"Dáš si čokoládu..?"

Autor: Katarína Lorenčíková | 14.10.2012 o 12:39 | (upravené 14.10.2012 o 13:47) Karma článku: 5,59 | Prečítané:  636x

, spýtala som sa Kristíny. Ona pri tejto otázke zbledla, zmenil sa jej pohľad a aj tón hlasu. Jej úsmev sa zrazu stratil, tvár sa jej akosi zmračila, pokrčila. Čokoláda ju vítala svojou prítomnosťou na ligotavom papieri, usmievala sa na ňu, posielala jej pozdravy. Priam sa jej prihovárala už len svojou existenciou. Mne by ani vo sne nenapadlo, že Kristína čokoládu zo svojho života vylúčila! Dala jej svoje "Zbohom"! Zabuchla pred ňou dvere, zatvorila pred ňou všetky okná a brány, akoby už ani neexistovala. Znechutila si ju, pretože sa cíti stále tučná, akási nepríťažlivá, priam neschopná. A tak si úplne vedome sprotivila aj ostatné potraviny! Z jej života vymizli vajíčka, cestoviny, zemiaky, postupne aj ryža. Nad pochopenie mojich pôžitkárskych chúťok - a tak mi napadla iba jediná otázka: "Čo vlastne ješ?".. Vraj - iba zeleninu, pretože potrebuje veeľmi schudnúť. Kristínu som nevidela asi tri týždne a musím uznať, že som ju nespoznala. Za dva týždne schudla asi 15 kilogramov. "Ty sa máš, že toto nemusíš zažívať..", skonštatovala pri pohľade na mňa a jej tvár zase nadobudla výraz hnevu, akejsi namrzenosti a vnútornej rozorvanosti. Pravdupovediac - nikdy som to takto nevnímala.

Niečo nám je dané - a my to vnímame ako samozrejmosť. Nevnímame to ako pozitívnu vec, pretože sa nám to zdá úplne samozrejmé. Máme to a tak to niekedy nevieme oceniť. Chýba nám ten odstup - tá skúsenosť z druhej strany! A preto.. Fakt, že sa môžem najesť koľko chcem a v akom čase chcem a nie je to na mne vidno - mi niekedy jednoducho uniká.  A tak - som vždy oficiálne vylúčená z každej debaty o chudnutí:-) a pohľady niektorých ľudských bytostí sa na mňa nahnevane prizerajú pri každej debate o diétach...  Iba občasne - na plavárni, keď vidím nejakú obéznu ľudskú bytosť - mi napadá, aké mám vlastne veľké šťastie!

Každý sme nejakým spôsobom urobený a podľa mňa - karty sú rozdané a nie je komu čo závidieť. Niekto možno nerieši chudnutie a diéty, ale má zase tak senzitívny organizmus, ktorý reaguje na každé vychýlenie sa z určitých stereotypov, na každé vychýlenie "z obežnice"..  Nakoniec - nikto nemôže s presnosťou vedieť, čo rieši ten druhý, pretože sa nenachádza v jeho tele. Na to, aby sme to zistili, by sme museli na chvíľku prebývať  v tele niekoho iného... :-)

Lenže.. niektoré ženy to s chudnutím preháňajú. A nielen ženy. Robia to aj muži. Vytvoria si tak v hlave neuveriteľnú blokádu, jedlo si sprotivia, aby im menej chutilo, časom - sa v mysli pri kúsku, či hltu torty - roztočí kolotoč výčitiek, hneď na to primeraný trest, či opätovné ďalšie zhnusenie jedla, ktoré môže zájsť do extrémov! Mnohé ženy vnímajú preto jedlo ako akýsi hriech, ktorého sa dopustili. A tu sa stáva základná chyba v programe! A časom.. sa aj na seba a svoje telo začnú pozerať so zhnusením. Mať sa rád a mať rád aj svoje telo - to je veľmi dôležitý okamih pre každého človeka. Všetko v primeranej rovnováhe...

Kristína nakoniec z chudnutia ochorela a skončila na infúziách v nemocnici. Jej telo špeciálny tréning nezvládlo, pretože zašla do extrému. Už nevládala cvičiť, pretože skoro vôbec nič nejedla! To akosi - pri tréningu - prehliadli.. Alebo to ona sama zamlčala?  A keď sa mi dlho neozývala, cítila som, že sa niečo deje. Trvalo jej pomerne dlho, kým sa vrátila do "normálneho" života.

Ľahko, rýchlo, efektívne - to sú heslá tejto doby! Ľahko a rýchlo sa naučiť to a to za krátku dobu.. ľahko a rýchlo sa naučiť hrať na hudobnom nástroji.. ľahko a rýchlo schudnúť so špeciálnym programom. Koľko si za to ľudia aj priplatia? Pravda je taká, že všetko je proces! A to vnímam pri výučbe dospelých ľudí. Pýtajú sa ma vždy rovnakú otázku - "Nemôžeme preskočiť tie úvodné lekcie..?", a ja im stále odpovedám rovnako: "Vari možno preskočiť abecedu a hneď písať a čítať..??"

Žijeme v dobe rozmanitých možností - čo je veľmi pozitívne! Všetko však má aj druhú stranu mince. Heslo - ľahko, rýchlo a efektívne - je mnoho krát veľmi klamné. A nech sa páči - ľudská myseľ je neuveriteľná - nechá sa rýchlo oklamať sľubovaným rýchlym výsledkom. Sme strašne pohodlní! V živote predsa neexistujú skratky!

My si ale za "ľahko, rýchlo, efektívne" - ešte aj priplatíme:-) Ách, smiešne sme to bytosti z krajiny Človečenstva...

Kristína nakoniec musela začať normálne jesť, prijať opäť do života čokoládu, cestoviny, vajíčka, zemiaky, ryžu. Skamarátiť sa so svetom čokolády a sladkostí, mäsa - v primeranej miere.  Nájsť rovnováhu medzi jednotlivými extrémami. A myslím, že práve v nemocnici veľa pochopila. Postupne opäť začala normálne jesť aj potraviny, ktoré pred tým boli pre ňu "strašiakom".

...Už nesurfuje na internete, neprehŕňa sa absurdnými diétami, nehľadá si pre seba špeciálne programy pre chudnutie. Je rada, že sa opäť vrátila do "normálneho" života, že sa cíti dobre vo svojom tele. Nakoniec - všetko je v našej makovici.... Kristína sa začala viac hýbať, intenzívne sa venuje behaniu, tak môžme pri behaní zdieľať svoj spoločný svet. Teším sa z toho! :-)

A keď sme sa  nedávno stretli  - dala si somnou aj  dobré halušky s bryndzou a slaninkou:-)

A bez výčitiek! S pôžitkom! S úsmevom! :-)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?