Ako ugrilovať a zapiecť cestujúcich na trase Bratislava - Košice:-)

Autor: Katarína Lorenčíková | 21.8.2012 o 14:26 | (upravené 21.8.2012 o 16:11) Karma článku: 7,18 | Prečítané:  1108x

Nový deň. Stále ten istý časopriestor v kolobehu nových udalostí. Pristátie zo snov do reality! Dnes cestujem vlakom! Príliš veľa hodín! Takmer som zaspala! Motám sa sem a tam. Tie hlavné veci som si nechala na ráno. Poznáte to? Motanie sa po celom byte v dezorientácii nového dňa. "Už by si ale mohla začať niečo robiť lebo nestihneš vlak", prehovára ma môj podvedomý hlas. Vraj - nezoberiem si veľa vecí! - to si hovorím zakaždým. Za touto otázkou ale stojí vždy iná otázka - "Aké bude počasie?" Rifle, šaty, jednoducho veci aj na také, či hentaké počasie - a máte vystarané! Zakaždým to skončí rovnako! Váš kufor sa šialene enormne zaplní a vy ho nemôžete zazipsovať! Nakoniec - cestou na vlakovú stanicu zistíte, že.. máte toho abnormálne veľa?:-) Zamykám byt. Sedem minút do odchodu autobusu. Hm, som optimistka! Napadá mi iba jedna melódia - "Jáá sooom optimistaaa",.. Prehodím kufre na chodbu, keď vidím zrazu zvláštneho chlapíka.  "Slečnáá, dobre, že Vás vidím.. ", prehovoril starší pán a ja som sa nestihla obzrieť, už bol jednoducho v byte! Akési odpisovanie meračov.. "Pane, no ale ja teraz nemôžem! Veď mi vlak odíde!", kričím a upozorňujem v návale miernej nervozity.............

"Slečnáá,.. veď to bude minútka!", hovorí a podáva mi do ruky zrkadlo, ktoré zakrýva merače. "Držte", podáva mi veľké zrkadlo. Nestíham sledovať situáciu a zrazu držím veľké zrkadlo. Mám na sebe batoh, cez plece notebook, ruka ma už bolí od zrkadla. Minútky ubiehajú. Začínam byť dosť nervózna! Neuveriteľné a absurdné zároveň! Komédia!

"Viete to zrkadlo zasunúť naspäť?", spýta sa a.. ja sa už snažím dať zrkadlo na správne miesto. Len aby sa nerozbilo! Skĺzlo sa, pozoooor - mám ho!  Do r...! Nadávam, pán je veľký gentleman,..

"Vidíte, ste šikovná! Ide Vám to!", chlácholí ma a už aj odchádza...

Koľko mám času? Tri minúty.. Faajn. Dobehnem z posledných síl na autobus. Stihla som to!

Vlaková stanica. Mierne nahnevaní Češi, že pivo na stanici nie je pod jedno euro, Rakúšania, ktorí sa nemôžu dohodnúť so záhadnou pani pri okienku pokladne, mierne rozladení ľudia, ktorí stoja za Rakúšanmi a pozerajú sa na hodinky, pani so psom, ktorý vylieza z košíka, pani s tromi deťmi, ktoré sa stále a zakaždým pýtajú, prečo tak dlho všetci čakáme, trpezlivý pán s barlou, pár cestujúcich na schodoch s apatickým pohľadom na celé dianie - asi na svoj vlak čakajú už pridlho... pár bezdomovcov, ktorí sa zvláštne pozerajú na cestujúcich, smrad, ktorý cítiť zakaždým, keď sa človek priblíži ku vlakovej stanici...

Moje kupé. Sedím. Vyčkávam. Pozorujem. Chvíľku čítam. Aj by to mohla byť celkom príjemná cesta - keby fungovala klimatizácia, keby sa dalo otvoriť počas cesty okno..

Aký bude dnešný scenár? Aké bude menu vlakového cestovania? Lovím v pamäti a spomínam na svoje absurdné cesty..

Za ten čas cestovania som si užila kadečo:

- neexistujúcu miestenku. Máte napr. číslo miesta 61 - a vo voze je iba 60 miest. Pýtate sa sprievodcu - "Ako je to možné?", ale skôr by ste rozlúštili prípad Aktov X, ako to - prečo mám na miestenke číslo 61, ktoré reálne neexistuje. Bavia sa všetci.

- nejasné a hmlisté čísla. Prípadne je voz neoznačený. Máte miestenku, ale to Vám nepomôže - lebo číslo miesta, ktoré máte  - si môžete akurát predstaviť!:-)

- máte miestenku, ale na miestenke sedí pán, ktorý má v sebe prebytok alkoholu. Alkohol ho premohol! A to, že na jeho mieste máte miestenku - mu jednoducho nevysvetlíte ani za celú cestu..

- máte miestenku, ale na Vašom mieste sedí iná človečina, ktorá tvrdí, že tam má miestenku ona. Ukazuje a máva svojou miestenkou. Sú rovnaké! V systéme nastala chyba! A čo teraz? Pravdu majú predsa obaja! Dve miestenky - to isté miesto!

