Ako (ne)prenajať byt v Bratislave..

Autor: Katarína Lorenčíková | 8.8.2012 o 12:22 | (upravené 8.8.2012 o 14:00) Karma článku: 11,48 | Prečítané:  3061x

Byty, byty, byty! Ááách, večný problém nás  mimobratislavských prisťahovaleckých človečín. Aké má človek možnosti? Zaviazať sa hypotékou na 150 svetelných rokov, alebo žiť v podnájmoch - až kým si človek neujasní situáciu - kde chce ostať natrvalo žiť. Kočovný svet má mnoho výhod, ale ako všetko - má aj svoju temnú tvár. Záleží - ako sa na celý problém pozeráme. Za ten dlhý čas, čo som v malej Bratislavôčke - som vystriedala osem bytov, mimo vysokoškolských internátov. A veru - aj takýto kočovnícky život ponúka mnoho dobrodružstiev, mnoho stretov so všelijakými človečinkami. Svet, kde sa prelínajú životy, kde sa ľudia navzájom od seba učia, kde kompromis hrá prvé husle.  Ako v rytme tanga - občas ustúpiť, občas vykročiť, občas sa nechať iba viesť... A občas jednoducho radikálne zmeniť pomalé tango na rýchle, vystriedať partnera, nová klapka, nový byt, nový priestor, nové človečiny, a zase odznovu! Nové problémy, ktoré akosi nezapadajú do predchádzajúceho  starého odskúšaného scenára, ani zďaleka sa situácie nepodobajú na tie zažité predošlé! Ajaaaaaaaaaaaaajaj! Irónia života! Keď si myslíme, že sme na niečo prišli, že už sme sa niečo naučili, vtedy príde úder do nosnice! Au!

Nájsť si nový byt a nový priestor je niekedy celkom komické! A pritom - sa to zdá v prvotných štádiách celkom jednoduché!

Vytipnete si inzerát, ktorý sa Vám zdá zaujímavý. Vytočíte telefónne číslo neznámej človečiny. A tam... už sa končia scenáre! Ale aj vznikajú nové! :-) Za tie roky skúseností musím uznať, že človečiny ma neustále prekvapujú novými scenármi. Tu je niekoľko z nich!

1. Vytočím číslo neznámej človečiny, slušne sa spýtam, či človečinu nevyrušujem, potom pristúpim k podstate - že reagujem na inzerát. A tam... zase môže nastať niekoľko scenárov:

a) človečina arogantne odvrkne, že šoféruje, príp. ešte dodá, že predsa - informácia - či je cena podnájmu s energiami, alebo bez - je napísaná v inzeráte. Dotyčná/ý nemá čas a z telefónu  razí "hyperochota" a arogancia, ktorá nemá niekedy hranice. Zisťujem, že dotyčná/ý  vôbec nemá záujem byt prenajať. Pre jeho "hyperochotu" iba poďakujem za informácie......

b) telefón zdvihne síce ochotná človečina, ale obhliadka nie je možná - pretože vraj "majitelia bytu sú na dovolenke, nie sú kľúče od bytu..." Na druhý deň je inzerát aktualizovaný znovu pod iným telefónnym číslom......

c) telefón zdvihne hyperochotná človečina v dobrom slova zmysle. Po dohode na obhliadku si s Vami príp. dohodne aj rande, príp. Vám stále vyvoláva, či už ste byt našli a je neodbytná - až to smeruje k tomu, že si človek uloží číslo, aby vedel - s kým má dočinenia....... a jednoducho - vypnúť alebo nereagovať!

d) individuálna obhliadka bytu nemožná. Vraj - urobia skupinovú obhliadku, lebo nebudú stále s každým chodiť jednotlivo na obhliadky, pretože je to pre nich strata času. Keď sa nazbierajú človečiny, ktoré majú o byt záujem - urobí sa skupinová obhliadka. Takéto obhliadky neodporúčam! Osobne som sa na jednej zúčastnila, ide o to - kto dá viac. Na garzónku je vypísaná napr. cena 200 eur - spodná hranica, pri skupinovej obhliadke sa cena garzónky vyšplhá niekedy aj na 500 eur. A to si ešte človečiny myslia - ako lacno a dobre kúpili! Naivita ľudí niekedy nemá hraníc!  Ide o psychologický ťah. A poviem Vám - niektorí ľudia toto dokonale ovládajú!  Neodporúčam...

e) vytočíte telefónne číslo a v pamäti telefónu sa objaví predchádzajúce číslo bytu, na ktoré ste už volali. Niekedy tak zistíte, že sa opakujú stále dve telefónne čísla. Menia sa inzeráty - telefónne čísla sú stále rovnaké! Niekedy sú aj hlasy človečín v telefóne rovnaké. A tak je človek prekvapený, že stále ide o tú istú osobu! Niektoré človečiny majú viac telefónnych čísel. Poznala som človeka, ktorý vlastnil päť telefónnych čísel...... Zavoláte vlastne novému človeku na akože "nové iné" telefónne číslo, nový inzerát - hneď v úvode telefonátu ale zistíte, že je to stále iba ten istý človek. Niektorí ľudia vlastnia v Bratislave asi 100 bytov, z ktorých žijú. A nie je to  realitná kancelária!!!

f) zavoláte na zaujímavý inzerát a zistíte, že sa nič neprenajíma, človečiny nemajú vôbec informáciu, že ich byt je v ponuke bytov na podnájom.........

g).... atď... možností je ešte veľa. Samozrejme - sú aj seriózne človečiny! Česť výnimkáááááááám!

