V rytme kvapiek....

Autor: Katarína Lorenčíková | 29.9.2012 o 18:30 | (upravené 29.9.2012 o 21:57) Karma článku: 4,23 | Prečítané:  194x

Prší.. bežím o preteky s vlastným telom, časopriestorom, s vlastnými prekážkami, s vlastným tieňom. Behali ste niekedy v daždi? Aj to má čosi do seba. Cítiť akýsi pokoj, aj pri jazere je menej ľudských bytostí, príroda odpočíva, všade cítiť akési zvláštne ticho, ten pokoj, ktorým Matka Zem ohlasuje príchod jesene. Aj šumenie lístia má svoju vlastnú pieseň.. Kvapky sa šmýkajú po listoch a umývajú našu Zem.. Keď som bola malá, v daždi - sa mi zdalo všetko akési šedé a čierne. Zvláštne, že rokmi si človek uvedomí, že sa môže cítiť dokonalo euforicky dobre aj v kvapkách dažďa. Záleží len na nás - čo si vyberieme! Či chceme bedákať a nariekať, že už zase prší - alebo .. sa stotožníme s kvapkovou náladou. Nie, ona vôbec nemusí byť zlá, melancholická, či depresívna!  Naša nálada nezávisí predsa od počasia! To iba my ľudské bytosti - všetko zvaľujeme vždy na iných! Často sa ponosujeme nad inými človietkami, keď už nie je naporúdzi nikto - je tu ešte počasie! Veď to, že máme dnes zlú náladu, akýsi divný deň - za to všetko môže predsa dážď, alebo akýsi divný tlak vzduchu. Keď je príliš teplo - vadí nám, že je extrémne horúco, keď prší - sťažujeme sa na dážď.  Vždy sa nájde vinník.....

A je to strašne jednoduché! Ten program, ako sa budeme správať - si predsa určujeme sami - v tých našich hlavičkách makovičkách, ktoré sú preplnené myšlienkami. Tie sa snáď.. nedajú ani zrátať! Všetky nastavenia nášho zložitého ľudského sveta máme v rukách! A niekedy! Nás rozladia také maličkosti! Keď sa na to pozrieme s odstupom času - pripadáme si smiešni:-) Smiešnosť bytia! Sme smiešne človečiny, ktoré niekedy rozhádže taká malichernosť! V tej chvíli nám však pripadá onen problém, či iba malá nezrovnalosť - veľká ako svet sám, pretože čím sa na problém sústreďujeme - znásobujeme a zveľkolepujeme jeho samú dôležitosť, ktorá tak narastá. Zvláštne sme my tvory! A akí vieme byť niekedy dôležití... Zdôležiťujeme svoju dôležitosť:-) Iba Pani Prozreteľnosť z bieleho oblaku nám občas ukáže, že pokora a súlad s vesmírnym poriadkom - treba predsa rešpektovať! Pár krát sa skĺzneme, pár krát si dobre narazíme hlavu, či sa pošmykneme a hneď vieme, čo sa patrí! Ale niekedy.. nám ani to nepomôže. Mnohé chyby robíme zas a odznovu. Pekelné nastavenia, schémy v hlave - nás privádzajú na tie isté riešenia. A zase. Odznova. Až kým to celé nepochopíme. Matka Príroda A Otec Vesmír - pracujú dokonale! :-)

Kvapky dažďa stekajú po okne. A v Dračom údolí Petržalky sa už začína v tých maličkých okienkach panelákov svietiť...

1348944044998.jpg

Čo  sa deje v tých okienkach? Koľko ľudí má depresiu? Koľko ľudí je v euforickom rozpoložení? Koľko človietok momentálne číta? A koľko bytostí ani nemá čas na seba? Koľko ľudí pracuje? Koľko ľudských bytostí rozmýšľa nad svojimi cestami života? A koľko človečín ani na chvíľu nenahliadne do hlbokých zákutí svojej duše, pretože... táto otázka im je vzdialená? Zaliezť pod perinu, dať si dobrý čajík so spoločnosťou knihy, či pozrieť si dobrý filmik, alebo.. stráviť v posteli celý deň s niekým blízkym, užívať si vzájomnú prítomnosť.. Alebo.. všetko dohromady... ??? Čo všetko sa dá robiť v daždi?  Všeličo..

