Bolestné poznania,....

Autor: Katarína Lorenčíková | 21.11.2012 o 20:48 | (upravené 21.11.2012 o 21:55) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  459x

Mala vážnu tvár. Chcela zvýrazniť svoju dôležitosť. Veľké okuliare jej na tej dôležitosti existencii ešte pridávali. Prenikavé oči sledovali iba písmenká na monitore. Ťuk, ťuk, ťuk.. Človek má pocit, že nadobúda rozmery akéhosi stroja. Pri komunikácii s touto bytosťou, ktorá si hovorila lekárka som mala pocit, že vlastne ani reálne neexistujem. Nezáležalo veľmi na tom.. kto som, ako sa cítim. A na čom vlastne záležalo? Keď sa človek necíti dobre, je precitlivelý a uvažuje inak. Bolí ho každý pohyb. Boli sme všetci na jednej lodi. Aspoň nachvíľu som mala ten pocit. "Zašpinili ste mi moje lehátko, inak - máte to tam napísané, že sa máte vyzuť...", upozornila ma táto strašná bytosť karhavým výrazom. Nechcela som sa jej už pozerať do očí. Lenže ona.. Ona sa na svojich pacientov nepozerala. Chvíľku som tam sedela a pozorovala ju pri práci. Iba prehodila list na monitore, vo svojom počítačovom programe. "Vysoký cukor, pôjdete ešte na sono, a tú hypoglykémiu musíme nejako riešiť, oblečte sa, zoberte si papiere a choďte..." Rozprávala dosť hodný čas, lenže mne to nejako nedávalo zmysel. Ani nemohlo - lekárka sa totiž nepozrela a myslela si, že tam sedí niekto iný. A takto...........

Takto som skoro prišla k úplne inej diagnóze, ktorá mi nakoniec ani nepatrila. Takmer som si zobrala spis o diagnóze niekoho iného.. Až kým som neprehovorila! "Veď ja som na sono už predsa bola!"  Vtedy iba.. zdvihla zrak a povedala: "Aha, to ste vy, prepáčte, dajte to sem, veď to nepatrí Vám, myslela som, že je to iná pacientka,..." Vrátila som na miesto diagnózu predchádzajúcej pani, ktorá čakala vonku.

Nemocnica. Zvláštne miesto. Zvláštna vôňa. Zvláštne emócie... Sem tam zvláštny prístup, ktorý nás všetkých čakajúcich mätie. Každá bytosť je iba prípad. Prípad, ktorý má určitý spis, ktorý sa niekam založí, či uloží do počítača, do príslušnej priehradky,.. tam do príslušného riadka, ktorý vyplňujú akési písmenká o nás, o našom... živote?  O našom.. rozpoložení? A záleží tu vôbec na tom, kto sa ako cíti? Je to vôbec dôležité?

Dôležité... čo je to dôležité? To, čo je naozaj dôležité nám dôjde pri čakaní na ten svoj "verdikt", na to rozhodnutie súdu o rozsudku. A zase tie čísla a názvy! Hľadím na lekárku, zadávam otázku. Moju. Človečenskú. Čo tie zázračné čísla znamenajú? Veľmi sa ale nedozvedám človečenskú odpoveď, ktorej by som rozumela. Pár krát sa ešte spýtam na tú moju jasnú otázku... A zase názvy, ktorým nič nerozumiem! Už sa nesnažím pátrať po mojej odpovedi.

Prečo to lekári robia? Prečo sa s pacientmi nerozprávajú ako s bytosťami, ktoré majú dušu? Haló, sme predsa ľudské bytosti, ktoré sa iba neskladajú z príslušných orgánov, svalov, tepien, kostí, ciev,..... ale majú aj duševný svet plný zmiešaných rozmanitých emócií... majú oči, ústa, nos, cítia, vidia a vnímajú určité veci.

Len škoda, ..... že naše zdravotníctvo je tak postavené, že tu niet miesto pre človečenstvo a emócie. Presvietiť telo, preskenovať všetky orgány až do extrémov, kedy človek už nevládze stáť na nohách. No a potom.. keď sa nenájde príčina - dojdú akékoľvek slová.  Nakoniec - si každý musí pomôcť ako vie. Mnohí sa sťažujú na alternatívne smery homeopatie - no pre mnohých ľudí je aj táto cesta riešením.

Sme iba balíček orgánov, prípad, ktorý sa uloží do spisu, do počítačového programu, do písmenok. Pozorujem náš zdravotnícky systém a nechápem - kam sa vytráca ľudskosť a človečenskosť?

Veď nakoniec načo.. Všetci sa odvolávajú iba na plat. Kto by robil niečo naviac za tak malé peniaze? Všade predsa ide len o to, koľko zaplatíte. Aký poplatok, taká starostlivosť. Takže sa niekedy môže stať - že si vypočujete diagnózu, ktorá nie je ani Vaša......... lebo lekárka sa na Vás zabudne pozrieť........

Ako mi naposledy bolo povedané: "Keď nie ste spokojná, zaplaťte si a vyberte si iné zdravotnícke služby, veď my nie sme charita!!"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?