Ale zisťujem, že tento článok sa veľmi rýchlo zväčšuje. A k podstate som sa ešte nedostala:-)

2. Pristúpme teda k bodu dva - zvanému obhliadka.....

Aj tu na Vás čakajú rôzne prekvapenia, dobrodružstvá a bonusy!

Dámy - prosím nechodiť na obhliadky o samote! Ľudia sú naozaj všelijakí. Neodporúčam.....

Tragi - komédie! Za tie roky pribudlo mnoho absurdných historiek a scenárov a mnohé sú obľúbené. Moji priatelia na nich s úsmevom spomínajú...

"Nech sa páči! Garzónka je na prvom poschodí...", podal mi ruku chlapík, ktorý prenajímal byt. Musím uznať - inzerát mal veľmi pekne popísaný. Dobrá poloha garzónky ma zlákala. V tomto prípade - bol prehnane ochotný. Mala som v hlave neskutočné množstvo scenárov, ale ten život Vám je niekedy zaujímavý! :-) Nikdy si nevytvoríte v hlave taký scenár, aký môže nastať v skutočnosti. A to si myslíte, že ste už všetky možnosti vyčerpali! To len Pani Prozreteľnosť sa zase smeje na veľkom bielom oblaku, skáče na ňom ako na trampolíne a má desať minútový záchvat smiechu.... Smeje sa Vám rovno do tváre!

Starý, nevymaľovaný, zatuchnutý byt. Opadajúca omietka, sociálne zariadenie takého druhu som naposledy videla  - Mlynská dolina 845 45 - vysokoškolské internáty, átriové domky. A sprcha - prirobená k umývadlu - žiadny kút, žiadna záclonka. Iba sa rovno na wc - osprchujete - prináša to vlastne pohodlie:-)  Okno staré - aké som naposledy videla ešte ako dievčatko v roku 1989, taktiež staré skrinky z čias komunistických. Ošúchané dvere, staré dlaždice a nevyvetraný priestor. Wc - neumyté. Rozbité zrkadlá na skrinkách v kúpeľni ukazovali môj obraz rozložený na štyri krát. A vidieť sa štyri krát - to Vám je už niečo!

Zhrozene som sa prizerala na túto katastrofu. Nevedela som, či sa mám desať minút smiať, alebo zatvoriť dvere a utiecť, prípadne sa dotyčného spýtať, či to myslí s cenou a tou sprchou vážne.... Žiaľ - myslel:-( To sa môžem ísť rovno osprchovať na plaváreň. Už len tam to vyzerá lepšie!

"S cenou hýbať nebudeme. Poprosil by som Vás nájomné za tri mesiace potom..."

Iba som sa pousmiala nad celou situáciou. Nedôstojné podmienky. Ľudia do takýchto bytov nevložia ani cent, iba čakajú, že im to bude sypať peniažky.

Čo povedať na záver po mnohých podobných skúsenostiach....????

Humorné, absurdné, ale aj smutné - že človečiny chcú rýchlo zbohatnúť takýmto spôsobom. A pritom - kvalita sa nerovná službám. Pomaly polovicu peňazí dá človek na bývanie, kvalita služieb ide dole a ceny stúpajú.... Prípadne - majiteľ zbohatne na energiách. Preto - dávajte pozor - energie - to je to, na čom bohatnú mnohí "nenažranci". Vraj - keď ostanete cez víkend - päť eur naviac za každý víkend, lebo vyššia spotreba vody. V inom prípade - sa dohodnete, že cena bytu je už s energiami - a zistíte, že tomu tak nie je. Tak vlastne  iba - platíte, platíte, platíte. A to sa niekto máááááá! Peniažky sa mu len tak sypú do vrecák! A vy rozmýšľate - či si kúpite jogurt, alebo päť rožkov, lebo Vám nič neostane! Pozor na to!

Dobre to vystihla jedna pani, ktorá bola z Piešťan - pri jednej obhliadke garzónky: "Pane, prosím Vás - toto je ubytovňa? To myslíte vážne s tou cenou....??? :-)" Žiaľ - áno, bola to realita. Je to realita! Takto sa predávajú staré zatuchnuté  storočné byty, ktoré sa nerovnajú cene. Ľudia do nich nevložia ani jeden cent! Lebo vedia - že to nakoniec prenajmú. Bratislavská realita!

Už sa zobuďme! Ľudia skúšajú, čo človečiny vydržia a čo si nechajú.....

Nuž čo! Aj takáto skúsenosť prináša poznanie. O obhliadkách, ponukách bytov by sa dali písať príbehy, tiež o samotných ľuďoch, ako sa správajú, ako ich ovláda chamtivosť!

No čo už! Čo zaseješ, to zožneš!

Osobne - by som takýto hrozný byt, v ktorom je všetko staré, kde cítiť pleseň - v živote nikomu neponúkla, lebo by som sa za to hanbila......... A už vôbec nie - za takú nemalú cenu!

Ako sa hovorí - Každý máme ten vlastný "účet" života!

Prajem veľa šťastia všetkým mimobratislavským človečinám  pri hľadaní bytov a čo najmenej podobných skúseností!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?