Nepochybne by som mohla pokračovať! Isté je, že počas cesty vždy stretnem zaujímavých ľudí. Raz somnou cestoval grafológ, raz pani, ktorá čítala z ruky. Zaujímavé príbehy, ktoré dýchajú skúsenosťami a životom. Komédie, frašky, paródie, drámy - jednoducho všetko, čo prinesie život.

Môj cestovný rekord na trati Bratislava - Košice bol 10 hodín z Bratislavy do Popradu. Niekto skočil pod vlak a vlak zastal niekde za Ružomberkom v malej dedinke. Sedela somnou pani, ktorá v ten istý deň cestovala do Bratislavy. Cestou do Bratislavy sedela vo vozni, ktorý horel. Cestou z Bratislavy sa jej zase stal tento neočakávaný zvrat. Jej malý syn videl z okna vlaku topánky muža, ktorý takto ukončil svoj život. Trojročné dieťa sa nám už potom nijakým spôsobom nepodarilo oklamať! Deti vedia niekedy priveľa! Cítia to.. V dedinke nebol signál, takže som nemohla nikomu dať vedieť, že vlak bude meškať. V miestnej krčme sme si všetci kúpili pivo a chipsy, deťom horalky a rozprávali sme si absurdné príbehy z cestovania! Bolo nám nakoniec spolu veľmi dobre. Vzájomne sme si obohatili svoje svety a celú situáciu sme brali s humorom. Celkom dobre sme sa na tejto ceste zabavili!

Áááách, cesty vlakové! To Vám je niekedy veľká show! Keď zavládnu tropické horúčavy a vo vlaku nefunguje klimatizácia, navyše - nejde otvoriť okno a vlak je narvaný cestujúcimi - zábava sa niekedy končí! Ak sa k tomu pridá meškanie dve hodiny - už neviete, či sa máte smiať, alebo plakať..

"Pane, kedy budeme v Košiciach?", spýta sa pani, ktorá je na smrť unavená z tejto dlhej, nekonečnej cesty. Vlak meškal do dvoch hodín.. Už sme sa grilovali, piekli do zlatista:-)

"Pani zlatááá, to nikto netuší!", odpovie pán sprievodca, ktorý na sebe nemá ani uniformu.

"A to vy ste normálny sprievodca, alebo fiktívny?", smeje sa pani a s recesiou sa obracia na sprievodcu - o ktorom ako sa zdá - má isté pochybnosti... Sprievodca má  síce tú tajomnú skrinku, ale vyzerá na pohľad ako bežný cestujúci. Nemá uniformu. Oni už uniformy nenosia? Je to naozaj on? Sprievodca?

Všetci sme sa pozreli na seba a začali sme sa smiať. Už nič neostávalo! Nikto nič nevedel, cestujúcim nik neposkytol žiadnu informáciu.

Všetko bolo akési hmlisté, nejasné, tajomné, priam éterické - akoby sme sa pobrali do inej dimenzie času. "Mami, vlak zastaví a my budeme v inom čase a inom storočí - uvidíš!", povie malý chlapček, ktorý má už vopred pripravený scenár ďaľšieho pokračovania nášho "vlakopríbehu"..

"Pán sprievodca, čo bude s tým oknom?", naliehavo prosí o vyriešenie situácie moja spolucestujúca.

"Už len rozbiť pani!", odpovedá sprievodca.

"Ta aj tak še dá" - zamrmle si pod nos pán, ktorý sedí opodiaľ a prevráti stránku časopisu.

Sedieť. Čakať. A s úsmevom sa pozerať na celú situáciu. Ja. Jedna milá pani, ktorá je tiež učiteľkou. Jeden milý pán, ktorý bol po operácii nohy - išiel domov z nemocnice. Mal úsmev na perách, iskrivé oči, ktoré boli radi, že uvidia svojich príbuzných, svoj domov. Kedy? To už nikto nevedel.. Meškanie vlaku sa zväčšovalo. Napriek tomu nám všetkým v kupé bolo príjemne. Každý vybalil to, čo mal v batohu, povymieňali sme si časopisy, dali tipy na zaujímavé knihy.

"Zvládli sme to! Uaaau! Dýchám! Žijem!", usmiala sa pani, ktorá somnou vystupovala na cieľovej zastávke. "Teraz je to už jedno, aj keby sme ďaľší autobus nestihli - pôjdeme na kávu!", skonštatovali sme obe. Ale zase iný scenár, než ten náš v našej hlavičke makovičke! Ďaľšie meškanie autobusu, následne  narvaný autobus, pot človečín tu hral svoje melódie! Parfémy a pachy človečín sa združili a vytvorili veľkú zlúčeninu. Takmer žiadny vzduch, iba občas sa stretli naše unavené pohľady!

Už budeme doma! Snáď sa už nič nestane!:-)

Uvarení, ugrilovaní z tepla, už len zapiecť do rúry všetkých pasažierov  - a špecialita z cestujúcich na trase Bratislava - Košice - sa môže podávať!

Dobrú chuť!

praje občasná cestujúca na sicílskej frekventovanej trase Bratislava - Košice...

Jekaterina ugrilovaná

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?