Nezabudnem na dovolenku v Chorvátsku pred dvomi rokmi. Pri mori opodiaľ nás - si zložil deku mladý pár. Po chvíľke sa strašne absurdne zmenilo počasie. Začala búrka. Všetci sa začali hromadne baliť. Len rýchlo preč! Ale títo mladí taliani sa pozerali na oblaky, v objatí, zabalili sa do deky a bolo im najlepšie na svete! Ona - mala krásne vlasy! Pamätám si jej mokré vlasy. S kvapkami jej vlasy ešte opekneli! Nadobudli krajšiu farbu. V daždi a búrke. On a ona.. tam nakoniec.. ostali sami. A boli šťastní! Bolo im jedno, či prší, sneží, alebo je búrka - bolo jasné, že  sú šťastní, že majú jeden druhého. Táto scéna - mi ostala v hlave. Bola ako z filmu! Z týchto dvoch bytostí -  vyžarovalo  šťastie.  Hm.... keď sa dve ľudské bytosti milujú - vyžarujú svetlo...

Láska.. To je to najzákladnejšie v živote. Keď zabijeme samú onú lásku - zabijeme postupne aj samých seba. Lenže - ľudské bytosti - to robia! Často máme zlé skúsenosti vo vzťahoch. Nech už sú to vzťahy partnerské, či vzťahy na pracovisku, či priateľské vzťahy - celý náš človečenský život je tak či onak - o pochopení lásky a o vzťahoch. Napokon - celý život je o učení sa milovať. Lenže.  Pár odrenín, škriabancov, modrín, rán a my sa  radšej.. Uzavrieme do tej svojej ulity. Do svojho sveta, kde.. sme predsa len - v bezpečí! Nie, už žiadna bolesť! Tú nechceme! Nepustíme ju do svojho sveta!

A preto hrozí - že sa niekedy  tak nadlho uzavrieme, že prestaneme otvárať svoje srdiečko.  Srdiečko sa postupne zatvorí,  spustí sa obranný mechanizmus. A časom človek stvrdne ako kameň. Niektoré bytosti nasiaknú akousi zatrpknutosťou, emocionálny svet natoľko potlačia, že si ani neuvedomia - o čo prichádzajú.. Láska - v akejkoľvek podobe - je základnou hybnou silou života. "Otvorte svoje brány srdca", hovorí Pani Prozreteľnosť z bieleho oblaku a pozoruje človečenský svet.. Koľkí ho otvoria?

Kvapky dažďa.. Robia mapy, obrazce, kresby. Zhovárajú sa medzi sebou. Pozerajú sa na záhadný človečenský svet plný záhad a tajomstiev,........  Sme vlastne.. veeľmi podobní! V určitom zmysle - opakujeme akési zdedené vzorce, ktoré máme k dispozícii v podvedomom programe. Opakujúce stereotypy, opakujúce schémy, ktoré majú tisíce riešení a mnoho ciest.

Kto sme a prečo sme prišli? Aká je naša úloha? Ako vidíme svet? Je čierny, oranžový, žltý, alebo farebný? Šedý?... Maľujeme si ho predsa sami! A vôbec.. Vôbec nemusí byť ani v kvapkách - v daždi - šedý, či čierny, depresívny........

Je to všetko predsa iba v tej našej makovičke:-) Aj v kvapkách sa môžeme cítiť slnečne...

Fotografie0320_res.jpgZáleží to predsa iba na nás..

Želám príjemný večer v rytme kvapiek všetkým človietkam:-)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?