Byť, či nebyť? (učiteľom...)

Autor: Katarína Lorenčíková | 6.9.2012 o 23:02 | (upravené 7.9.2012 o 0:28) Karma článku: 6,45 | Prečítané:  543x

Snažíme sa hľadať rôzne cesty. Cesty, ako obohatiť detský svet. Cesty a spôsoby - ako to tým malým bytostiam vysvetliť, aby pochopili to, čo ich chceme naučiť. Popri týchto cestách si obohacujeme vlastné obzory, meníme sto krát pohľad na danú problematiku, spoznávame aj my - ten krehký svet detských duší. A priznajme to - máme  ho vlastne radi! Detský svet je totiž úplne iný ako svet dospelých. Spojiť dospelácky svet s detským svetom - prináša vzájomné obohatenie. Deti všeličo vycítia. A vedia to s presnou istotou. Vedia vycítiť rôzne emócie, to len my dospeláci si myslíme, že ich oklameme racionálnym zdôvodnením, ktoré máme práve naporúdzi. Ale.. nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať! Deti predsa neoklamete! Práca s deťmi posúva človeka do iných dimenzií, a najmä - ak s nimi pracujete individuálne. Denné rozhovory.. ich veľký svet.. otázky - ktoré aj nás učiteľov privádzajú ku každodenným zamysleniam.. Svoju prácu robíme tak - ako vieme. Aká škoda, že učiteľ sa ocitá vždy v tej naspodnejšej priečke! Ako je to vôbec v tejto spoločnosti možné, že na to najzákladnejšie - ako je vzdelanie - nie sú peniaze? Na všeličo máme na Slovensku peniaze....

Najnovšie - sa nám bude stavať nový štadión. Koľko nás bude stáť? Zhruba 70 miliónov eur. A vraj.. nie sú peniaze! Vždy ide totiž o priority! Vždy ide o to, na čo chceme zainvestovať, čo chceme pozdvihnúť. Otázka je - Čo chceme pozdvihnúť na Slovensku? Ako si vážime umenie, kultúru, školstvo? Situácia sa rokmi zhoršuje.

Dovolím si.. niekoľko slov k štrajkovej pohotovosti učiteľov - ku dňu 13. septembra 2012...

Vo štvrtok - 13. septembra 2012 - väčšina škôl zatvorí svoje brány. Zatvorí ich ale predsa? Za tento deň učitelia nielenže nedostanú zaplatené, prerušuje sa zdravotné poistenie. Do ôsmich pracovných dní - sa potom zamestnanec musí dostaviť na pobočku zdravotnej poisťovne a vyriešiť všetko potrebné. Kde to žijeme? Odhlasiť v systéme, prihlásiť. Odhlásiť na pobočke, prihlásiť a následne doplatiť zdravotné poistenie.

Sú tieto kroky z právnického hľadiska správne? Alebo je to iba.. vydieranie učiteľov? Nikto nemá celkom jasno, ako to celé s touto absurdnou štrajkovou pohotovosťou je.. Ľudia majú nechuť - zúčastniť sa, pretože toto divné odhlasovanie a prihlasovanie sa do zdravotnej poisťovne - odrádza všetkých, ktorí by sa zúčastniť mali.

Na druhej strane -  medzi učiteľmi rezonuje otázka  - kam to všetko speje? Ako ďalej? Platová otázka, otázka finančného rozpočtu.. Ako to bude vyzerať v nasledujúcich rokoch? Čo nás čaká?

Nedajme sa zlákať a pomýliť divnými praktikami, ktoré sa tu začali používať!

Niečo divného sa deje v spoločnosti...

Mali by sme sa vážne zamyslieť, kam toto všetko speje. Čo je pre nás to "dôležité"? ......

Kto bude štrajkovať ďalší? Robotníci? Zdravotníci, ktorí to už niekoľko krát skúsili?

9.9.12 - protest proti vývoju v kauze Gorila

13.9.12 - štrajk učiteľov

A čo bude ďalej?

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o amnestiách má Ústavný súd posledné dni.


Už ste čítali?