične!

Je to o prekonávaní svojho tieňa. Svojich limitov. Určité spoznávanie tela. Športom telu podáme ruku na zoznámenie!  Povieme tej našej schránke - ahoj, teší ma! Ja som... :-) A vtedy sa spoznávanie iba začína. Keď som začala aktívne plávať, myslela som si, že mám z tancovania dobrú kondíciu. To bol ale fakt vážne hlboký omyl! Pri plávaní som zistila, že ja vlastne vôbec nemám kondíciu.

Zase odznova. Predsa len - iný druh pohybu, odpor vody. Vtedy sa to iba všetko začalo. A keď už som si myslela, že som na tom dobre, prišiel pád a ukázalo sa, že mám ešte svoje rezervy. A zase tá istá otázka...

Koľko zaplávaš,...?

Najskôr som to poctivo sledovala. Veď... aby som sa niekam posunula! Ale.. časom som zistila, že to prináša viac kŕčovitosti - ako by sa mohlo zdať. Čím viac som sa chcela uvoľniť, tým som viac bola v kŕči. Až kým som si neuvedomila jeden fakt! - a to, že ... to je pre mňa určitá meditácia.

Prestala som počítať dĺžky - a vtedy sa to stalo! Moje nohy a ruky ma unášali ďaleko viac rýchlejšie. Všetko išlo zrazu samo od seba!  Dostala som sa do podivného stavu vyprázdnenia mysle. Plávací orgazmus?:-) Okamih, kedy človek vníma iba nádych a výdych, precíti každý pohyb, kontrast keď je pod vodou a nad vodou,... prestane sa pýtať a počúvať svoj vnútorný monológ, prestane vnímať okolitý svet.. Úžasné!

A tak nejako je to aj s behaním... Meditácia v pohybe..

Sme rôzne bytosti. Ale jedno máme spoločné. Denne nás zahlcuje milión myšlienok. Máme internet. Prišla móda facebookov, twiterov, chodiacich vysávačov, práčiek so šiestym zmyslom, hovoriacich budíkov... Máme na výber množstvo podnetov - literatúra, film, médiá... Máme na internete k dispozícii nadmerné množstvo informácií. Či sme v autobuse, či sme v nákupnom centre - neustále sme zahlcovaní informáciami. Denný kolotoč, práca, stereotyp. Predsa máme na výber toľko bonusov a akoby sme... nevedeli niekedy nájsť v tých makovičkách kľud. Máme k dispozícii mnohé formy komunikácie, ale akoby.. sme niekedy tápali.

Koľko človečín nemá na seba čas a prehliada signály tela? Rodina, deti, peniaze, práca, kariéra.. Niekedy sa určité veci javia ako prioritou. Po čase - keď domček z karát spadne - mnohí z nás vedia prehodnotiť svoje priority - rýchlo prídu na to, čo je dôležité. Ale.. mnohí nie..... Koniec koncov - každý má možnosť výberu.

Behanie. Úplne bežná činnosť. Predsa ponúka človečinám čosi nevšedné...

A keď sa myšlienky rozplynú ako hmla, príde ten ovlažujúci blažený pocit z behania a vnímania krás z prírody!

Odporúčam vyskúšať.........

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?