Hlavolam života...

Autor: Katarína Lorenčíková | 15.5.2012 o 22:24 | (upravené 16.5.2012 o 0:22) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  184x

Začína to takto:.. po štúdiu sa ocitáme tvárou v tvár realite života. A stránky sa zrazu ťažšie zapĺňajú. Niekedy začínajú byť šedé. Pre nejednu človečinu je to určite šok. Každá človečina je iná. Kniha sa zapĺňa zážitkami a skúsenosťami, pádmi, ranami, neúspechmi - ktoré sa zdajú v ten moment úplne nevyriešiteľné,.. ale kniha sa zapĺňa aj postupnými poučkami z nadobudnutých lekcií. Najskôr sa nám tieto lekcie zdajú ako úplné drámy z tých najdramatickejších drám. A niekedy bolia.. ocitneme sa v bažinách. Ale iba tých našich vlastných - čo pochopíme oveľa neskôr.. Postupne sa v nich ponárame, chceli by sme sa zachytiť nejakého stebla, konára.. ale.. Vieme predsa - akú majú bažiny silu! Najmä - ak z kúpeľa bažín začneme mať istý pôžitok! Vieme totiž - že po každom ponore bažiny výjde zase slnko! Niekedy sa však.. musíme prepracovať až na úplné samé dno bažín, aby sme pochopili, že slnko už dávno zasvietilo, vietor už dávno fúka na našu stranu, oblaky zmizli. Zabudli sme sa iba pozrieť hore na ten malý záblesk svetla! Na jeho odraz, zlatistý lesk, na jeho postupný tieň, ktorý smeruje do tmy. Zračí sa zrazu takáto nádhera! A my sme prekvapení, ako dlho sme si to jednoducho iba..

..nevšimli. Lenže malý záblesk onedlho prehluší zase tma - aby sme mohli zase zhliadnúť kontrast svetla a tmy. Svetlo, odraz lúčov, tieň, ktorý sa čoskoro stratí do tmy, alebo sa znovu stáva svetlom... Nekonečný kolobeh...

1314897572149.jpg

A potom?? Myslíme si, že sme si už na záhadný svet zvykli, pochopili ho. Máme chuť zakričať do sveta: Aha, veď už som to pochopil/a!,.. už to viem! Je to príliš jednoduché!" Máme chuť tancovať a všetkým naokolo hovoriť, aké je to ľahké! Koan vyriešený! A vtedy sa to stane... Prílišná istota nám dlho predsa nemôže vydržať!

Dostaneme od Pani Prozreteľnosti buchnááááááááááááááááát!! Buch, prásk, treeeeesk! A vtedy...

Vtedy si spomenieme na onú pamätnú vetu, ktorá pochádza z našej mysle - "To by som nikdy neurobil/a.. to sa mi nestane, veď ja som........." Ešte nedávno sme tieto vety vyslovili inej človečine z rozhorčením, čo sa všetko v človečenskom svete vzťahov deje. A teraz,..??

Práááásk! Úlohy sa zrazu vymenili a my...... prirýchlo pochopíme, že..

Nič vlastne nevieme..? Že.. Sme sa zase nič nenaučili....? Že.. robíme tie isté chyby...?

Že... sme sa ocitli na scestí úplne inej cestičky, ktorú sme si veľmi neplánovali..?

Že... už tak veľmi ani nemáme chuť poučovať iné človečiny - ako žiť.....???

Že... sme vlastne strašne malí.. unavení .. z .. neustáleho rozmotávania kĺbok života.....?

A potom?? Ten istý proces.. Ako keď sa dieťa učí chodiť. Odznova. Zdvihnúť sa..

Nemáš dosť síl? Ale..

Pred Tebou sú predsa iné kĺbká, ktoré čakajú na rozmotanie.. pred Tebou predsa sú.. iné skladačky a puzle, ktoré treba poskladať! Predsa by sme neostali v leveli 1! Keď sú skladačky dávno už vyriešené a lekcie z levelu 1 dávno vyčerpané! Predsa by sme neuviazli v leveli 1, keď sa môžme dostať oveľa ďalej a potom sa už len zhora z nadhľadu pozerať na všetky skladačky!

Treba prejsť do levelu 2. Ponúka ďaľších x možností, ktoré.. tvoríme my ľudské bytosti.

Hm...... ľudské bytosti. Vo svojej podstate... riešime v človečo - makovičkách tie isté hlavolamy na milión rôznych spôsobov. Ako sa bude vyvíjať ďaľší hlavolam a jeho riešenie - záleží už len na nás. Nemôžeme prejsť z levelu 1 - zrazu do levelu 4. Preskočiť jednotlivé levely  sa väčšinou nevypláca! Však my na to prídeme v tých našich makovičkách!

A potom,...? Je to prakticky jednoduché. Každý máme svoju rolu. Ste kaderníkom? Tak ste zaradený nielen do určitej platovej kategórie,.. ale aj do určitej škatuľky! Každý máme svoj šuflík. Tak to proste v tomto človečenskom svete jednoducho chodí.

Kde bývaš? Koľko máš rokov? Ako sa voláš?.... - to sú tie prvé otázky v detstve. Časom sa ale.. časom sa predsa tie záľudné otázky zmenia na - Kde pracuješ? Koľko zarábaš? Koľko máš detí? Koľko máš peňazí? Domov? .......

No a potom... Každý sa snažíme nájsť v nejakej úlohe. Až kým.. nepochopíme, že sú to iba masky tohto životného levelu. Niekto sa vcíti do úlohy riaditeľa banky! Je mu to spočiatku protivné, lenže.. časom ho spoločnosť prinúti robiť veci, ktoré sa mu nie celkom páčia, ktoré.. sú proti jeho srsti.. ktoré... sú mu spočiatku úplne cudzie. Lenže.. potom...

Potom sa z nesmelého makléra stane zrazu úplne dokonalý herec, ktorý tú svoju rolu zožerie "aj s navijakom". A keď..

Keď začneme na svojich úlohách príliš lipnúť... začínajú sa rúcať ako domino. Domček z karát až príliš rýchlo spadne a zase sme... v bažinách? Tragédie ľudských človečín!

A tak začíname..

Odznova hľadať úplne inú rolu a masku, v ktorej by sme sa cítili úplne dokonale. V ktorej by sme.. sa cítili, že urobíme dieru do sveta? V ktorej.. naša maska splýva s našou kožou. A keď už nevieme, čo je..

Čo je.. maska a čo je tá skutočná koža...

Hlavolam ponúka množstvo riešení.. Nevieme na to prísť - ktoré je to správne! Čo teraz? Teraz ísť ďalej! Lenže.. My sa znova ocitáme v lekcie levelu 1. Treba rozhodiť odznovu všetky kocky a ...

....začať skladať hlavolam o tom - kto sme? - zase odznova..

Každodenný pohľad do zrkadla duše.

Kto sme....?

Iba sme sa príliš vcítili do úloh života. Pod maskou sa skrývajú jemné duše človečín a ich túžby.

A niekde..

Niekde v diaľavách počuť spievať  túžby v dušiach jemných človečín...

Niekde zase...

Počuť volanie človečín, že už si nechcú dávať nepohodlné masky..............

Ale niekde..

Niekde sa odrazí svetlo na vlnách hladiny duše ľudských bytostí...

1336561057520.jpg

.. a človečiny zdolajú ďaľší level hlavolamu a uvedomia si  jeho krásu!...

1335030999991.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?